Projekta POLPROP-NATURA (LIFE07 ENV/LV/000981) rezultāti

Projekta publiskais ziņojums (Layman's report). Projekta gaitas un rezultātu apkopojums (2011).

Projekta rezultātu izplatīšanas plāns (After-Life dissemination plan, 2011). Plānā iekļauti projekta rezultātu izplatīšanas veidi un pasākumi pēc projekta ar mērķi veicināt projekta rezultātu un pieredzes pārņemšanu aizsargājamās dabas teritorijās Latvijā un citās valstīs.

"Natura2000 awareness" (2011). Dokumentā apkopoti Natura2000 popularizēšanas pasākumi šo teritoriju iedzīvotājiem, uzņēmējiem un plašai sabiedrībai, kā arī novērtēti sasniegtie rezultāti Natura2000 atpazīstamības veicināšanā.

Baltijas nacionālo parku ceļvedis (2012). Ceļvedis ir veidots kā praktisks padomdevējs un izziņas avots cilvēkiem, kuriem interesē savvaļas dabas vērošana, dažādu kultūras un vēstures pieminekļu izziņa, kā arī aktīvajiem tūristiem, kam patīk staigāt ar kājām, braukt ar divriteni, laivu vai distanču slēpēm.

Tūrisma monitoringa vadlīnijas īpaši aizsargajamās dabas teritorijās. Slīteres nacionālā parka piemērs. (2012. gads, gala versija, 10 Mb, pdf) - apmeklētāju monitoringa metodoloģija, lai noteiktu tūrisma plūsmas vides, sociālās un ekonomiskās ietekmes dinamikas aspektus tūrisma galamērķī - Slīteres nacionālajā parkā. Šajā dokumentā aprakstītās metodes tūristu un to darbības izpausmju fiksācijai un novērtēšanai, tūrismā iesaistīto dabas un kultūras objektu ilgtermiņa novērošanai un iegūto rezultātu izvērtēšanai. Pēc sagatavotajām vadlīnijām tiek veikts apmeklētāju monitorings Slīteres nacionālajā parkā. Apkopotos datus skatīt šeit.

Slīteres nacionālā parka apmeklētāju monitorings tiek veikts pēc sekojošām vadlīnijām: Slīteres nacionālā parka tūrisma monitoringa metodoloģijas vadlīnijas (01.08.2009. 1. darba versija, pdf). Speciāli Slīteres nacionālā parka piemēram izstrādāta apmeklētāju monitoringa metodoloģija, lai noteiktu tūrisma plūsmas vides, sociālās un ekonomiskās ietekmes dinamikas aspektus tūrisma galamērķī - Slīteres nacionālajā parkā. Šajā dokumentā aprakstītās metodes tūristu un to darbības izpausmju fiksācijai un novērtēšanai, tūrismā iesaistīto dabas un kultūras objektu ilgtermiņa novērošanai un iegūto rezultātu izvērtēšanai.

Rokasgrāmata  "A starter guide to developing sustainable tourism in protected areas" ("Kā veidot ilgtspējīgu tūrismu aizsargājamās dabas teritorijās")  apkopo Eiropas valstu pieredzi un piedāvā praktiskus piemērus Natura2000 teritoriju izmantošanai tūrismā.
 
Vides politikas un pārvaldības priekšlikumi tūrisma attīstībai aizsargājamās dabas teritorijās (2011, 660 Kb, pdf). Ieteikumi ietver priekšlikumus tūrisma un dabas aizsardzības politikas dokumentiem, gan arī praktiskus risinājumus konkrētu tūrisma attīstības problēmu risināšanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Kā piemērs un demonstrācijas vieta izmantots Slīteres nacionālais parks. Atbildes vēstules no Latvijas valsts iestādēm šeit.

Ilgtspējīga tūrisma modelis (2011, ~11 Mb, pdf). Ilgtspējīga tūrisma modelis izstrādāts, dokumentējot ilgtspējīga tūrisma galamērķa veidošanas pieredzi Slīteres nacionālajā parkā. Tas sastāv no vairākiem dokumentiem - vadlīnijām, kuras tapušas, dokumentējot tūrisma produktu veidošanas, pasākumu rīkošanas, mārketinga materiālu sagatavošanas, apmeklētāju monitoringa un citu darbu pieredzi. Tā mērķis ir nodrošināt pastāvīgu līdzsvaru starp teritorijas ekonomisko attīstībuun dabas aizsardzību, iesaistot vietējo sabiedrību.

Slīteres nacionālā parka jūras piekrastes tradicionālā apbūve. Apraksts, analīze, ieteikumi (08.2011., 7.42 Mb, pdf). Dokumentā apkopota vēsturiskās informācijas par apbūvi Kurzemes piekrastē un doti ieteikumi   būvniecības procesa dalībniekiem, kuri plānos un īstenos piekrastes apbūvi Slīteres nacionālajā parkā un vēlēsies saskaņot tradicionālās un mūsdienu  vērtības.

Piekrastes apbūves vadlīnijas (02.2011., ~3 Mb, pdf) Atrodot un akcentējot raksturīgo piekrastes apbūvē, īpaši Slīteres nacionālā parka lībiešu ciemos, esam uzsākuši darbu pie piekrastes tradicionālās apbūves vadlīnijām. Vadlīnijās ietverti durvju, logu, pakšu, jumtu, žogu utt. stilu apraksts, lai būvējot jaunas un atjaunojot vecās ēkas varētu izvēlēties autentisku dizainu, kas palīdz ēkai iekļauties apkārtējā ainavā.

Latvijas Botāniskais ceļvedis. Sugu noteicējs. Ceļveža mērķis ir ikvienam palīdzēt saskatīt tās augu un sēņu sugas, kas atrodas mums visapkārt, kā arī sniegt interesantus faktus par tām. Vairāk par ceļvedi lasiet šeit.

Wildlife tours (angļu valodā, 8.1 Mb, pdf) - tajā apkopots dabas produktu piedāvājums  Latvijā (sēņu, augu un putnu vērošanas tūres) darbam ar ārvalstu tūroperatoriem. Active tours (angļu valodā).

Vadlīnijas "Publisko pasākumu organizēšanai dabas teritorijās" (09.2010, 22 Mb, pdf.) izstrādātas ar mērķi apkopot un nodot tālāk Lauku ceļotāja uzkrāto pieredzi un zināšanas pasākumu plānošanā un vadīšanā dabas teritorijās, t.sk. Natura 2000 teritorijās. Tās balstītas uz  publiskās diskusijas - Slīteres ceļotāju dienas organizēšanas piemēra. Vadlīnijumu pielikumu daļa aplūkojama šeit (44 Mb, pdf).

Slīteres nacionālā parka ceļvedis (05.2010.). Pirmais šāda satura un apjoma tūrisma ceļvedis par Latvijas nacionālo parku – Natura 2000 teritoriju. Kā arī pirmais tūrisma ceļvedis, kas balstīts uz vietējo iedzīvotāju stāstiem, iesaistot vairāk kā 30 vietējos cilvēku, nacionālā parka administrāciju un Dundagas novada domi u.c. Ceļveža sagatavošanas principi un pamatsoļi šeit (187 Kb, pdf).

Kā izstrādāt brīvdabas informācijas stendu? Vadlīnijas informācijas saturam (01.07.2010., 4,6 Mb, pdf). To mērķis ir rādīt piemēru, kā sagatavot ceļotājiem draudzīgu, neakadēmisku, atraktīvu, tajā pašā laikā noderīgu un izglītojošu stenda informāciju par teritoriju vai objektu.

2010. gada maijā uzstādītib5 brīvdabas informācijas stendi Slīteres nacionālajā parkā. To konstrukcijas gatavotas pēc īpaši aizsargājamo teritoriju vienotā stila. Informāciju gatavota balstoties uz izstrādātājām vadlīnijām par informācijas saturu brīvdabas stendos (4,6 Mb, pdf). Jaunuztādīto stendu fotogrāfijas galerijā.

Latviešu - lībiešu vārdnīca (04.2010., 927 Kb, pdf) - Slīteres NP teritorija ir viena no mazākās tautas pasaulē – lībiešu - lokalizācijas vietām, tādēļ ir izstrādāta šī mazā, uz ilglaicīga tūrisma attīstību orientēto latviešu – lībiešu valodas skaidrojošā vārdnīca, kas nepieciešama tūrisma materiālu izstrādei, uzziņas līdzekļu un teritorijas iedzīvotāju lībiskās identitātes uzturēšanai. Vārdnīca sniedz tulkojumu šodienas sadzīvē lietotajiem latviešu vārdiem – mājvārdiem un vietu nosaukumiem, ēdieniem, svētkiem u.c.

Vadlīnijas aktīvā tūrisma maršrutu krāsu marķējumam (03.2010., atjauninātā un papildinātā versija pēc marķējuma testēšanas dabā, 863 Kb, pdf). To mērķis ir vienotas Latvijas aktīvā tūrisma maršrutu marķēšanas sistēmas ieviešana, lai veicinātu videi draudzīga un ilgtspējīga tūrisma attīstību, gan arī samazinātu līdzekļu u.c. resursu apjomu, kas līdz šim ir ticis ieguldīts maršrutu marķēšanas procesā.

5 jauni tūrisma produkti Slīteres nacionālajā parkā (12.2009.) kājāmgājējiem, velobraucējiem, laivotājiem, autobraucējiem un dabas vērotājiem. Produkti sistematizēti 9 maršrutos un tūrēs. Maršrutu sagatavošanas mērķis bija veicināt apmeklētāju ilgāku uzturēšanos nacionālā parka teritorijā un tā apkārtnē, kā arī sekmēt vietējo uzņēmēju sniegto pakalpojumu un servisu izmantošanu un attīstību ilgtermiņā. Maršrutu apraksti tika saskaņoti, papildināti un aktualizēti ar vietējo uzņēmēju, vietējo tūrisma speciālistu un iedzīvotāju līdzdalību, kā arī ar Slīteres nacionālā parka administrāciju. Maršrutu sagatavošanas process, principi un pamatsoļi šeit (283 Kb, pdf).

Sagatavots jauns izstādes stends (01.2010.), akcentējot ilgtspējīgu dabas tūrismam Natura2000 teritorijās, ar kuru Lauku ceļotājs piedalījās izstādē "Balttour 2010", prezentējot jauno  aktīvā un dabas tūrisma piedāvājumu–  maršrutus velobraucējiem, autoceļotājiem, kājāmgājējiem un laivotājiem Slīteres un Ķemeru nacionālajos parkos. Fotogrāfijas no izstādes šeit. Trijās dienās 17.starptautisko tūrisma izstādi-gadatirgu "Balttour 2010"  apmeklēja 17 042 interesenti.

Priekšlikumi ilgtspējīga tūrisma attīstībai Slīteres nacionālajā parkā (12.2009., 1,2 Mb, pdf) - dokuments, kas skata SNP teritoriju kā vienotu tūrisma galamērķi, ievērojot ilglaicīga tūrisma principus. Priekšlikumi sagatavoti darbībām sākot ar 2010. gadu. Tie izstrādāti sadarbībā ar iedzīvotājiem, tūrisma uzņēmējiem un SNP administrācijas, pašvaldības, tūrisma informācijas centru un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem. Esošajā Slīteres nacionālā parka dabas aizsardzības plānā ir atsauce uz šo dokumentu.







Projekta jaunumi: www.polprop.celotajs.lv




life Natura2000 LVAF logo VIDM Projekts finansēts ar Eiropas Komisijas Life programmas finansiālu atbalstu. Līdzfinansē LR Vides ministrija un Latvijas Vides aizsardzības fonds