Projekta POLPROP-NATURA (LIFE07 ENV/LV/000981) rezultāti

5 jauni tūrisma produkti Slīteres nacionālajā parkā: kājāmgājējiem, velobraucējiem, laivotājiem, autobraucējiem un dabas vērotājiem. Produkti sistematizēti 9 maršrutos un tūrēs. Maršrutu sagatavošanas mērķis bija veicināt apmeklētāju ilgāku uzturēšanos nacionālā parka teritorijā un tā apkārtnē, kā arī sekmēt vietējo uzņēmēju sniegto pakalpojumu un servisu izmantošanu un attīstību ilgtermiņā. Maršrutu apraksti tika saskaņoti, papildināti un aktualizēti ar vietējo uzņēmēju, vietējo tūrisma speciālistu un iedzīvotāju līdzdalību, kā arī ar Slīteres nacionālā parka administrāciju. Maršrutu gatavošanas process, principi un pamatsoļi aprakstīti un lejuplādējami šeit.

kajamg Kājāmgājējiem
Kolkasraga aplis ~ 3 km
Maršruts paredzēts ikvienam kājāmgājējam, kas vēlas nedaudz vairāk, kā tikai aiziet īso gabaliņu no autostāvvietas līdz populāram apskates objektam. Tas būs interesants veids, kā iepazīt Kolkasragu arī no citiem skatu punktiem.  
Drukas versija
Iepazīsti Mazirbi
7-10 km
Maršruts paredzēts aktīviem gājējiem vai nūjotājiem. Tajā ietverta Mazirbe un tuvākā apkārtne, lībiešu tautas kultūras un vēstures liecības, kas vēsta par cilvēku dzīvi piekrastē daudzu gadsimtu garumā.
Drukas versija
Gar jūras krastu
2-55 km
Slīteres nacionālā parka teritorijā ietilpst ap 40 km garš smilšains jūras krasts, kas piemērots gan īsām pastaigām, gan vairāku dienu pārgājieniem. Posmā no Melnsila līdz Sīkragam nav kājāmgājējam nepārvaramu šķēršļu. Maršruta aprakstos ir doti attālumi kilometros starp nozīmīgākajām apdzīvotajām vietām. Ar to palīdzību katrs pats, atkarībā no savām iespējām un interesēm, var viegli izplānot un kombinēt sev piemērotāko pārgājiena maršrutu.
Drukas versija
velo Velobraucējiem
Slīteres aplis
50 km
Maršruts piemērots aktīviem braucējiem, kam interesē piekrastes daba un lībiešu kultūras mantojums. Maršruts pa meža ceļu ved cauri pieciem lībiešu ciemiem: Košragam, Pitragam, Saunagam, Vaidei un Kolkai. No Košraga maršruts ved pa Apakšceļu - vientuļu, gar Bažu purvu un mežu ieskautu seno ceļu starp Košragu un Dūmeli. Tad pa autoceļu atgriežas Kolkā.
Drukas versija
Pa lībiešu ciemiem
28 km
Maršruts piemērots aktīviem braucējiem, kam interesē piekrastes daba un lībiešu kultūras mantojums. Maršruts pa veco meža ceļu ved cauri pieciem ciemiem: Mazirbei, Košragam, Pitragam, Saunagam un Vaidei. Tie vietām vēl glabā senās zvejnieku dzīves iezīmes. Atpakaļ dodamies pa Ventspils – Kolka autoceļu (P124), kas ir asfaltēts un norādīts maršruta kartē. Braucienu iespējams sākt jebkurā ceļa posmā.
Drukas versija
laivas Laivotājiem
Apkārt Kolkas bākai
~ 15 km
Maršruta pirmais pusotrs kilometrs ved gar Rīgas līča rietumu krastu un pie Kolkasraga sēkļa pagriežas Kolkas bākas virzienā. Braucēji apmet loku mākslīgai salai uz kuras atrodas bāka un dodas atpakaļ. Maršruts tiek īstenots ar īpaši šim nolūkam domātām jūraslaivām, kas ir stabilas un piemērotas braukšanai jūrā. To var veikt tikai tādos meteoroloģiskos apstākļos, kad vēja stiprums nepārsniedz 4 - 5 m/s. Vēlams arī gids – pavadonis.
Drukas versija
auto Autoceļotājiem
Apkārt Slīterei
~ 90 km
Maršruta mērķis ir iepazīstināt ar daudzveidīgo Ziemeļkurzemes pussalas dabas un kultūras mantojumu, kā arī skaistākajām Slīteres nacionālā parka skatu vietām. Maršrutu var veikt ar auto, bet velobraukšanas entuziasti – arī ar divriteni
Drukas versija
putni zveri Dabas vērotājiem
Putni Slīterē
-
Slīteres nacionālajā parkā ir konstatēta 261 putnu suga no visā Latvijā reģistrētajām 338 putnu sugām. Ieteicamākās putnu vērošanas vietas SNP ir: Ēvažu, Pēterezera, Kolkas raga priežu, Šlīteres dabas takās, jūras krastā pie Vaides ciema un Kolkasragā. Piemērots laiks putnu vērošanai Kolkasragā ir pavasaris – putni virzās uz ziemeļiem un sekojot krasta līnijai nonāk ragā kā slazdā – gan sauszemes putni, gan arī ūdensputni – gārgales, pīles, kaijas un zīriņi - tiem rags kalpo par sava veida robežu, gar kuru veidojas izteiktas migrantu straumes. Pavasarī migrācija sākas jau februāra beigās un turpinās līdz maija beigām. Labākais laiks vērošanai - aprīlis un maija sākums. Rudens – sugu sastāvs atšķirīgs, putnu skaits mazāks. Rudenī mazāk plēsīgo putnu, vairāk bridējputnu. Ūdensputnu migrācija gar ragu arī rudenī var būt intensīva.
Drukas versija
Zvēru vērošana
-
Zvēru vērošana iespējama tikai SNP gida pavadībā, nelielās grupās (1 – 5 cilvēki, ieteicamais vecums: 15 gadi un vairāk), izmantojot īpašus slēpņus un pavadot tajos vairākas stundas. Iemācoties izturēties klusi un piesardzīgi, uzzinot par meža iemītnieku dzīvesveidu un paradumiem, ir visas iespējas sadzirdēt pūču kliedzienus, stirnu buku rējienus un vilku balsis naktī, saost jenotu, sastapt uz meža ceļa stirnu ar kazlēniem, skatīties, kā bebrs būvē māju un kā briežu bars rīta miglā peldas ezerā. Nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi, ērti apavi iešanai, silts un „kluss” apģērbs (nečaukst, nešvīkst, nav spilgtās krāsās). Tūres laikā paredzēts noiet aptuveni 2km. Ieteicams ņemt līdzi binokli, fotokameru, našķus un bezalkoholisku dzērienu. Pieteikties zvēru vērošanas tūrēm nepieciešams vismaz divas nedēļas iepriekš: ”Lauku ceļotājs”, tel.: 67617600, lauku@celotajs.lv
Drukas versija














life Natura2000 LVAF logo VIDM Projekts finansēts ar Eiropas Komisijas Life programmas finansiālu atbalstu. Līdzfinansē LR Vides ministrija un Latvijas Vides aizsardzības fonds.