Nacionālie parki & Ieguvumi - Ziņu arhīvs


30.07.2010 Ilgtspējīga saimniekošana Latvijas laukos

Sadarbībā ar projekta vides ekspertu ir izstrādāti jauni mācību materiāli un padomdevēji lauku tūrisma uzņēmējiem ilgtspējīgai saimniekošanai, saudzējot dabas un kultūrvēsturiskās vērtības.
Lai lauku tūrisma uzņēmējiem palīdzētu saudzēt dabu un dabas resursus (ūdeni, elektrību, malku utt.) ar to ietaupot arī finansu līdzekļus, ir izstrādāti Latvijas lauku tūrisma mītņu nacionālā ekomarķējuma Zaļais sertifikāts atbilstības kritēriju izpildes skaidrojumi. Izziņas materiāls pieejams latviešu valodā, aptverot tādus aspektus kā dabas resursu racionāla izmantošana, atkritumu apsaimniekošana, vides izglītība un informācija, pārtika un ēdināšanas pakalpojumi, kā arī attieksme pret kultūrvēsturiskām vērtībām, tautas tradīcijām un citi būtiski kritēriji. Vairāk - Zaļā sertifikāta mājas lapā eco.celotajs.lv.
Iezīmējot ilgtspējīgas saimniekošanas (tūrisma kontekstā) īpaši aizsargājamajās un Natura2000 dabas teritorijās labās prakses piemērus un skaidrojot pastāvošās pretrunas jaunu tūristu aktivitāšu izveides procesā uz dabas resursu bāzes ir sagatavots informatīvs materiāls - Padomdevējs lauku tūrisma uzņēmējiem ilgtspējīgai saimniekošanai Natura 2000 teritorijās.


Dabas tūrisma attīstība

Popularizējot projekta rezultātus un iepazīstot Eiropas labās prakses piemērus projekta pārstāvji piedalījušies vairākās starptautiskās konferencēs un semināros:
  • Ilgtspējīga tūrisma sertifikācijas shēmas izveide (Berlīne, Vācija, 2010.gada 25.-26.marts) - seminārs par jaunākajām tendencēm un Eiropas labās prakses piemēriem ilgtspējīga tūrisma sertifikācijas procesā. Semināra programmu var skatīt šeit.
  • Eiropas parki (Leed, Lielbritānija, 2010.gada 29.jūnijs - 2.jūlijs) - semināra tēma: sadarbība ar tūrisma uzņēmējiem Eiropas parku Hartas ietvaros, ilgtspējīga tūrisma attīstībai un sociāli-ekonomiskā labuma radīšanai Ķemeru nacionālajā parkā
  • Konference par Natura 2000 finansēšanu (Brisele, Beļģija, 2010.gada 15.-16.jūlijs) - gūta pieredze par pieejamajiem Natura 2000 teritoriju finansēšanas instrumentiem. Konferences prezentācijas pieejamas šeit - http://www.ecologic-events.de/natura2000/downloads.htm

28.06.2010.  Projekta darba grupas tikšanās

28.jūnijā uz kopīgu diskusiju tikās projekta darba grupa un asociācijas valde, lai apspriestu projekta progresu un kopīgi plānotu turpmākās aktivitātes projekta mērķu sasniegšanai. Vairāk par pasākumu - programma un protokols.

Tūrisma produkti Ķemeru nacionālajā parkā - papildināts

Tagad Lauku ceļotāja, sadarbībā ar Ķemeru nacionālā parka administrāciju un vietējiem tūrisma uzņēmējiem izstrādātie 7 aktīvā tūrisma maršruti pieejami arī krievu un vācu valodās.

9.06.2010. Pārmaiņas kvalitātei un konkurētspējai

Šī gada 9.jūnijā Lauku ceļotājs visus interesentus aicināja uz starptautisku lauku tūrisma konferenci veltītu pārmaiņām nozarē, kur 10 valstu lauku tūrisma organizāciju pārstāvju dalījās pieredzē un jauniem risinājumiem lauku tūrisma piedāvājumu veidošanā, pielāgojoties tirgus pieprasījuma pārmaiņām. Konferences dalībnieki tika iepazīstināti arī ar projektu Nacionālie parki & Ieguvumi un tā aktualitātēm.
Vairāk par konferenci lasiet šeit.

17.-21.05.2010. Partneru tikšanās Norvēģijā

Turpinot kopīgu starptautisku sadarbību projekta parneri tikās Oppdal ciemā Doverfjell nacionālā parka teritorijā. Tikšanās laikā tika pārrunāta projekta attīstība, finanšu aspekti un plānotas turpmākās aktivitātes. Tika prezentēti jaunizveidotie tūrisma produkti Ķemeru nacionālajā parkā un semināra dalībnieki iepazīstināti ar Latvijas pieredzi Zaļā sertifikāta ieviešanā. Papildus semināriem un diskusijām dalībnieki tika iepazīstināti ar dabas, kultūras un vēstures vērtībām Dovrefjell nacionālajā parkā. Vairāk par pasākumu - programma, bildes.

07.04.2010 Putni Ķemeros

Šī gada 7.aprīlī projekta komanda turpināja jauno aktīvā tūrisma maršrutu testēšanu Ķemeru nacionālajā parkā, sadarbībā ar vietējiem un ārvalstu putnu speciālistiem. Putnu vērošana tika uzzākta Melnalkšņu dumbrāju takā pie Ķemeru nacionālā parka administrācijas ēkas un turpinājās visas dienas garumā Tīreļa takā, Dunduru pļavās,  Lapmežciema jūrmalā pie Starpiņupītes un Kaņiera ezerā. Testa braucienā piedalījās 6 dalībnieki - putnu speciālisti, projekta grupa un vietējie iedzīvotāji. Vairāk par putnu vērošanu Ķemeru nacionālajā parkā - šeit.
Foto no putnu vērošanas skatiet šeit.

Balttour 2010

No 5. līdz 7. februārim Lauku ceļotājs piedalījās 17. starptautiskajā tūrisma izstādē-gadatirgū "Balttour 2010", kur prezentēja jaunu piedāvājumu aktīvā un dabas tūrisma cienītājiem – maršrutus velobraucējiem, autoceļotājiem, kājāmgājējiem un laivotājiem jūrā Slīteres un Ķemeru nacionālajos parkos, kā arī dabas ceļojuma maršruts iepazīstot militāro mantojumu Kurzemes reģionā. Izstādē izdalīti > 150 Ķemeru nacionālā parka tūrisma produktu.
Pēc izstādes organizatoru datiem izstādē tūrisma maršrutus, atpūtas objektus, ceļazīmes, prāmju un avio biļetes un dažādas tūrisma un atpūtas iespējas kopā piedāvāja 207 dalībnieki no 25 valstīm - 126 ārvalstu un 81 Latvijas kompānija, un trijās dienās apmeklēja 17 042 interesenti, kas ir vairāk nekā pērn. 

Kas ir Natura 2000 teritorijas

Projekta ietvaros Lauku ceļotājs ir atjaunojis informatīvu izziņas materiālu ceļotājiem un lauku tūrisma uzņēmējiem, kas dzīvo un saimnieko Natura 2000 teritorijās, ar mērķi veicināt dabai draudzīga tūrisma attīstību. Materiāls sniedz ieskatu, kas ir Natura 2000 teritorijas, kādēļ tās veidotas un ko tās aizsargā. Tāpat arī būtisku praktisku informāciju - kādi normatīvie akti regulē saimnieciskas darbības šajās aizsargājamās teritorijas un kādas vietējiem lauku tūrisma saimniekiem ir priekšrocības savu darbību attīstot Natura 2000 teritorijās vai tiešā to tuvumā. Iepazīties ar materiālu varat mājas lapā macies.celotajs.lv.

Jauni aktīvā tūrisma produkti Ķemeru nacionālajā parkā

Lauku ceļotājs sadarbībā ar Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) administrāciju ir izstrādāti 7 aktīvā tūrisma produkti: kājāmgājējiem, velobraucējiem, laivotājiem, autobraucējiem un dabas vērotājiem.
Izstrādātie ceļojumu maršruti piedāvā iepazīt parka dabas un kultūrvēsturisko daudzveidību. Katrs tūrisma produkts ietver maršruta aprakstu ar karti, informācija par ĶNP, tūrisma pakalpojumiem un interesantākajiem apskates objektiem. Maršrutu sagatavošanas mērķis bija veicināt apmeklētāju ilgāku uzturēšanos nacionālā parka teritorijā un tā apkārtnē, kā arī sekmēt vietējo uzņēmēju sniegto pakalpojumu un servisu izmantošanu un attīstību ilgtermiņā. Maršrutu apraksti tika saskaņoti, papildināti un aktualizēti ar vietējo uzņēmēju, vietējo tūrisma speciālistu un iedzīvotāju līdzdalību, kā arī ar ĶNP administrāciju un nākotnē tiks papildināti un uzlaboti, atbilstoši uzkrātajai pieredzei un tūristu atsauksmēm. Vairāk par tūrisma produktu izveidi lasiet šeit.
Tūrisma produktu apraksti ar kartē atzīmētu maršruta gaitu pieejami izstādē Balttour 2010 (5.-7.02.2010.) Lauku ceļotāja stendā, kā arī Lauku ceļotāja mājas lapā latviešu, angļu valodās.

02.-04.12.2009. Projekta mārketinga grupas tikšanās


Projekta partneru pārstāvji decembra sākumā tikās Vācijas galvaspilsētā Berlīnē, lai kopīgi lemtu par projekta kopīgajām mārketinga aktivitātēm. Seminārā prezentācijas sniegt bija aicināti nozares speciālisti, kas dalījās pieredzē ar labas prakses piemēriem dabas teritoriju mārketingā Norvēģijā un Vācijā.
Lai sabiedrību informētu par projekta partneru parkiem un visa Baltijas jūras reģiona unikālajām vērtībām, tiks veidots attēlu katalogs, animāciju filma un organizētas citas kopīgas aktivitātes.
Vairāk par pasākumu - programma, bildes.


05. - 08.10.2009. Projekta partneru tikšanās Lietuvā


Turpinot kopīgu starptautisku sadarbību projekta parneri tikās Paplates ciemā Žemaitijas nacionālā parka teritorijā. Tikšanās laikā tika pārrunāta projekta attīstība, finanšu aspekti un plānotas turpmākās aktivitātes. Papildus semināriem un diskusijām dalībnieki tika iepazīstināti ar dabas, kultūras un vēstures vērtībām Žemaitijas nacionālajā parkā un Kurtuvenijas reģionālajā parkā. Vairāk par pasākumu - programma. Pasākuma bildes skatiet šeit.

Projekta darba grupas tikšanās

29.jūlijā uz kopīgu diskusiju lauku mājā "Lantus" tikās darba grupa, lai apspriestu projekta progresu pirmajā pusgadā un kopīgi plānotu turpmākās aktivitātes projekta mērķu sasniegšanai. Uz tikšanos bija aicināti arī tuvējā Gaujas nacionālā parka un Ziemeļu biosfēras rezervāta administrācijas pārstāvji, lai dalītos pieredzē par tūrisma produktu attīstību ĪADT Latvijā. Vairāk par pasākumu - programma, protokols un dalībnieku saraksts. Tāpat tikšanās laikā tika prezentēti izstrādātie semināru/mācību materiāli lauku tūrisma uzņēmējiem, kas interesentiem pieejami mājas lapā macies.celotajs.lv - Bioloģiskā daudzveidība un tās aizsardzība lauku sētā, Tūristu aktivitātes dabā, Videi draudzīgu celtniecības un apdares materiālu pielietošana būvniecībā, Padomi lauku tūrisma uzņēmējiem dabas resursu saudzīgā izmantošanā.

Jaunu tūrisma maršrutu izmēģinājums - ar jūras laivām gar Ķemeru nacionālo parku

18.jūlijā Lauku ceļotāja speciālisti turpināja jaunu potenciālo tūrisma maršrutu izmēģinājuma braucienus un devās ar jūras laivām gar Ķemeru nacionālā parka piekrasti Rīgas jūras līcī. Maršruts ietvēra piekrastes posmu no Jaunķemeriem līdz Klapkalnciemam aptuveni 40 km garumā gar zvejnieku ciemiem - Bigauņciemu, Lapmežciemu, Ragaciemu un Klapkalnciemu. Ļoti interesanta maršruta vieta ir Ragaciema rags, kas iestiepjas tālu jūrā, kur līdz pat puskilometra attālumā no krasta ir akmeņains jūras dibens un seklūdens, nepārsniedzot viena metra dziļumu.


Jaunu tūrisma maršrutu izmēģinājuma pārgājiens-velobrauciens

11.jūlijā norisinājās jau otrais jaunu tūrisma maršrutu izmēģinājuma pārgājiens-velobrauciens Ķemeru nacionālā parka teritorijā. Pasākums vienoja ap 15 interesentus, kas pēc iespējām un interesēm piedalījās un izmēģināja kādu no 3 plānotajiem maršrutiem. Tūrisma maršrutu testēšanā aktīvi iesaistījās arī Ķemeru nacionālā parka administrācijas pārstāvji, kuri dalījās zināšanās par parka teritorijā redzamajām dabas vērtībām un kopīgi ar Lauku ceļotāja pārstāvjiem un citiem interesentiem apsprieda vēlamos papildinājumus un uzlabojumus maršrutu pilnveidē.
Dienas noslēgumā Ķemeru nacionālā parka administrācija visus aicināja piedalīties jau par tradīciju kļuvušajā sikspārņu nakts pasākumā. Pasākuma ideju un plānu skatiet šeit. Pārgājiena-velobrauciena foto mirkļus skatiet šeit. Sikspārņu nakts bildes skatiet šeit.


Projekta partneri tiekas Maribosoerne dabas parkā Dānijā


No 8.līdz 11.jūnijam Dānijas pilsētā Maribo norisinājās jau otrā projekta partneru tikšanās, kuras laikā tika apspriesti Eiropas nacionālo parku hartas ieviešanas nosacījumi, dabas aizsargājamo teritoriju apmeklētāju monitoringa aspekti un nozīmība, kā arī partneri tika iepazīstināti ar projekta ieviešanas finansiālajiem aspektiem un komunikācijas vadlīnijām. Vairāk par pasākumu - programma, dalībnieku saraksts. Vairāk par dabas parku lasiet parka interneta mājas lapā.


Jaunu tūrisma produktu izveide - ar velo apkārt Ķemeru nacionālajam parkam

30.maijā norisinājās velomaršruta izmēģinājuma brauciens apkārt Ķemeru nacionālajam parkam ar mērķi izveidot jaunu velotūrisma produktu, ko tālāk varētu ieviest un popularizēt uzņēmēji un citi interesenti. Velobraucienā piedalījās aptuveni 20 dalībnieki, pārstāvot tūrisma uzņēmējus, nacionālā parka administrāciju, vietejos iedzīvotājus un citus interesentus Ķemeru nacionālā parka attīstībā.
Maršruts vijas apkārt nacionālajam parkam aptverot tā daudzveidību: parka vēsturisko centru – Ķemerus, gan piekrastes joslu, gan iekšzemes teritorijas ar to bioloģisko daudzveidību, gan arī citas tūristus saistošas dabas ainavas, ko apmeklētāji parasti nesaista ar nacionālo parku. Velobrauciena laikā ĶNP speciālisti pasākuma dalībniekiem stāstīja par dabas vērtībām un apskates objektiem, kā ari par to, ko drīks un ko nedrīkst darīt parka teritorijā. Kopīgi tika diskutēts par lietām un aspektiem, kas maršrutā pietrūkst, par iespējām jaunizveidoto maršrutu pilnveidot, kā arī par tā pārvaldības un uzturēšanas iespējām.
Maršruta pirmā posma noslēgumā tika apsekota arī viesu māja “Valguma pasaule”, kas ir nozīmīgs tūrisma partneris apkārtnē, piedāvā ēdināšanu un nākotnē plāno ēdināšanas pakalpojumus piedāvāt arī izbraukumos sadarbībā ar ĶNP administrācijas rīkotajiem pasākumiem.
Sīkāku velomaršruta maršrutu skatiet šeit. Tūrisma maršruta gala versija tiks iekļauta ĶNP ceļvedī. Pasākuma bildes meklējiet galerijā.


Ķemeru nacionālais parks - dabas aizsardzība un tūrisms, sadarbības iespējas un ieguvumi vietejai sabiedrībai

Š.g. 22. maijā Ķemeru nacionālā parka administrācijas telpās "Meža mājā" notika pirmais projekta seminārs “Ķemeru nacionālais parks - dabas aizsardzība un tūrisms, sadarbības iespējas un ieguvumi vietējai sadarbībai”. Seminārā piedalījās 45 dalībnieki, starp kuriem bija tūrisma uzņēmumu vadītāji un to darbinieki, tūrisma speciālisti, ministriju pārstāvji u.c. Informācija par semināra norisi - programma, dalībnieku saraksts, foto, kopsavilkums.

Pasākuma prezentācijas:
Asnāte Ziemele - "Projekta "Parki & ieguvumi" prezentācija: ideja, mērkis, rezultāti, "Lauku ceļotāja"  plānotie pasakumi, sagaidāmie ieguvumi no projekta"
Agnese Balandiņa - "Ķemeru nacionālā parka administrācijas plānotās aktivitātes un mērki projektā - sadarbība ar parka teritorijas un apkārtnes uzņēmējiem, iedzīvotājiem, pašvaldībām. Vīzija par Ķemeru nacionālā parka kā aizsargājamas dabas teritorijas lomu un ieguldījumu vietejās teritorijas attīstībā"
Juris Smaļinskis - "Tūrisma piedāvājums citos Latvijas un Baltijas nacionālajos parkos - dabas vērtību racionāla, ilgtspējīga izmantošana tūristiem saistoša piedāvājuma veidošanā"
Juris Smaļinskis - "Potenciālie tūrisma produkti Ķemeru nacionālajā parkā, izmantojot šī brīža parka infrastruktūru un plašāk attīstot esošo piedāvājumu. Mūsu redzējums"
Jānis Pļavinskis - SIA Ķemeru takas tūrisma piedāvājums



RAPLM uzsāk e-diskusiju forumu par Baltijas jūras piekrastes attīstību

Baltijas jūras piekrastes attīstība ir pirmā tēma, par kuru Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) aicina sabiedrîību diskutēt un izteikt viedokli. Paredzēts, ka turpmāk regulāri diskusijai tiks izvirzīti aktuāli jautājumi, kas skar RAPLM kompetences jomas: valsts atīstības ilgtermiņa mērķi, otrā lîīmeņa pašvaldību izveide, valsts funkciju decentralizēšana, priekšlikumi Eiropas Savienîbas Struktūrfondu vienkāršošanai, pilsētu attīstība un citi.
Kopš pagājušā gada rudens RAPLM sadarbībā ar piekrastes zonā ietilpstošajām teritoriju administrācijām – gan Kurzemes un Rīgas plânošanas reģioniem, gan vietējām pašvaldībām, kā arī piedaloties vides organizāciju un telpiskās plānošanas speciālistiem, strāda pie Piekrastes telpiskās attīstības pamatnostādnēm. Pamatnostādņu mērķis ir nodrošināt piekrastes zonas sabalansētu jeb ilgtspējīgu attīstibu.
Latvijai ir gandrīz 500 km gara jūras krasta līnija. Piekrastē dzīvo apmēram puse no Latvijas iedzīvotājiem. Jūras piekraste dod sabiedrībai gan vides, gan sociālos, gan ekonomiskos resursus, tāpēc tās aizsardzībai un ilgtspējīgai apsaimniekošanai ir ļoti būtiska nozīme valsts attīstībā. Diskusiju forums palīdzēs veidot sabiedrības vajadzībām atbilstošu piekrastes telpiskās attīstības politiku, kā arī sekmēs iespēju ikvienam interesentam iesaistīties politikas veidošanas procesā.
Tiešsaite uz diskusiju šeit.

11.03.2009. Latvijas lauku tūrisma konference

2009. gada 11. martā Asociācija "Lauku ceļotājs" rīkoja gadskārtējo Latvijas Lauku tūrisma konferenci. Konferences pamattēma - kā panākt tūrisma pieaugumu, attīstot dabas tūrismu aizsargājamās dabas teritorijās. Tika runāts arī par to, kas tūrisma jomā pozitīvs paveikts un kas vēl būtu jādara, lai tūristu laukos būtu vairāk. Konferences dalībnieki tika iepazīstināti arī "Lauku ceļotāja" uzsākto projektu "Nacionālie parki & Ieguvumi"  un tajā plānotajām aktivitātēm. Pārskatu par Lauku tūrisma attīstību Latvijā 2008.gadā un perspektīvām attīstībai ar projekta "Nacionālie parki & Ieguvumi" prezentāciju skatīt šeit. Vairāk par konferenci lasiet šeit.


9.-12.03.2009. Partneru tikšanās projektu uzsākot


Uzsākot ES Interreg IVB Baltijas jūras reģiona programmas projektu "Nacionālie parki & Ieguvumi" (2009-2012) projekta partneri tikās Mūritsas nacionālajā parkā (Muritz National Park) Vācijā, lai apspriestu projekta mērķus, norisi un sadarbības finansiālos aspektus. Tikšanās programmu skatit šeit.

Vadošais projekta partneris:   

Maklenburgas-Priekšpomerānijas Lauksaimniecības,
vides un patērētāju aizsardzības ministrija

Mecklenburg-Vorpommern
Schwerin, Kreisfreie Stadt
Germany
Olaf Ostermann
Tel: +49 385 588 6641
E-pasts: o.ostermann@lu.mv-regierung.de


Pilotprojektu Latvijā veic:

LLTA „Lauku Ceļotājs”
Kalnciema iela 40,
Rīga, LV-1046;
Tel: + 371 67617600,
Fakss: + 371 67830041


 
Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības (Eiropas reģionālā attīstības fonda un Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta) atbalstu