Maizes un sidra svētkos satiksies Rudzu ceļš un Sidra ceļš – divi kulinārā tūrisma maršruti, kas iepazīstina ar latviskās identitātes nesējiem – tradicionālo rudzu maizi un dabīgo, no Latvijas āboliem darīto sidru.

Šajā dienā Āraišu dzirnavās 31. jūlijā kā ik gadu godina jaunās ražas rudzu maizi. Šogad svētkiem plašāks skanējums, iesaistot arī Latvijā darītu sidru no mūsu āboliem, kas simbolizē seno un jauno tradīciju savienošanos. Rudzu rupjmaize ir senu Latvijas kulināro tradīciju nesēja. Savukārt, sidrs ir jauns Latvijas identitātes produkts, jo tikai pirms aptuveni 30 gadiem Latvijā sāka veidoties sidra kultūra. Ar mūsu maizīti un sidru pamatoti  lepojamies, ceļot svētku galdā, ņemot līdzi ciemakukulī un baudot ikdienā.

Svētku norises vieta
Svētki notiks Āraišu dzirnavu kalnā – tās ir vecākās holandiešu tipa vējdzirnavas Latvijā, kurās joprojām var malt miltus un iepazīt latviskās maizes tradīcijas. Maizes cepēji un sidrdari – Rudzu ceļa un Sidra ceļa iniciatori - būs sastopami vaigā, stāstīs un rādīs par sidra darīšanu un maizes cepšanu, sniegs meistarklases un piedāvās degustācijas. Svētkos būs tirdziņš un saimes galds, kurā viesi varēs nogaršot  maizes cepēju veikumu.


Rudzu ceļa saimnieku piedāvājums svētkos: 

 • Rudzu ceļu pārstāvēs Santa un Jānis Rubeņi no „Caunītēm” Jelgavas pusē, cienājot ar pašu cepto rudzu saldskābmaizi, rādīs arī darba rīkus, ar kuru rudzu maizi cep
   
 • 13:30 „Dzīļu” saimniece Aina Barsukova no Malnavas sniegs rupjmaizes saldo ēdienu meistarklasi.
   
 • Krodziņa „Kukaburra” saimnieks no Smiltenes puses piedāvās degustēt savu cepto rudzu rupjmaizi, ko apmeklētāji varēs arī iegādāties.
   
 • 12:30 Ilze Stabulniece ar saimniecības šefpavāru Tomasu Godiņu no Latgales Zirgu sētas „Klajumi” Krāslavas pusē vadīs rudzu rupjmaizes uzkodu meistarklasi. Ilze kopā ar Viktoru  uz svētkiem būs atveduši arī savus zirgus – zirgs ir zemes arājs, rudzu grauda „garants”.  Bet šoreiz zirgi sniegs arī priekšnesumu – skatītājiem par prieku, turpat Āraišu pļaviņā notiks Zirgu dejas plkst. 13:30 un 15:00.
   
 • Vineta Cipe – Āraišu dzirnavu saimniece un namamāte raudzīsies, lai viesi jūtas labi visās svētku norisēs. Viņa gādās par dzirnavu apskati, sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi pasākumā nodrošinās "Kukulīšu takas" radošās darbnīcas un folkloras grupas muzikālo priekšnesumu, dzirnavu spārnu iegriešanu.
   
 • 14:30 notiks rudzu miltu kūku konkurss, kurā piedalīsies cepējas no visas Latvijas.
   
 • Svētkos pirmo reizi varēs saņemt jauno Rudzu grauda recepšu grāmatu – Sandras Ošiņas sagatavotu, viņa arī iepazīstinās ar tajā apkopotajās gardo ēdienu receptēm, kuras pagatavot izdosies ikvienam – rupjmaizes kārtojumus, maizes zupa, ķiploku grauzdiņi un citi latviešiem iecienīti ēdieni. Šie ēdieni nobaudāmi gan Rudzu ceļā, gan turpat svētkos – degustācijās un meistarklasēs.

Sidra ceļa sidrdaru piedāvājums svētkos:
Sidra ceļu pārstāvēs seši sidradari – patiesi savas lietas entuziasti, kuri gatavo sidru no Latvijas vietējo šķirņu āboliem un mežāboliem. Mūsu autentiskais sidrs var lepoties ar unikālu aromātu, ko tam piešķir Baltijas vēsais Ziemeļeiropas klimats, mālaini smilšainās augsnes, mērenās vasaras un salīdzinoši īsākais veģetācijas periods. Aizrautīgie sidrdari, kuri šobrīd veido Latvijas un Baltijas sidra rokrakstu un tradīciju, ir: Abavas ģimenes vīndarītava, Sidra darītava Abuls, Mr. Plūme sidra darītava, Naukšēnu vīna darītava, Tālavas sidrs un Turkalnes muiža.

Sidrdari piedāvās intrigu, ikvienam dodot iespēju degustēt sidrus un balsot par savu iecienītāko. Degustācija notiks 13:00 – 14:00, un jau pusstundu vēlāk notiks izloze, kurā katrs no sešiem sidrdariem piedāvās laimēt pudeli iecienītākā sidra saviem balsotājiem. 
Visu svētku laikā, protams, sidrs būs gan baudāms glāzēs izlejamā veidā, gan pudelēs līdzinešanai.


„Lauku ceļotājs” pārstāvēs Rudzu un Sidra ceļus ar kopīgu informācijas stendu, kurā stāstīs, kas piedzīvojams un baudāms Rudzu un Sidra ceļā, dalīsies ar ieteikumiem, kā plānot ceļojumu. Tāpat būs visi citi ceļojumu materiāli līdzi.


Projekti "Rudzu ceļš" (Nr.19-00-A01630-000002) un „Sidra ceļš” (19-00-A01630-000001) tiek īstenots ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu. „Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai – Eiropa investē lauku apvidos”.
"Sidra ceļš" projekta partneri: Partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "Turkalnes muižas klēts", SIA "Bauņu sēta", SIA "Jumpravas sidrs", SIA "Tālavas sidrs", SIA "Abavas dārzi", SIA "URTICA".
"Rudzu ceļš" projekta partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "JS Caunītes" Vineta Cipe IK "Dzīles", z/s "Bērziņi", z/s "Buliņi", z/s "Klajumi".

ELFLA

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Projekta nosaukums: Kulinārā tūrisma produkts "Rudzu ceļš". Projekta numurs: 19-00-A01630-000002.
Partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "JS Caunītes" Vineta Cipe IK "Dzīles", z/s "Bērziņi", z/s "Buliņi", z/s "Klajumi".
Vairāk informācijas par projektu “Rudzu ceļš”
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams EK tīmekļa vietnē