Nr 22019
Pirtis
Pirtis Igaunija, Dienvidi, Vorumaa

Melnā pirts Mooska

Specializācija

Tips Apraksts
Labsajūtas tūrisms Pirts procedūras
Pirts procedūras

Programme:

  • Arrival, meeting the hosts.
  • Short lecture about smoke sauna’s intangible cultural heritage, UNESCO`s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity – in Estonian and in English.
  • The hosts present the smoke saunas of Mooska farm. Two of them are for bathing, while the third is for smoking meat. Visitors get an overview of the construction, heating, sauna rituals and family traditions of the smoke sauna. The tour ends with tasting of smoked pork. Duration approx. 1.5 hours.
  • Practical master class for how to heat a smoke sauna and make whisks. 1 hour.
  • Optional: Sauna session with the host family. The hosts lead the visitors through the sauna process. The sauna is located near a pond for a refreshing swim when the water is ice free or an invigorating dip during winter. During the experience, hosts will talk about Estonian smoke sauna traditions and beliefs. 2.-2.5 hours.
  • Optional: traditional Estonian meal. 1.5 hours.
Vietējais dzīvesveids
Vietējais dzīvesveids

Igaunijas dienvidos praktizētā Veru dūmu pirts tradīcija ir iekļauta UNESCO cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Šo igauņu mantojumu var iepazīt Mooskas saimniecībā. Mooskas saimniecība ir tipiska vietējā dzīvesveida saimniecība Dienvidigaunijā. Lieliskā atrašanās vieta Vellamegi pakājē ir skaistas dabas ieskauta un harmoniski saista lauku dzīvi ar dabu un senču mantojumu.

Veeroja ģimene dalās savās dzīvesveida vērtībās un iepazīstina viesus ar vietējo mantojumu, kura lepnums ir vietējais ēdiens un tradicionālā dūmu pirts. Šai darbnīcai ir arī EHE (Īsta un interesanta Igaunija) ekotūrisma kvalitātes zīme, kas piešķirta par autentisku tradīciju, prasmju un atmosfēras saglabāšanu.

Dūmu pirts ir ēka vai telpa, kuru apsilda krāsns, kas pārklāta ar akmeņiem un tajā ir paaugstināta platforma sēdēšanai vai gulēšanai. Tai nav skursteņa, dūmi tiek izvadīti pa logu, durvīm vai speciālu ventilācijas lūku, tāpēc telpā jūtams dūmu aromāts. Cilvēki parasti iet pirtī kopā un paliek līdz brīdim, kad sāk svīst. Uz sakarsētajiem akmeņiem tiek uzmests gars jeb ūdens, lai iegūtu karstu ar tvaiku piepildītu gaisu, kā arī bieži vien pirtnieki perās ar slotiņām, lai atbrīvotos no atmirušās ādas un stimulētu asinsriti. Pēc pirts, pēršanās un iespējamām ārstnieciskām procedūrām, cilvēki veldzējas ūdenī. Tā process tiek atkārtots vairākas reizes.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās un tikšanās ar saimniekiem.
  • Ekskursija. Ekskursijas laikā viesi tiks iepazīstināti ar Vanas – Veru reģiona dūmu pirts mantojumu. Saimnieki parādīs Mooskas saimniecībā esošās trīs dūmu pirtis. Divas no tām ir paredzētas pirts pakalpojumiem, bet trešā – gaļas kūpināšanai. Apmeklētāji gūs ieskatu dūmu pirts uzbūvē, apkurē, pirts rituālos un ģimenes tradīcijās. Ekskursija beidzas ar kūpinātas cūkgaļas degustāciju.
  • Pirts sesija kopā ar saimniekiem. Pirts sesija laikā saimnieki viesus iepazīstinās ar dažādiem pirts procesiem. Bagātīgo degošās malkas aromātu papildina nelielas saunā kūpinātas gaļas, bērzu zaru un pirts medus smaržu notis. Pirts atrodas netālu no dīķa, kurā var nodoties veldzinošām peldēm pēc pirts, kad nav ledus, vai ziemā pamēģināt uzmundrinošu lēcienu āliņģī. Pirts laikā saimnieki viesiem pastāstīs par igauņu dūmu pirts tradīcijām, uzskatiem, kā arī laika gaitā izskaidros visus pirts procesus.

Piederība zīmolam

Logo Zīmols Apraksts
Livonijas garša - Ražotājs

Viesi varēs izjust dažādu saunu atšķirības, kā arī nobaudīt dūmu saunā kūpināto gaļu un mājās cepto maizi.

Īpaši iecienīta - kūpināta gaļa.