Aicinām piedalīties Baltijas Pārgājienu Tūrisma Konferencē un kopīgā pārgājienā šī gada 23. -24. maijā, Apšuciemā.
Šī Baltijas valstu konference aktualizē vides pieejamības jautājumus un iepazīstinot ar īstenotajiem risinājumiem Jūrtakas un Mežtakas pārgājienu maršrutos.
Konferenci rīko LLTA “Lauku ceļotājs” kopā ar partneriem no Latvijas un Igaunijas projektā "Mežtakas un Jūrtakas pārgājienu taku pieejamības uzlabošana dažādām sociālajām grupām”.
Pievienojies šī pavasara Jūrtakas pārgājienam no Apšuciema līdz Engurei – 14 kilometru garā maršrutā, kas ved gar plašiem liedagiem, priežu mežiem un piekrastes ciematiem!
Pārgājienu vadīs Jūrtakas komanda un brīvprātīgo kustības dalībnieki no Latvijas pārgājienu kluba (Latvian Hiking club).
18.-19. februārī notika piektā projekta ""Mežtakas" un "Jūrtakas" pārgājienu taku pieejamības uzlabošana dažādām sociālajām grupām" partneru sanāksme Peipsimā, Igaunijā. Pirmajā dienā projekta partneri dalījās ar līdz šim paveiktajā aktivitātēm, kas īstenotas kopš iepriekšējās tikšanās reizes septembrī kā arī turpmāk veicamos uzdevumus, katra projekta partnera atbildības un iesaisti.
Otrajā dienā, 19. februārī devāmies dzīvē apsekot iespējamās vietas "Mežtakas" maršrutā gar Peipusa ezeru, kas būtu piemērotas web-kameru izvietošanai, šajā posmā pārbaudījām "Mežtakas" marķējumu dzīvē, kā arī piefiskējām jaunus tūrisma pakalpojumu sniedzējus, ko pievienot baltictrails.eu mājas lapā.
>>> Programma (angļu valodā)
>>> Foto galerija
Decembrī 11 jauni uzņēmumi saņēmuši zīmi “Gājējam draudzīgs”, apliecinot savu gatavību uzņemt pārgājienu ceļotājus un nodrošināt plašu ērtību un pakalpojumu klāstu. Pirmo reizi vispārējai zīmei “Gājējam draudzīgs” bija iespēja pievienot arī papildzīmes – “Bērniem draudzīgs”, “Pieejams ratiņkrēslā” un “Pielāgots redzes traucējumiem”. Šī iniciatīva veicina aktīvu un pieejamu atpūtu dabā ikvienam, neatkarīgi no vecuma vai spējām.
Plāno pārgājienu, bet nezini, kuru Jūrtaka vai Mežtaka posmu labāk izvēlēties?! Mēs Tev to esam atvieglojuši! Tagad visi posmi ir sadalīti dažādās tematikās pēc interesēm un pieejamības, lai tu vieglāk varētu atrast sev piemērotāko maršruta posmu.
Ieskaties abu taku mājas lapā baltictrails.eu/lv sadaļā MARŠRUTS > Pārgājieni+ (Hike&More) un izvēlies savu nākamo piedzīvojumu atbilstoši vēlmēm.
Šovasar izveidots un izmēģināts pirmais audio gids pārgājienu maršrutā Mežtaka, pielāgots cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Ar šo specializēto audio gidu aprīkotais Mežtakas posms ved cauri Kuldīgas vecpilsētai un pa dabas taku gar Ventu.
“No skatu torņa pa grantēta seguma taku izejam ap 70 m garu loku un nonākam līdz Krasta ielas gājēju ietvei. Dodamies tālāk pa ietvi, kuras segums ir mūsdienu bruģis...” skan audio gida stāstījums, papildu informācijai par Kuldīgas vēsturiskajām vietām, raksturojot arī iešanas apstākļus. Šis specializētais gids apraksta arī maršruta gaitu, palīdzot cilvēkiem ar redzes traucējumiem to droši un ērti iziet. 3.5 km garajā maršrutā ir 27 pieturas punkti, un stāstījums tiek atskaņots viedierīcē automātiski, kad cilvēks nonāk audio gida darbības zonā.
Eiropas Gājēju asociācija (ERA) no 3. līdz 6. oktobrim rīko 55. ikgadējo konferenci Monseratā, Katalonijā, Spānijā.
24.-25. septembrī notika jau ceturtā projekta partneru sanāksme Cēsīs. Pirmajā dienā projekta partneri dalījās ar progresu aktivitāšu ieviešanā un uzlabojumos, taču otrajā dienā dalībnieki devās pilotpārgājienā, Mežtakas posmā - Caunītes-Valmiera.
Garās distances pārgājienu maršruti - Mežtaka un Jūrtaka kļūst arvien draudzīgāki un atvērtāki ikvienam – arī cilvēkiem ar kustību vai redzes ierobežojumiem.
Naktsmītnes, ēdinātāji, veikali un citi pakalpojumu sniedzēji, kuru logā redzama zīme “Gājējam draudzīgs”, tagad var iegūt divas papildu specializācijas. Viena no tām norāda, ka ērti jutīsies arī pārgājienu ceļotāji ar kustību un redzes ierobežojumiem, un otra – ka pakalpojums ir draudzīgs bērniem. Ceļotāji tās atpazīs pēc īpaša papildu logo līdzās zīmei “Gājējam draudzīgs”. Savukārt, taku gājējiem draudzīgie uzņēmēji aicināti izvērtēt savu atbilstību vienkāršiem, taču būtiskiem papildu kritērijiem un pieteikties.
>>> Kritēriji
Lai pieteiktu savu uzņēmumu "Gājējiem draudzīgs" zīmei, lūdzu, rakstiet uz e-pastu lauku@celotajs.lv.
"Gājējam draudzīgs / Hiker-friendly" zīme tiek piešķirta tūrisma pakalpojumu sniedzējiem Baltijas valstīs. Tā parāda, ka uzņēmējs saprot un respektē kājāmgājēju vajadzības, ka šeit viņi ir gaidīti. Uzņēmējs piedāvā kājāmgājējiem būtiskus un nepieciešamus pakalpojumus, piemēram: informāciju par maršrutu, dzeramo ūdeni, pirmās palīdzības aptieciņu, elektroierīču uzlādi, naktsmītnē ir iespēja izžāvēt slapjās un izmazgāt netīrās drēbes, zābakus un citu personīgo ekipējumu.
Plānojot savu pārgājienu, visus “Gājējam draudzīgs / Hiker-friendly” uzņēmumus var atrast https://baltictrails.eu/lv/coastal/hikerfriendly/map
18. jūnijā, Pērnavā notika trešā projekta partneru sanāksme, kurā apsprieda mērķgrupu iesaisti un brīvprātīgo aktivitātes, kā arī sasniegtos projekta mērķus. 19. jūnijā Pērnavas pludmalē tika pilotēts risinājums jūras pieejamībai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, padarot daļu maršruta pieejamu ratiņkrēslos.
11. maijā pulcējamies Restorānā Neptūns, kur spriedām par Jūrtakas un Mežtakas (un citu gartaku) brīvprātīgo kustības un Kājāmgājēju kluba izveidi. Šāda prakse ir jau sena un ierasta pasaules gartakās, kuras ir dibinātas pagājušā gadsimtā un jau nosvinējušas savas piecdesmitgades un ilgāku pastāvēšanas laiku. Pēc tikšanās "Neptūna" kempingā apēdām neticami garšīgo Daces Dinsdorfas sarūpēto skābeņu zupu, noklausījāmies Agneses Balandiņas stāstījumu par Ķemeru Nacionālo parku, pavērojām putnus Starpiņupes grīvā un devāmies tālāk pārgājienā līdz Klapkalnciemam. Nākamie darbi - sagatavosim "Brīvprātīgo" sadaļu Jūrtakas un Mežtakas mājaslapās, kā arī ķersimies pie kluba izveides, ko apņēmās koordinēt Aija Neilande no Kurzemes plānošanas reģiona.
>>> Prezentācija: Jūrtakas un Mežtakas voluntieru (brīvprātīgo) kustības veidošana
>>> Foto galerija
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi:
● Zīmei „Gājējam draudzīgs” pievienojas jaunas vietas,
● Mežtakas turpinājums Polijā,
● Brīvprātīgo kustības izveides pasākums 11. maijā
Takas ejamas un pieejamas! Projekta partneri 28. un 9. februārī tikās Tallinā, lai turpmāk veidotu garās distances pārgājienu maršrutus “Mežtaka” un “Jūrtaka” pieejamākus dažādām sabiedrības grupām, iekļaujot ģimenes ar maziem bērniem, seniorus, cilvēkus ar pārvietošanās grūtībām vai citiem ierobežojumiem. Sadarbībā ar šo sabiedrības grupu organizācijām un projekta partneriem no Latvijas un Igaunijas, tiek izstrādāti vides pieejamības risinājumi, un veidoti speciālo interešu taku posmi. Nāksim klajā jau pavisam drīz, būs arī kopīgi pārgājieni un brīvprātīgo iesaiste!
>>> Programma (PDF, angļu valodā)
Prezentācijas skatiet atverot pilnu ziņu zemāk.
Pasaulē populārais tūrisma ceļvedis Lonely Planet šogad atzīmē savu 50. gadadienu ar jaunu izdevumu, kurā ietverti labākie galamērķi, ceļojumi un pieredzes 2024. gadam. Kategorijā “Ilgtspēja” starp desmit labākajiem ir arī mūsu Jūrtaka un Mežtaka - Baltic Trails.
(Avots: https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel#baltic-trails)
Tūrisma ceļvedim Lonely Planet uzticas ceļotāji visā pasaulē, iedvesmojoties un plānojot savus ceļojumus. Tā gadskārtējam izdevumam Best in Travel 2024 izraudzīti labākie kandidāti piecās kategorijās: Top 10 valstis, Top 10 reģioni, Top 10 pilsētas, Top 10 vērtīgākie galamērķi un Top 10 ilgtspējīgākie galamērķi.
2023. gada 11. oktobrī „Gājējam draudzīgs / Hiker-friendly” komisija piešķīra zīmi 6 uzņēmumiem, kuri atbilst gājējiem draudzīga pakalpojumu sniedzēja kritērijiem. Latvijā šobrīd ir 273 gājējiem draudzīgas vietas, kas atrodas pārgājienu maršrutu tuvumā un kurās labi zina, kas ir svarīgi pārgājienu ceļotājiem.
Pārgājienu entuziastu kopiena turpina augt, tādēļ Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” nākusi klajā ar iniciatīvu padarīt garās distances pārgājienu maršrutus “Mežtaka” un “Jūrtaka” pieejamākus dažādām sabiedrības grupām, iekļaujot ģimenes ar maziem bērniem, seniorus, cilvēkus ar pārvietošanās grūtībām vai citiem ierobežojumiem. Sadarbībā ar šo sabiedrības grupu organizācijām un projekta partneriem no Latvijas un Igaunijas, tiks izstrādāti vides pieejamības risinājumi, dodot iespēju baudīt pārgājienu pieredzi plašākam sabiedrības lokam.
>>> APKOPOJUMS (prezentācijas, foto, video ieraksts)
Vakar - 18. septembrī, Rīgā, kopā sanākot 10 Latvijas un Igaunijas tūrismu pārstāvošajām organizācijām, tika uzsākts darbs pie jauna projekta - "Mežtakas" un "Jūrtakas" pārgājienu taku pieejamības uzlabošana dažādām sociālajām grupām. Pārgājienu taku pieejamība tiks vērsta uz 5 mērķa grupām - 1) cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem (kustību, redzes, dzirdes); 2) senioriem; 3) ģimenēm ar maziem bērniem, t. sk, ar bērnu ratiņiem; 4) skolas vecuma bērniem; 5) cilvēkiem ar valodas vai kultūras barjeru. Taku pieejamība tiks uzlabota atsevišķos posmos.
Projekts tiks realizēts 3 gadu garumā - no 2023 gada 1. jūlija līdz 2026. gada 30. jūnijam. Projekta vadošais partneris ir Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs".
>>> Programma (PDF, ENG)
>>> Prezentācija (Asnāte Ziemele, PDF, ENG)
>>> Prezentācija (Iveta Šķiliņa, RPR, PDF, ENG)
>>> Prezentācija (Elin Priks, Setomaa, PDF, ENG)
>>> Prezentācija (Ilze Liepa, VPR, PDF, ENG)
>>> Bildes (Aija Neilande KPR, PDF, ENG)