Nr 50181
Pieredzes apmaiņas brauciens
Pieredzes apmaiņas brauciens Grupu Latvija

Rudzu grauda tūre Vidzemē un Latgalē

1.diena Rīga


  • Ierašanās Rīgā.

  • Ekskursija pa Rīgu, Vecrīgas apskate, kas ir iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

  • Vakariņas un nakšņošana viesnīcā Rīgā.


2.diena Rīga – Limbaži – Ungurmuiža – Raiskums - Cēsis



SIA N. Bomja maiznīca „Lielezers” atrodas Limbažos. Uzņēmums dibināts 1991. gadā, piedāvā dažāda veida rudzu maizes, kviešu maizes un konditorejas izstrādājumus. Maiznīcas “Lielezers“ lepnums ir īsta rudzu maize, kas cepta pēc senas tehnoloģijas, kuras vērtība pielīdzināma visaugstākās klases konjakiem. Plaucējumi diennakti nogatavināti pašu darinātajos apses koka kubliņos, kas ir garants augstajai maizes kvalitātei un neatkārtojamai garšai. Tiek cepta salinātā rudzu rupjmaize, ko cep tieši uz klona un bez tumšā iesala un kas ir ieguvusi ES garantēto tradicionālo īpatnības sertifikātu. Klaipiņus dala un veido tikai ar rokām.





Raiskuma pagastā tie darīts gaišais un tumšais nefiltrētais alus Raiskumietis. Pagatavojot izmantots ūdens, miežu iesals, granulēti apiņi un raugs. Dzintaraino nokrāsu alum piešķir ar malku kurināms vārāmais katls, kā arī iejavošanai un raudzēšanai izmantotie ozolkoka kubli. Dabīgu dzirkstumu un dzidrumu alus iegūst lēnā nogatavošanās procesā.




  • Cēsu vecpilsētas apskate



Cēsīm ir vairāk kā 800 gadu sena vēsture, tā ir Hanzas savienības pilsēta un viena no Livonijas ordeņa mestru rezidencēm. Pašā pilsētas sirdī var apskatīt Cēsu Viduslaiku pili ar Livonijas laika drupām un vairākiem viduslaiku dārzu. Savukārt Cēsu Jaunā pils kopā ar ainaviskajiem Pils un Maija parkiem iepazīstina ar 18. un 19. gadsimta romantisma laikmeta zīmēm pilsētas šodienā. Cēsu vecpilsētas bruģētās ielas saglabājušas savu plānojumu vēl no viduslaikiem, saglabājot arī vecās celtnes ar sarkaniem kārniņu jumtiem, slēgtiem pagalmiņiem un atjaunotām namu fasādēm.



Vakariņas un nakšņošana viesnīcā Cēsīs: Hotel Cēsis


3.diena Cēsis – Āraiši – Priekuļi - Gaujasrēveļi – Gulbene



Atrodas apkaimes augstākajā vietā ar skaistu skatu - var redzēt Āraišu baznīcu, mācītājmuižu un Āraišu ezeru ar seno Latgaļu mītni - Ezerpils. Latvijā vienas no retajām holandiešu tipa vējdzirnavām (1852. g.), kas atrodas darba kārtībā. Šobrīd darbojas kā muzejs, kur četros stāvos var izsekot kā agrāk mala graudus, kā arī izmēģināt savas prasmes graudu malšanā. Katru gadu svin Jēkabus – jaunrudzu maizes svētku dienu. Te var pasūtīt Dzirnavnieka pusdienas – miežu miltu putru ar gaļas mērci, plānās pankūkas, kefīru, zāļu tējas.




  • Ekskursija Latvijas Laukaugu selekcijas muzejā Priekuļos, kas atrodas Priekuļu pētniecības centrā. Šajā centrā tiek selekcionēta un audzēta sertificētā Kaupo šķirnes sēkla priekš Latvijas graudu audzētājiem. Muzejā var iepazīties ar Latvijas graudu sēklkopības vēsturi.

  • Pusdienas krodziņā  “Kukaburra”



Šajā vietā tiek cepta īsta rudzu maize un apmeklētāji var piedalīties maizes cepšanas procesā. Galdā tiek likti latviešu iecienīti ēdieni, kas gatavoti no vietējo zemnieku piedāvātām izejvielām. Interjerā izvietota senlaicīgu priekšmetu ekspozīcija, kas nosaukta par “Maizes muzeju”.




  • Z/S “Ķelmēni” apmeklējums.



Rankas pagasta zemnieku saimniecība “Ķelmēni” attīsta noslēgtā cikla bioloģisko ražošanu – audzē rudzus, cep maizi, kā arī ražo un pārdod bioloģisko lopbarību. Ķelmēnos audzē Kaupo rudzus, pavisam saimniecībā apsaimnieko ~800 ha zemes.  Ik gadu maizē izcep ap 700 tonnas rudzu, no kurām pašu izaudzētie ir aptuveni puse, otru puse tiek iepirkta no citas bioloģiskās saimniecības. Maizi saimniecībā cep no 1993. gada, šobrīd tiek cepta rudzu rupjmaize, saldskābmaize, baltmaize un graudu maize. Maizes cepšanas process kopā aizņem ~ 80 stundas, kamēr tā var sākt savu ceļu pie patērētāja, maizes klaipi tiek veidoti ar rokām.





Tālavas sidra ražotne atrodas Gulbenē, Vecgulbenes muižas kompleksā. Tālavas sidrs ir 100% dabīgs sidrs no Latvijā audzētiem āboliem. Sidrs zemā temperatūrā tiek nogatavināts vairāku mēnešu garumā, kuru laikā tas iegūst sev raksturīgo garšu un aromātu.




4.diena Gulbene – Rekova – Kārsava – Malnava – Rēzekne



Saimniecība "Kotiņi'' tika izveidota 1992. gadā. Pamatnodarbošanās ir graudkopība un sēklkopība, sākot ar lauka sagatavošanu sēšanai un beidzot ar graudaugu novākšanu, kaltēšanu un ražas pārstrādi. Katram saražotajam produktam tiek atrasts pielietojums un tiek radīta pievienotā vērtība. Kopā apstrādājamā zemes platība ir 3000 ha, no kuriem 2200 ha ir augstu kategoriju sertificētas sēklas lauki, no kuriem tiek iegūta un gatavota sertificēta graudaugu un pākšaugu sēkla. 2018. gadā no iegūtās ražas, tika saražotas ap 6000 tonnas sertificētas sēklas. Šajā saimniecībā audzē arī vietējo sertificēto rudzus.





Dzīļu saimniece gatavo sātīgus latgaliešu ēdienus, piedāvā lauku labumus, viesiem rāda, kā gatavot tortes un cept pīrāgus. Viens no īpašiem ēdieniem ir „Dzīļu maize”, kas ir Kārsavas atpazīstamības simbols. Saimniecībā piedāvā gan pašiem tūristiem gatavot maizi pēc senajām tradīcijām, gan iespēju degustēt un iegādāties maizi. Saimnieces apzinājusi arī vietējās Malnavas muižas un maizes tradīcijas, ko savā laikā ieviesusi muižniece. Gatavošanā tiek izmantotas gan senās, gan mūsdienīgās receptes.





Vienā no Malnavas muižas vēsturiskajām ēkām aktīvais latgaļu puisis Jānis Kritvežs ir izveidojis Latgales šmakovkas dedzinātavu. Tajā var iepazīt šī dzēriena vēsturi sākot no muižu laikiem līdz pat mūsdienām, apskatot dažādas šmakovkas darināšanas iekārtas, - gan tādas, kas paredzētas mājas apstākļiem, gan arī ražošanai industriālos apmēros. Šmakovkas darināšanas procesā tiek izmantoti graudi, augļi, kā arī gatavoti dažādi uzlējumi. https://www.celotajs.lv/lv/e/latgolys_smakovka




5.diena Rēzekne – Malta – Aglona – Kaplava – Krāslava – Daugavpils



Kolorīta lauku sēta ar podnieka darbnīcu un saimnieces gleznām, senlietu kolekcijas apskate. Atraktīvais amatnieks ir viens no „Pūdnīku skūla” podniekiem un savā darbā izmanto senču uzkrātās zināšanas. Strādā kopā ar dzīvesbiedri, gleznotāju Vēsmu Ušpeli. Darbnīcas apmeklētāji var redzēt keramikas veidošanu no virpošanas līdz apdedzināšanai malkas ceplī. Mākslinieka darbu ekspozīcijas apskate, darbu iegāde.





Zirgu sēta “Klajumi” ir Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas un bioloģiskā saimniecība, kas atrodas Latvijas-Baltkrievijas pierobežā. Viesiem tiek piedāvātas zirgu izjādes un 2-7 dienu pārgājieni zirgu mugurās, kā arī nakšņošana vairākos brīvdienu namiņos un ēdināšana. “Klajumos” var izgaršot Latgales Kulinārā mantojuma ēdienus - pildītas kartupeļu klimpas un klimpiņas, dārzeņu un sēņu, gaļas un zivju sautējumus, jaunlopa rullīšus un rudzu maizi. Saldajā piedāvā auzu pārslu cepumus, melleņu ķiļķēnus, biezpiena “pončikus”, medus un drupaču kūkas.




  • Ekskursija Dabas parkā “Daugavas loki”



Dabas parkā ietilpst 4  - 6 km gari gleznaini Daugavas upes loki, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu. Daugava ir Latvijas lielākā upe un tā tiek dēvēta par Latvijas likteņupi un visvairāk apdziedāta tautasdziesmās. Iespēja uzkāpt 24 m augstajā Vasargelišku skatu tornī un vērot Daugavas ielejas skaistās ainavas, kā arī apskatīt Slutišķu vecticībnieku sādžu. Šī sēta ir vienīgais vecticībnieku kultūrvēsturiskā mantojuma muzejs Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā.





Marka Rotko mākslas centrs atrodas Daugavpils cietoksnī. Tas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas un kultūras centrs un vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko oriģināldarbiem. www.rothkocenter.com




  • Vakariņas un nakšņošana Daugavpilī viesu mājā Villa Ksenija vai Hotel Dinaburga


6.diena Daugavpils – Pļaviņas – Skrīveri – Lielvārde – Rīga



Viena no mazākajām alus darītavām Latvijā. Iespējams degustēt un iegādāties gaišo un tumšo BURSH alu un izzināt alus tapšanas stāstu.





Skrīveru mājas saldējums ir ģimenes uzņēmums ar 12 gadu pieredzi saldējuma gatavošanā, kur tiek izmantots kaimiņu saimniecību govs piens, mežā lasītas un savā dārzā izaudzētas ogas un augļi. Šeit ar saldējuma palīdzību tiek radīta laimes sajūta un tiek piedāvāts izgaršot saldējumu visdažādākajās variācijās. Saldējuma kafejnīcā var baudīt gan uzkodas, gan 3 ēdienu maltīti no saldējuma ēdieniem, piemēram, kartupeļu saldējums ar tomātu mērci, mārrutku saldējums ar sarkanajām bietēm un brētliņām, šokolādes saldējums ar zilo sieru, ķirbju, alus saldējums un protams, neskaitāmi saldie  saldējumi ar ogām un augļiem.





Saimniece Ligita Lastmane cep tradicionālu rudzu un saldskābmaizi lielā malkas krāsnī, mīklu raudzē koka muldās. Viesi saimniecībā var paši veidot savus īpašos maizes klaipiņus līdzņemšanai. Kamēr gatavosiet maizes klaipus un kamēr cepsies maize, varēsiet klausīties stāstus par maizes cepšanas tradīcijām, tehnoloģijām un nozīmi senajā latviešu sētā.



Vakariņas un nakšņošana Rīgā.


7.diena Rīga

Došanās mājup.