Nr 50176
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Kulinārais maršruts „Livonijas garša“ - Gaismas Ceļš


  • Brīvdienu māja „Melderi” - Atrodas Vidzemes šosejas malā, Vaidavas upes kratsā pie Grūbes dzirnavām. Piedāvā maltītes ar mazsālītu, viegli dūmotu vai grilētu Grūbes foreli.

  • Garšu bodīte un kafejnīca „Gustiņš” - Ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar kulinārijas un konditorejas izstrādājumu ražošanu Alūksnes novada Jaunannas pagastā. Gardās gaļas ruletes un rolādes, kas gatavotas pēc vecmāmiņu receptēm, un citus gaļas izstrādājumus plašā sortimentā, kā arī īpašus “Gustiņa” konditorejas izstrādājumus iespējams iegādāties Alūksnē - garšu bodītē “Gustiņš”. Nobaudīt sātīgu un garšīgu, kā mājās gatavotu, maltīti un nogaršot Alūksnes novadam raksturīgos malēniešu ēdienus var kafejnīcā “Gustiņš”. 


  • Kafejnīca “Pajumte” - Viesmīlīga un mājīga kafejnīca pašā Alūksnes centrā ar daudzveidīgu ēdienu piedāvājumu katra garšas izjūtai. Papildus tam tiek gatavoti arī Alūksnes novada īpašie ēdieni - salāti “Tempļa kalns”, pamatēdiens “101 pakāpiens līdz baudas mirklim” un deserts “Marienburgas ezera salas”. Ir pieejami biznesa pusdienu un mēneša īpašie piedāvājumi, kā arī ēdienkarte bērniem. 




  • Viesnīca „Benevilla” - Maza stila viesnīca - kafejnīca, kura atrodas Alūksnes vēsturiskajā centrā 10 min gājienā no Livonijas laika pilsdrupām. Tuvumā atrodas Alūksnes pilssala jeb Marijas sala; no tās pa gājēju tiltu var nokļūt Tempļakalna parkā. Gatavo pašu svaigu ogu saldējumus, kūkas un pasūtījuma ēdienus. Sezonāli piedāvā dažādu šķirņu augļus un ogas: zemenes, ābolus, bumbierus. Augļu dārzs 3 km no pilsētas ar 1000 augļkokiem.




  • Ernsta Glika Bībeles muzejs - Muzejs izveidots 1990. gadā, vienīgais šāda veida muzejs Latvijā un Baltijas valstīs. Gliks (1652-1705) bija mācītājs un pedagogs, kurš pirmais tulkoja Bībeli latviešu valodā. Izstādē ir dažādas Bībeles izdevumi no 1694. gada līdz mūsdienām 38 valodās, kā arī sprediķu grāmatas un citi kristīgās literatūras piemēri.




  • Kafejnīca “Sonāte” - Gleznainā vietā starp diviem ezeriem blakus Stāmerienas pilij vecā akmens ēkā atrodas plaša un mājīga kafejnīca.




  • Kūku bode „Gardums” - Netālu no Gulbenes bānīša stacijas atrodas kūku bode - kafejnīca, kuras darbības pamatprincips ir “kā mājās cepts”. Gardumus gatavo no vietējo vistu olām, pašu vārīta ievārījuma un, izmantojot dabīgus produktus. 




  • “Kantes Krogs” -  Iebraucot Gulbenē  skaistā koka ēkā, kurā ir speciāli veidota atmosfēra atpūtai un labsajūtai,  prasmīgi pavāri piedāvā mājas virtuvi un iespēju baudīt sātīgus un garšīgus latviešu ēdienus.




  • Viesnīca un restorāns „Vecgulbenes muiža” - Gulbenes vēsturiskajā centrā Vecgulbenes muižas atjaunotajā zirgu manēžas ēkā, kas agrāk bija lielākā slēgtā manēža Baltijā, atrodas četru zvaigžņu viesnīca un restorāns. Piedāvājumā plaša sezonālā ēdienkarte un biznesa pusdienas.




  • Siera ražotne “Pakalnieši” - Ražo dažādu garšu sierus, gan sāļos, gan saldos, siera bumbas un sviestu ar zaļumiem vai kaņepēm. Sieri ir dabīgs produkts un roku darbs. Ekskursija siera ražotnē, produkciju degustācija un iegāde.




  • Dabīgo čipšu ražotne „Latnature” - Neliels pārtikas ražotājs Vidzemē, kas nodarbojas ar dārzeņu, auglu un ogu pārstrādi, ražojot veselīgas uzkodas bez cukura un miltiem. Piedāvā ekskursijas ar degustāciju, meistarklases dārzeņu trifeļu un veselīgu kūku gatavošanā, aktīvi iesaistot nodarbībās viesus.




  • Dzirkstošo bērzu sulu ražotne “Birzī” - Ražotne atrodas pusceļā starp Raunu un Smilteni. Apmeklētājiem iespējams apskatīt ražošanas telpas ar pagrabu, kur tiek izgatavotas un glabātas dzirkstošās bērzu sulas, klausīties stāstījumu par bērzu sulām, kas tiek bagātināts ar video projekcijām par sulu tecināšanu pavasarī. Svaigu bērza sulu, dzirkstošo dzērienu un bērza sulu sīrupa degustācija. Iespējams baudīt arī pieneņu vīnu. “Birzī” produkcija ir bioloģiski sertificēta. 




  • Kafejnīca un maizes muzejs “Kukaburra” - Kafejnīcā ar latvisku interjeru piedāvājumā mājražotāju un zemnieku produkti. Maizes muzejs, kurā iespējams iepazīt maizes cepšanas procesu. Lauku labumu veikaliņš.




  • Brīvdienu māja un bioloģiskā saimniecība „Indrāni” - Ģimenes saimniecība audzē un pārstrādā ekoloģiskus produktus - dārzeņus, augļus, ievārījumus, sīrupus, sukādes, kaltētus garšaugus, tējas.




  • "Gusts Apinis” - Pirmais uzņēmums Baltijā, kas nodarbojas ar netradicionālas kultūras audzēšanu: kvinoju, amarantu, prosu, lēcas. No izaudzētiem produktiem ražo miltus un makaronus.




  • Restorāns „Kannas” - Aptuveni stundas braucienā no Rīgas, vecās Annas muižas teritorijā, atrodas starptautiski novērtēta dizaina viesnīca “Annas Hotel”. Iedvesmojoties no senām latviešu virtuves tradīcijām, šefpavārs ik dienas rada jaunu ēdienkarti, kas ļauj baudīt īpašu un neierastu maltīti.




  • Zemnieku saimniecība “Ozoliņi” - Zīmols "Lauku tēja" jau vairāk kā 17 gadus ir atradis stabilu vietu veikalu plauktos. Ar gados sakrātām zināšanās par zāļu tējām, labprāt dalās, vadot seminārus un organizējot tēju darbnīcas. Saimniecība atrodas meža ieskautā vietā, apkārt neskaitāmi simtgadīgi ozoli un bioloģiski vērtīgas paļavas, kurās var atrast līdz 50 augus vienā kvadrātmetrā.




  • Vecpiebalga - Vecpiebalgā atrodas daudzi nozīmīgi kultūras tūrisma objekti – Vecpiebalgas luterāņu baznīca, Vecpiebalgas pilsdrupas, Vecpiebalgas muiža un vairāku nozīmīgu Latvijas kultūras darbinieku dzīves un darba vietas, kurās izveidoti memoriāli muzeji. Ezeri piesaista makšķerniekus, bet ap Alaukstu ziemā tiek organizētas tradicionālās distanču slēpošanas sacensības. Ineša salās un pussalā izveidots Sproģu dabas liegums.




  • „Piebalgas medus” - Saimniecība īpaši ar to, ka dravo tikai ar Latvijas  stāvstropiem. Biškopība, apiterapija un stāstījums “Par un ap bitēm”. Apmeklētājiem ir pieejama sveču darbnīca, biškopības produkcijas degustācija un iegāde. 




  • Alus darītava „Cesvaines alus” - Netālu no Cesvaines pils, muižas kompleksa ēkā, pēc sentēvu metodēm brūvē dabīgu dzīvo alu. Šeit atdzīvinātas 150 gadus senas alus darīšanas tradīcijas, kuras 1865. gadā aizsāka pirmais pilsētas alus brūzis. Piedāvā ekskursiju alus darītavā un degustāciju.




  • Biškopības saimniecība „Kalnu medus” - Iespējams augstākā bišu dravas novietne Baltijā, aptuveni 300 m.v.l. Bioloģiski biškopības produkti ievākti Gaiziņkalnā un tā apkārtnē. Piedāvājumā ekskursija saimniecībā, dravnīcas darbnīcas, biškopības produktu baudīšana. 




  • Zemnieku saimniecība “Jāņkalni” - Skaistā vietā netālu no Kāla ezera pauguru nogāzēs audzē avenes, zemenes, dzērvenes un krūmmellenes. "Jāņkalni" izveidoti 1992. gadā un ir ģimenes saimniecība. Sezonas laikā var novākt ogas, iegādāties un degustēt produkciju, kā arī pieteikties izzinošā ekskursijā. Iespējams arī pasūtīt produktus.




  • „Vakars uz ezera” - „Vakars uz Ezera" ir ekskluzīva iespēja vakariņot īpaši - uz ūdens, Kālezera vidū, izbaudot saulesrietu. Katrā "Vakars uz Ezera" vakariņošanas reizē tiek izvēlēti citi pavāri.




  • Kazas sieru saimniecība „Līvi” - Vidzemes augstienē, starp Madonu un Ērgļiem, atrodas viens no lielākajiem kazu ganāmpulkiem Latvijā (ap 300 kazu). Saimnieka aizraujošs stāstījums par kazām un piedzīvoto saimniecībā. Saimniecībā ražo 6 veidu mīkstos sierus. Tos piedāvā baudīšanai degustācijā.




  • Madona - Madona, iespējams, ir vienīgā pilsēta Latvijā, kuras teritorijā ap 9. gs. atradusies ezermītne. Tās atliekas saglabājušās Salas ezera (Baznīcezers) ziemeļdaļā zem ūdens. Līdz 19. gs. beigām tagadējās pilsētas vietā atradās neliela muiža ar tādu pašu nosaukumu (Madona), ko latvieši sauca par Biržiem. 1898. g. tika uzsākta šaursliežu dzelzceļa celtniecība starp Stukmaņiem (Pļaviņas) un Valku. Attīstoties dzelzceļam, attīstījās arī pati pilsēta. Mūsdienās Madona ir sakopta Vidzemes pilsēta ar savu mazpilsētai raksturīgo šarmu. Interesanti, ka to var uzskatīt arī par vienu no visaugstāk reljefā novietoto Latvijas pilsētu.




  • Ārstniecības augi un tējas „55 mārītes” - Dabisku, Latvijā augošu ārstniecības augu tēju un garšvielu ražošana. Uzņēmums ražo vairāk kā 70 nosaukumu monotējas (viena auga tējas), daudzzāļu tējas, ir patentējis ārstniecības augu tēju izlasi un ārstniecības augu tēju komplektu. Piedāvā ekskursijas grupām, kā arī meistarklases tēju gatavošanā, pazīšanā un lietošanā.




  • Viesu māja “Apiņu kalte” - Tiek piedāvāti Madonas novada senie ēdieni (grupu ēdināšana), kulinārijas meistarklases (senie ēdieni u.c.), izmanto pašu audzētas ogas, lauku produktus no savas zemnieku saimniecības. Viesu māja atrodas senā ēkā.




  • Maiznīca – kafejnīca “Māmuļa” - Saimniecībā pēc senām vecmāmiņas receptēm uz kļavu lapām cep smaržīgo Kalēja saldskābo un Kalēja rudzu maizi, kuras kraukšķīgo garozu apstrādā ar linu eļļu. Piedāvā dalību maizes cepšanas procesā, degustāciju un iegādi. Ir kafejnīca - latviskas virtuves ēdieni, grupu ēdināšana, plaša ēdienkarte, galdu klāšana. Āra terase, piknika vieta, grils, ugunskura vieta, telts vietas. 




  • Kazu siera saimniecība „Burkānciems” - Kazu saimniecība un sierotava atrodas civilizācijas neskartā dabas nostūrītī starp Krustkalnu un Teiču dabas rezervātiem. Produkcija- kazas un govs piena sieri. Piedāvā ekskursiju saimniecībā un sierotavā, degustāciju.




  • Viesu nams „Mauriņi” - Viesu nams atrodas aptuveni 6 km no Siguldas. „Mauriņi” būvēti tā, ka no katra loga redzams kāds no sētā augošajiem senajiem ozoliem. Piedāvājumā latvisks mājas ēdiens, kas gatavots no vietējiem produktiem.




  • Viesnīca un restorāns “Mālpils muiža” - Restorāns 2008.gadā atjaunotajā Mālpils muižas ēkā, kas ir19.gs. Klasicisma arhitektūras piemineklis.  Restorāna ēdienkarte mainās un tiek papildināta atbilstoši gadalaikam. Smalku garšu salikums kombinācijā ar elegantu muižas interjeru.




  • Zāļu tēju saimniecība „Doles tējas” - Saimniecība piedāvā kvalitatīvu, vietējas izcelsmes produkciju no Doles dabas parkā sastopamajiem un pašu audzētiem augiem. Ģimenes uzņēmums, kas ciena un glabā tradīcijas.




  • Libertu bērzu sulu darītava - Vīna pagrabs Ikšķilē. Piedāvājumā aizraujošs stāstījums par bērzu sulām, produkcijas degustācija. Apmeklētājiem dod pagaršot visu ko var uztaisīt no svaigām bērzu sulām - sīrupu, limonādi, vīnu.




  • Kafejnīca „Panna” - Lielvārdes centrā tikai 5 minūšu gājienā no Daugavas atrodas ātrās apkalpošanas kafejnīca ar daudzveidīgu ēdienu piedāvājumu. 




  • „Zelmas maiznīca” - „Zelmas maiznīcā” maize tiek raudzēta ar dabīgu ieraugu koka muldiņās un cepta malkas krāsnī. Viesi tiek iepazīstināti ar maizes cepšanas tehnoloģiju un veido savus klaipiņus līdzņemšanai uz mājām.




  • Biškopības saimniecība „Lienas medus” - Ģimenes uzņēmums, kas rūpējas par tīru vidi, bioloģisko produkciju un dizainu. Piedāvājumā bišu dravas un saimniecības apskate, degustācijas.