Ceļojumu maršruti Rāznas nacionālajā parkā


Rāzna aicina!

Rāznas nacionālais parks - Latvijas jaunākais nacionālais parks (dibināts 2007. g.) atrodas Latgales vēsturiskajā novadā, ko arī tēlaini un patiesi dēvē par „Zilo ezeru zemi”. Parka viens no izveides mērķiem ir Latvijas ūdeņiem bagātākā – Rāznas ezera, salām bagātākā – Ežezera un citu ūdeņu, Latgales augstienei raksturīgās pauguraiņu ainavas un kultūrvides saglabāšana. Šobrīd viens no populārākajiem nacionālā parka objektiem ir Mākoņkalns ar skaisto skatu uz Rāznas ezeru, kas ir kļuvis par sava veida parka un arī Latgales simbolu. Nacionālajā parkā šobrīd tiek veidots un attīstīts ar tūrismu saistītais labiekārtojums – takas, maršruti, norāžu sistēmas u.c.

Ja vēlaties uzturēties ilgāk par vienu dienu, izvēlieties vienu no nakšņošanas vietām. Lai veiktu rezervāciju, sazinieties ar "Lauku ceļotāju".

Ceļojuma organizēšanai noderīgu informāciju atradīsiet arī mūsu ceļvežos un kartēs.

Velobraucējiem
Zirga mugurā
Autobraucējiem

Velobraucējiem


Ar divriteni apkārt Rāznas ezeram
Maršruts paredzēts aktīviem un sportiskiem velobraucējiem. Tas iekļauj visu Rāznas ezera perimetru un tā apkārtnes interesantākos apskates objektus. No Lipuškiem līdz Zosnai grantētais ceļš izvijas gar pašu ezera krastu. Brīžiem pat liekas, ka tas ir vienā līmenī ar ezera ūdens līmeni. Rāznas ezera piekraste pārsvarā ir niedraina. Lipušku un Zosnas apkaimē daudzviet atklājas labi skati un plašo ūdens klaju, kuru Zosnas galā pārtrauc vairāku ar kokiem apaugušu salu muguras. Aptuveni 2,3 km ziemeļos no Zosnas atrodas ceļu krustojums ar māju puduri pie tā – te jāgriežas pa labi Bulānu virzienā. Līdz Bulāniem sekos ~ 2 km garš lauku – meža ceļa posms. Pie Zīdiem ceļš it kā „atduras” Rāznas ezera Dukstigala līcī – te jāgriežas pa kreisi un jābrauc līdz pat Čornajai. Tālāk seko asfalts līdz Kaunatai. Foļvarkovas – Vilkakroga posmā paveras skaisti skati uz Rāznas ezeru un tā pretējā krastā esošo Mākoņkalnu, kas labi izceļas virs tuvākās apkārtnes. No Kaunatas līdz Lipuškiem ar nelielu – 2 km grants ceļa pārtraukumu – asfalts. Arī labas skatu vietas. Lamašu apkārtnē vairākas labiekārtotas pludmales. 
Laiks Maijs – septembris, ieteicamais – vasaras mēneši.
Garums ~ 46 km.
Aptuvenais laiks Veicams vienā dienā. Var doties divu dienu braucienā ar nakšņošanu kādā no ezera apkaimes tūristu mītnēm.
Velosipēda tips Kalnu divritenis, kas piemērots braukšanai pa grants ceļiem.
Grūtības pakāpe Vidējas grūtības, jo liels ( ½ ) grantēto ceļu īpatsvars.
Ceļa segums Apmēram puse no kopējā garuma – ceļi ar grants vai zemes segumu.
Maršruta gaita Lipuški – Zosna – Bulāni – Čornaja – Vilkakrogs – Kaunata – Lamaši - Lipuški.
Sākums Lipuški. Lipuškos atrodas Rāznas nacionālā parka administratīvi - informatīvais centrs.
Beigu punkts Lipuški.
Alternatīvas Maršrutu var veikt arī pretējā virzienā vai sākt no jebkuras citas vietas. To var pagarināt līdz Mākoņkalnam (4 km turp – atpakaļ no Lipuškiem) un E. Vasilevska ceplim (turp – atpakaļ – 4 km).
Attālums no Rīgas 280 km (caur Rēzekni).
Marķējums Nav marķēts
Loģistika Apļveida maršruts, kur atgriežas sākuma punktā.
Der zināt! Rēzeknes – Krāslavas autoceļš (P 55) ir šaurs un līkumains, tādēļ Čornajas – Kaunatas posmā ir jābūt uzmanīgiem. Uz grantētajiem ceļiem var būt „trepe”, bet lauku ceļi Rāznas ezera ziemeļu galā lietainā laikā var būt grūtāk izbraucami.
Maršruta apraksts/ karte

Autoceļotājiem


Pa Rāznas nacionālo parku
Maršruts ietver interesantākos un nozīmīgākos Rāznas nacionālā parka dabas, vēstures un kultūras pieminekļus. Tas iepazīstina gan ar Latgales „jūru” – Rāznas ezeru, gan uzved parka un Latgales augstākajās un ainaviskākajās virsotnēs, gan atspoguļo daudzveidīgo Latgales vēsturiskā novada mantojumu – podniecības un reliģiskās tradīcijas. Maršruts domāts ne tikai tiem, kam patīk sēdēt automašīnas krēslā, bet arī izkustēties, veicot nelielus gājienus interesantāko objektu apkārtnē.
Laiks Aprīlis – oktobris, ieteicamais – vasaras mēneši.
Automašīnas tips Maršrutu var braukt ar vieglo automobili vai tūristu autobusu (asfaltēto daļu un daļu no grants ceļiem). Abos gadījumos gan jārēķinās ar lielu grantēto un zemes ceļu īpatsvaru. Daži no tiem nav piemēroti braukšanai ar autobusu.
Sākums Lipuški. Lipuškos atrodas Rāznas nacionālā parka administratīvi - informatīvais centrs.
Beigu punkts Lipuški.
Garums ~ 100 km.
Aptuvenais laiks Veicams divās dienās, izvēloties nakšņošanu kādā no nacionālā parka tūrisma mītnēm.
Ceļa segums Apmēram 40 % no kopējā garuma – ceļi ar grants vai zemes segumu.
Maršruta gaita Lipuški – Zosna – Lūznava – Ismeri - Čornaja – Kaunata – Ezernieki – Dagda – Andrupene – Mākoņkalns - Lipuški.
Attālums no Rīgas 280 km (caur Rēzekni).
Marķējums Nav marķēts.
Loģistika Apļveida maršruts, kur atgriežas sākuma punktā.
Alternatīvas Maršrutu var veikt arī pretējā virzienā vai sākt no jebkuras citas vietas. Maršrutā var iekļaut arī Lielo Liepu kalnu, taču nepiemērotos laika apstākļos līdz tam nevar nokļūt ar automašīnu. Nacionālais parks (Lipuški) ērti sasniedzams no Rēzeknes (P 55 ceļš), Krāslavas (P 55) vai Maltas (P 56) puses.
Der zināt! Uz grantētajiem ceļiem var būt „trepe”. Andrupenes – Mākoņkalna posms var būt grūti izbraucams lielākam autotransportam.
Maršruta apraksts/ karte


Zirga mugurā


Latgales rikšotāji
Zirgkopībā Rāznas nacionālais parks un tuvākā apkārtne ar pauguraino Latgales augstienes ainavu ir nozīmīga vairāku būtisku iemeslu dēļ:
  • Vismaz 80 saimniecības, kurās ir zirgi;
  • Saimniecībā „Rudo kumeļu pauguri”, kur ikdienā pieredzēsiet Latgales rikšotāju tradīcijas no 20.gs. pirmskara perioda – pajūgu skriešanās sacīkstes jeb saukts arī „tautas draivings”;
  • Izjādes, braukšana pajūgā vai karietē, sēšanās vērša mugurā un daudzas citas interesantas pieredzes.
Piemērotākais laiks zirgu izjādēm Visa gada garumā, protams, īpaši gadalaiku skaistākajās izpausmēs: ievziedu laikā, ziedošo puķu pļavās, sārtajās rudens lapās vai dziļajās ziemas kupenās.
Maršruts un ilgums Līdz Rāznas nacionālajam parkam no Rīgas ir 250 km, tāpēc neviens turp nedodas uz vienu dienu – rezervējiet vienu kārtīgu nedēļas nogali vai mazāka kņada būs tieši darba dienās.

Alternatīvas Nacionālais parks ir ļoti daudzveidīgs: podnieku amata prasmes, vecticībnieku un katoļu kultūras mantojums, labiekārtotas dabas takas, kāpšana Mākoņkalnā vai izbraukums ar laivu Latgaļu jūrā – Rāznas ezerā, pārgājiens starp augstākajiem Latgales pauguriem, makšķerēšana salām bagātākajā Ežezerā. Daudzveidība ir nacionālā parka iezīme.

Der zināt! Katrs pats ir atbildīgs par savu un savu bērnu drošību maršruta veikšanas laikā.
Maršruta apraksts/ karte

 
Finansēts ar EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu granta palīdzību no Īslandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas

Informācija & rezervēšana - tel: 67617600, e-pasts: lauku@celotajs.lv