Naktsmītnes:
Daiļdārzs "Gundegas" - skaists, harmonisks un, protams, neatkārtojams — tāds pāris vārdos ir Daudzeses pagasta “Gundegu” māju dārzs. Saimniece Agrita Laizāne tam velta lielu savas dienas daļu un visvairāk rūpju viņas lolojumam vajag pavasarī, kad iedvesmas vadīta, sēj, piķē, stāda, un rudenī, ieskicējot nākamā gada darbus, vācot sēklas, gatavo dārzu ziemai.
Vārnavas vīna kalns "Rudzīši" - Evalds Pūpols jau vairāk nekā 40 gadus nodarbojas ar vīnogu audzēšanu un jaunu šķirņu veidošanu. Paugurainā meža ielokā tika izveidota un iekopta piemērota vide siltummīlošo vīnogu audzēšanai dabā - un pašlaik, gandrīz hektāru lielajā vīnkoku dārzā aug 80 dažādu šķirņu vīnogas. Šis dārzs ir viens no Latvijā lielākajiem un šķirnēm bagātākajiem vīnogu stādījumiem ziemeļuplatuma grādos.
“Riekstiņi” ir saimniecība 6 km attālumā no Neretas, kur izcilais latviešu rakstnieks un gleznotājs Jānis Jaunsudrabiņš (1877-1962) pavadīja sešus bērnības gadus. Saimniecības ļaudis kļuva par viņa "Baltās grāmatas" varoņu prototipiem, kurā viņš sauca saimniecību "Mūsmājas." 1967. gadā Riekstiņos tika atvērts muzejs, un tā ir autentiska vienģimeņu sēļu saimniecība ar īpašu garu un smaržu.
Kaldabruņa ir Latvijā vēl nebijusi vieta mākslai – Šķūņa mākslas galerija. Interesants ir arī Siena muzejs un stāsts par to.
Dārznieka Paula Sukatnieka mājās „Apsītes” aicina iepazīt P.Sukatnieka neskaitāmās kolekcijas un talantus, kā arī iepazīties ar vīnogu audzēšanas noslēpumiem, vasaras – rudens sezonā aplūkot dārza augus, degustēt dažādu vīnogu šķirnes un apmeklēt pasākumus.
Dvietes muiža - Muižas dzīvojamā ēka līdz mūsdienām nav saglabājusies. Šobrīd Dvietes muižas parkā jūs varat redzēt muižas pārvaldnieka māju un trīs-akmeņu lauku ēkas. 19. gadsimtā izveidots parks ar laukakmens mūra tiltu.
Naktsmītnes Daugavpilī un tās apkārtnē:
Daugavpils pilsēta un cietoksnis, Marka Rotko mākslas centrs - Daugavpils cietoksnis ir unikāls nacionālas nozīmes kultūras un vēstures arhitektūras piemineklis, kurā atrodas Marka Rotko mākslas centrs. Pilsētā ir lielākais Šmakovkas muzejs Latvijā. Muzejs aicina uz kognitīvo stāstu par vecāko Latgales alkoholisko dzērienu - shmakovka, kas ir reģiona kulinārijas mantojums.
Raiņa māja Berķenelē - šī ir lauku māja, kur bērnību pavadīja pazīstamais latviešu autors un sociālais aktīvists Rainis (1865-1929). Viņš rakstīja par saviem bērnības iespaidiem dzejoļu krājumā, “Dagdas piecas skiču burtnīcas”. Tiek piedāvātas ekskursijas, radošās darbnīcas, izstādes utt.
Rokišķu novada muzejs un muiža ir viens no svarīgākajiem Aukštaitijas reģiona kultūras centriem. Muižas lielumu izceļ parka un dīķu grandiozitāte. Augļu dārzs tika pārstādīts pēc Otrā pasaules kara. Tiek uzskatīts, ka mērķis bija saglabāt agrāk augošo augļu dārzu autentiskumu. Šeit apskatāmas Lietuvā jau sen audzētās ābolu šķirnes: "Sierinka", "Rudens dryžuotasis" (Rudens svītrainais), "Antaninis" (Antonovka), "Popierinis" (Baltais dzidrais), "Lietuvos pepinas" ("Lietuvas Pippin"), "Raudonasis alyvinis" (Sarkanais Astrahaņas).
Liudvika un Stanislovas Didžiulis lauku muzejs tika atvērts 1968. gadā. Dārzs ir neatņemama lauku mājas daļa, ko uztur un kultivē muzeja darbinieki. Šo dārzu aizsāka pirmais mājas darbinieks ap 1970. gadu. Tajā ir Lietuvā jau sen audzētas ābolu šķirnes: "Suislepp", "Antaninis" ("Antonovka"), "Popierinis" ("Baltais dzirdrais"). Turklāt tam ir augļu koki no "Adersleber Calville" šķirnes grupas, kuras āboli iegūst garšu tikai pēc gandrīz gada un ir īpaši piemēroti žāvēšanai. Saimniecībā tiek audzēti tradicionālie ciema ziedu dārzi, turklāt ir arī ārstniecības augu stūrītis. Arī mūsdienu augi šeit netiek izslēgti, jo pēc darbinieku domām, bijušais īpašnieks mīlēja ziedus un vienmēr ieviesa jaunus. Tā ir autentiska lauku mājas saimniecība ar kokiem un krūmiem no šī laikmeta, kuru vēsture ir savstarpēji saistīta ar bioloģiskā mantojuma objektiem.
A. Baranauskas un A. Vienuolis-Žukauskas memoriālais muzejs saglabā un popularizē muzeja vērtslietas, kas atspoguļo kultūru, literatūru, vēsturi, agrārās kultūras attīstību un tehnisko vēsturi Anykšču reģionā. Visu cauru gadu viesi var iepazīties ar Rakstnieku kalna memoriāla parku un atklāt 12 vissvarīgākās vietas tajā. Šeit parādīti arī jauni izglītības elementi: "zāļaugu zālāji" - Lietuvas augi, kurus zināja un izmantoja Antāns Baranauskas un farmaceits Antāns Vienuolis-Žukauskas.
Muzeja pamatā ir divas ābeles, kam ir vēsturiskā saikne ar slaveno rakstnieku Antānu Vienuoli-Žukausku. Viena no tām ir ļoti reta ābele "Lietuvos cukrinis" ("Lietuvas cukurs"), kuru var atrast tikai senos dārzos. Blakus muzeja ēkai atrodas rakstnieka laikam autentisks puķu dārzs, kā arī zāļaugu izstāde.
Bronē Buivydaites memoriālajā muzejā ir saglabājusies rakstnieka dzīves noskaņa viņa mūža pēdējos gados. Muzejs tika dibināts ap 1990. gadu. Augļu dārzs, kuram vēsture ir saistīta ar rakstnieku Bronė Buivydaitė, tika iestādīts 1935. gadā. Muzeja dārzā ziedēja rakstnieka mīļotie ziedi, un dārzā ir saglabājušās dažas mantojuma ābolu šķirnes - "Lietuvos pepinas" (lietuvas pepiņš) "Popierinis" ("Baltais dzirdrais") un ķiršu šķirnes -" Žemaičių rūgščioji (Žemaitijas skābie), "Žagarvyšnė". Puķu dārzs izceļas ar lielu dekoratīvo augu sugu daudzveidību. Tajā galvenokārt tiek audzēti daudzgadīgi augi un populāri augi, kas atrodami dabā, piemēram, liļijas, parastā strauspapardes, smaržīgās vijolītes un vizbulītes.
Anykšči tūre - Apmeklējiet koku galotņu taku un labirinta parku (siltajā sezonā) un brauciet ar vilcienu pa Aukštaitijas šaursliežu dzelzceļu.
Mēs iesakām ēdināšanas vietas:
- Kafejnīca „Senas grafas”, Rokiškis rajonā
- Restorāns „Nykščio namai”, Anykščiai
- GRADIALI ANYKŠČIAI, Anykščiai rajonā
Naktsmītnes:
- Saimniecība “Ravilių sodyba”, Anykščiai rajonā
- GRADIALI „Saulės vila (Sun Villa) un „Vėjo vila „Wind Villa), Anykščiai rajonā
- GRADIALI „Ežero vila (Lake Villa) un „Vėjo vila „Wind Villa), Anykščiai rajonā
Traupis Botāniskais dārzs ir vienīgais skolas botāniskais dārzs Lietuvā. Visas augu kolekcijas (Traupa Botāniskajā dārzā kopumā jau ir vairāk nekā 8000 sugu, augu formu un šķirņu) savāca viena persona: Sigutis Obelevičius. Jūs atradīsiet visu, sākot no daudzgadīgiem ziedu kolekcijām un akmens dārziem, līdz puķu pulkstenim un dekoratīvam baseinam ar ūdensaugiem. Botāniskajā dārzā ir arī lielas aizsargājamo augu, ārstniecības augu, āra un dārza augu kolekcijas. Ekskursijas bieži vada dārza dibinātājs un audzētājs Sigutis Obelevičius.
Taujēnu muiža jau sen ir pazīstama ar savu bagātību un krāšņumu. Muižas interjers dekorēts ar Radziwiłl ģimenes portretiem, skulptūrām, medību trofejām un antīkiem ieročiem. Augstākā vieta tika izraudzīta muižas ēkai, ar gleznaino dīķi redzamu apakšā, ziemeļu pusē. Taujēnu muižā ir angļu ainavu parks, kur vecākie ozoli ir ar augstu vērtību. Parks aptver aptuveni 25 hektārus, un tā kaskādes dīķi ir atjaunoti.
Braucot pa Ukmerges vecpilsētu, uzkāpiet cietokšņa virsotnē, kas atrodas Šventojas upes krastā, pašā pilsētas centrā. Ukmerges novadpētniecības muzejā iespējams uzkāpt vecajā ugunsdzēsības tornī, kas celts 18. gadsimta beigās un ir 18 metrus augsts. Torņa augšā atrodas novērošanas platforma, no kura paveras skaista pilsētas panorāma. Svētā Trīsvienības baznīca un Sv. apustuļu Pētera un Pāvila baznīca grezno pilsētas centru.
Izbaudi dabu ar visām piecām maņām baskāju takā Survilai saimniecībā, kas atrodas Jonavu rajona Šveicarijas ciematā. Takas segumi piedāvā dažādību - priežu čiekuri, purvi, kūdra, māls, grants, pulētais stikls, priežu skujas, salmi, šķēršļu josla un daudzi, daudzi citi. Ceļš ir vairāk nekā kilometru garš, tādēļ jūs piedzīvosiet pilnu neierastu sajūtu klāstu un pozitīvu emociju un enerģijas lādiņu.
Pastaigājieties pa Vytautas Magnus Universitātes Kauņas Botānisko dārzu, lai apskatītu tur augošos unikālos augus. Dārza platība pārsniedz 60 hektārus, ar aptuveni 30 hektāriem veltītus eksponātiem, kas ir atvērti sabiedrībai. Šajā dārzā ir vislielākais ziemas dārzs Lietuvā, tajā tiek organizētas dažādas izstādes un tikšanās, svinētas svētki un organizēti izglītojoši pasākumi. Lietuvas tradicionālie ziedošie dārzu augi tiek parādīti dažādās augu kopās atbilstoši to botāniskajai klasifikācijai. Izglītojošajā dārzā audzē vairāk nekā 20 tradicionālo kultūrvēsturisko dārzu šķirņu sugas. Lietuvas mantojuma ābolu dārzos apmeklētāji var redzēt retu purpura lapu ābeli.
Tadas Ivanauskas saimniecības parks "Obelynė" - Šeit jūs varat redzēt 300 sugu un augu formu kolekciju, ieskaitot dažus no vecākajiem kokiem uz planētas - "ginkgo biloba" un "dawn redwood". Profesora Tadas Ivanauskas saimniecībā ierīkotais augļu dārzs ir viens no bagātākajiem avotiem, kur gūt seno āboļu šķirņu ģenētiskos resursus. Dārzā atrodas "Vytis" ābolu šķirne, kuru izveidoja pats profesors Ivanauskas. Obelynė parks aizņem aptuveni 6,5 hektārus. Tajā ir arī lielā Beržininkų ananāsu ābele, kas pazīstama arī kā Dārza māte, tā ir 11 metru augsta un tās vainaga platums ir 12 metri.
Turpiniet braukt no Obelynes vēl 15 minūtes un apmeklējiet vecāko ābolu koku Lietuvā, kas ir gandrīz 360 gadus vecs un joprojām ražo augļus. Kaut arī ābele atrodas privātīpašumā, pie tās atrodas informatīvais stends. Savvaļas ābele ir 8 metrus gara, 285 cm platumā un 1.3 metru augstumā. Tikai daži ābeles zari joprojām ir dzīvi un ražo augļus, kas lai gan ir diezgan skābi, ir ārkārtīgi smaržīgi.
Kauņa ir Lietuvas otrā lielākā pilsēta, un tā bija valsts galvaspilsēta no 1920. gada līdz 1939. gadam. Ir vērts apmeklēt vecpilsētu, rātsnamu, Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāles baziliku un Perkūnas māju (Perkūno namas); Arī pastaiga pa Laisvės Alėja un M. K. Čiurlioņa nacionālo mākslas muzeju un velnu muzeju.
Mēs iesakām ēdināšanas vietas:
- Taujėnai muižas restorāns „Roko virtuvė“, Ukmergė rajonā
- „Big Stone“, Ukmergė rajonā
- Restorāns „Arma“, Jonava rajonā
- Restorāns “Višta puode”, Kaunas rajonā