Rudzu maizes pasākumi Latvijā

Maizes un sidra svētkos satiksies Rudzu ceļš un Sidra ceļš – divi kulinārā tūrisma maršruti, kas iepazīstina ar latviskās identitātes nesējiem – tradicionālo rudzu maizi un dabīgo, no Latvijas āboliem darīto sidru.

Šajā dienā Āraišu dzirnavās 31. jūlijā kā ik gadu godina jaunās ražas rudzu maizi. Šogad, 2022. gadā, svētkiem plašāks skanējums, iesaistot arī Latvijā darītu sidru no mūsu āboliem, kas simbolizē seno un jauno tradīciju savienošanos. Rudzu rupjmaize ir senu Latvijas kulināro tradīciju nesēja. Savukārt, sidrs ir jauns Latvijas identitātes produkts, jo tikai pirms aptuveni 30 gadiem Latvijā sāka veidoties sidra kultūra. Ar mūsu maizīti un sidru pamatoti  lepojamies, ceļot svētku galdā, ņemot līdzi ciemakukulī un baudot ikdienā.

Maizes diena Āraišu Vējdzirnavās

Katru gadu jūlija pēdējā svētdienā vējdzirnavu kalnā pulcējas maizes cepēji un maizes godinātāji, maizes ēdāji un seno tradīciju cienītāji, svinot Jēkabus  – senos jaunrudzu maizes svētkus. Ciemiņi piedalās gan maizes gatavošanas meistarklasēs, gan radošās darbnīcās, bērni ar prieku dodas „Kukulīša takā”, tiek muzicēts un iets rotaļās. Darbojas kukulīša tirdziņš, vējdzirnavās tiek iegriezti spārni.

"Maizes diena Āraišos 2021": VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=rjnulD9XJDo

Maizes iela Rīgas svētkos

Latvijas Maiznieku biedrība ik gadu piedalās Rīgas svētkos, kas notiek katru gadu augusta trešajā nedēļas nogalē, tās centrā veidojot „Maizes ielu”. Maiznieku cunfti pārstāv aktīvākās Latvijas maizes ceptuves, to maizniekmeistari un maizniekzeļļi. Maiznieki visas ielas garumā veido un cep dažādus gardumus, stāsta par maizes rašanos un leģendām, aicina iesaistīties maizniekmeistaru un zeļļu aktivitātēs – minot mīklas, atpazīstot graudaugus, senos maiznieka amata rīkus un maizes izejvielas. „Maizes ielā” ikviens var iepazīties, nodegustēt un iegādāties gan jau zināmas maizes un dažādus maizes, miltu izstrādājumus, gan pavisam jaunus – veselīgus un mūsdienu patērētājam izveidotus maizes veidus.

Jelgavas piena, maizes un medus svētki

Jelgavā katru gadu augusta beigās notiek Piena, maizes un medus svētki, kur viesi aicināti nobaudīt un iegādāties gardākos piena, maizes un medus produktus no visas Latvijas. Svētku noskaņojumu papildina brīvdabas skatuve, kur uzstājas kapelas, tautas muzikantu ansambļi un grupas. Visas dienas garumā notiek degustācijas un konkursi, izraugoties iecienītākos medus un maizes produktus. Svētku laikā darbojas dažādas radošās darbnīcas un sporta aktivitātes.

ELFLA

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Projekta nosaukums: Kulinārā tūrisma produkts "Rudzu ceļš". Projekta numurs: 19-00-A01630-000002.
Partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "JS Caunītes" Vineta Cipe IK "Dzīles", z/s "Bērziņi", z/s "Buliņi", z/s "Klajumi".
Vairāk informācijas par projektu “Rudzu ceļš”
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams EK tīmekļa vietnē