Specializācija

Izpildot papildus kritērijus, naktsmītne var iegūt dažādus specializācijas simbolus, kas palīdz uzsvērt tās īpašo piedāvājumu. Specializācija tiek piešķirta, ja attiecīgais pakalpojums ir pieejams regulāri, tiek nodrošināts saimniecībai piederošā teritorijā (ja kritērijos nav norādīts citādi), saimniekiem ir nepieciešamā pieredze un aprīkojums, pakalpojumam ir paskaidrojoša informācija (cena, mērvienība, skaits, veids, darbības laiks, utt.). Naktsmītnes var specializēties šādās jomās:

Objekta specializācijas

Zilais simbols norāda naktsmītnes specializāciju. Specializācija nozīmē to, ka šīs mītnes piedāvājums veidots tā, lai tas precīzi atbilstu kādas noteiktas klientu grupas vēlmēm. Katram specializācijas veidam ir savi kritēriji, kas naktsmītnei ir jāizpilda, ja tā vēlas tikt iekļauta šajā specializācijas veidā.

Makšķerēšana
Makšķerēšana

Ierīkota ūdenstūristu apmetnes vieta vai naktsmītne upes krastā. Ierīkota piestātne laivu ielaišanai ūdenī un izcelšanai. Piedāvā laivas un nepieciešamo inventāru vai netālu ir laivu noma un ir pieejama informācija par nomas izcenojumiem un laivām. Pieejama sīka informācija par laivošanas maršrutiem. Laivu, inventāra, pasažieru transporta pakalpojumi.

Vairāk par makšķerēšanu lasiet šeit.

Slēpošana
Slēpošana

Atrodas ne tālāk kā 5 km no labiekārtota slēpošanas kalna vai distanču slēpošanas trases. Ir pieejama informācija par tuvākajām slēpošanas trasēm, to sniegtajiem pakalpojumiem. Sadarbība ar slēpošanas trasēm, piem., iespējamas īpašas atlaides klientiem inventāra nomai, trases izmantošanai, u. tml. Ierīkota īpaša telpa drēbju un apavu žāvēšanai un inventāra glabāšanai. Ērta auto stāvvieta ziemas apstākļos. Pieejama virtuve vai tiek nodrošināti ēdināšanas pakalpojumi.

Vairāk par slēpošanu lasiet šeit.

Izjādes
Izjādes

Saimniecībā vai ne vairāk kā 5km attālumā ir pieejamas zirgu izjādes šim nolūkam speciāli atvēlētā laukumā vai maršruti pa apkārtni. Zirgu izjādes vietā pieejams instruktors. Pieejams informatīvs materiāls par pakalpojumiem, cenām.

Vairāk par izjādēm lasiet šeit.

Svinības
Svinības

Svinību telpa. Galdi un krēsli vai soli atbilstoši uzņemamo viesu skaitam. Virtuves telpa un aprīkojums ēdiena gatavošanai vai pasniegšanai galdā. Trauki un galda piederumi. Iespēja nodrošināt ēdināšanu. Stāvvieta viesu auto. Iespēja nodrošināt aparatūru mūzikas atskaņošanai vai iespēja spēlēt „dzīvo” mūziku. Sadarbība ar pasākumu organizētājiem.

Vairāk par svinībām lasiet šeit.

Semināri
Semināri

Atsevišķa telpa semināram un kafijas pauzēm/pusdienām vai - telpa semināram, kurā iespējams nodalīt vietu kafijas galdam. Atbilstošas mēbeles un telpas iekārtojums. Semināru tehniskais aprīkojums. Ēdināšana/kafijas pauzes.

Vairāk par semināriem lasiet šeit.

Labsajūtas tūrisms
Labsajūtas tūrisms

Labsajūta Latvijas laukos ir balstīta Latvijas dabā un cilvēka radītajos pakalpojumos un produktos, kas aizgūti no dabas un senču zināšanām – zāļu tējas, katra ar savu spēku, sejas un ķermeņa maskas no dabas produktiem – zemenēm, gurķiem, bērzu pumpuriem vai sulām turpat no dārza vai pļavas. Pirts zināšanas un tradīcijas mums, latviešiem, ir senas un pārbaudītas – slotiņas no kadiķīša vai kļavas – tur būs sava atšķirība ietekmē, zinoši pērēji – pirtnieki, aukstas bērzu sulas vai karsta zāļu tēja un pēc tam – labsajūta! Tomēr mūsdienu cilvēkam labsajūtu sagādā arī neierasts, tikai dabā rodams klusums, putnu dziesmas un vēja šalkoņa, veselīgs miegs, pastaigas pa meža takām, dabas un skaistas ainavas baudīšana un svaigs gaiss.

Labsajūtas piedāvājumu veidi

Mūsu Labsajūtas produktus esam sadalījusi četrās grupās, tomēr nereti šīs grupas pārklājas un vienā vietā iespējams saņemt vairākus vai pat visus šo grupu pakalpojumus. Tādos gadījumos uzsvaru esam likuši uz galveno, bet pārējais piedāvājums ir pieminēts vietas aprakstā.

Vairāk lasiet šeit.

Labsajūtas tūrismsSPA laukos
SPA laukos

Piedāvājuma pamatā ir SPA pakalpojumi un kompleksie piedāvājumi cilvēka fiziskās un garīgās labsajūtas uzlabošanai – piedāvātas masāžas, dažādas vannas ar ārstnieciskiem ūdeņiem, ķermeņa ietīšanas procedūras, aromātisku ēterisko eļļu, jūras sāls u.c. rituāli. Piedāvājumā tiek izmantota apkārtējā vide, klimats, smaržas, krāsas, skaņas, daba, mūzika, ēdieni, dzērieni, masiera meistarība. Ir arī mērenas fiziskās aktivitātes dabā - nūjošana, joga, pastaigas u.c. , tiek pievērsta uzmanība veselīgam uzturam.

Labsajūtas tūrismsSPA pilsētās
SPA pilsētās
Labsajūtas tūrismsPirts procedūras
Pirts procedūras

Tās ir pirtis ar profesionālu pirtnieku, kas piedāvā rituālus veselības, labsajūtas uzlabošanai un skaistumkopšanai: pēršanās ar dažādām zāļu un zaru slotām, uzlējumiem gara mešanai, nepieciešamajiem pirts piederumiem, ārstniecības augiem. No dabīgiem materiāliem gatavoti skrubji, eļļas, ko nereti gatavo saimnieki no saimniecībā audzētām vai apkārtnē iegūtām izejvielām. Parasti pirts ir ezera vai dīķa krastā, bieži tiek piedāvāts kubls vai baseins.

Labsajūtas tūrismsKlusums un miers
Klusums un miers

Brīvdienu mājas, kur var izbaudīt mieru, klusumu un apkārtējās dabas burvību. Tās ir vietas, kur pabūt ar sevi, nošķirtībā no burzmas un ikdienas kņadas. Nereti ap mājām ir skaistas ainavas un dažādas iespējas baudīt dabu - takas, skatu vietas, u.c. Iespēju robežās, brīvdienu mājas ir nošķirtas no saimnieka vai citiem viesiem.

Labsajūtas tūrismsDaba veselībai
Daba veselībai

Piedāvājums ir ļoti plašs un dažāds - var iekļaut dabas terapiju un stresa pārvaldības programmas, miera un klusuma prakses, jogu, meditācijas, pašizziņas nometnes, dabas velšu, īpaši zāļu tēju izzināšanas nodarbības. Nodarbībām pievienoto vērtību dod lauku vide un laukos pieejamie veselīgie, svaigie pārtikas produkti, gaiss, ūdeņi, mežs. Piedāvājumos var tikt iekļautas arī veselības terapijas saskarsmē ar dzīvniekiem, piemēram, zirgiem vai suņiem.

Bērniem un jauniešiem
Bērniem un jauniešiem

Bērnu gultiņa(s), krēsliņ(-š/-i). Rotaļu laukums. Īpašs piedāvājums bērniem, ja piedāvā ēdināšanu. Bērniem draudzīgs noformējums telpās, kas paredzētas bērnu aktivitātēm. Īpašs piedāvājums bērniem, piem., spēles, atrakcijas, radošās darbnīcas, bērnu sporta inventāra noma, utt. Mītnes teritorija ir droša bērniem.

Vairāk par atpūtu ar bērniem lasiet šeit.

Pie jūras
Pie jūras

Naktsmītne atrodas ne tālāk kā 5 km no jūras. Informācijas materiālos ir norādīts,  kur atrodas māja attiecībā pret jūru (krasts, pāri ceļam, utt.). Ir pieejams apraksts par tuvumā esošās jūras krasta joslu (smilšaina, akmeņaina, zālaina), vai ir peldvieta, vai tā ir labiekārtota. Ir pieejama informācija par atpūtas iespējām jūrmalā -  volejbola laukums, izbraukums ar zvejnieku laivām, u.c. Pēc pieprasījuma var piedāvāt sauļošanās krēslus, saulessargus, pludmales dvieļus. Mājā ir shēma/apraksts kā nokļūt līdz jūrai, norādes.

Vairāk par atpūtu pie jūras lasiet šeit.

Aktīvā atpūta
Aktīvā atpūta

An extensive and special offer in the countryside for children and teenagers of various ages and with various interests.  People can learn about life in the countryside and enjoy leisure and recreation in a safe and healthy country environment. 

Skaisti skati
Skaisti skati
Putnu vērošana
Putnu vērošana

Naktsmītne atrodas putniem nozīmīgu vietu (migrācijas ceļu, utt.) tuvumā. Saimniecībā vai tās apkārtnē  ir ierīkoti putnu vērošanas torņi, platformas vai slēpņi. Sagatavots informatīvs  materiāls) par novērojamiem putniem un to vērošanas ieteikumi. Pieejams putnu noteicējs. Pieejams tālskatis, binokļi. Saimnieki ir informēti par putnu vērošanas un skaitīšanas pasākumiem, kas tiek organizēti tuvākajā apkārtnē. Saimnieki ir informēti par Latvijas Ornitoloģijas biedrības aktivitātēm. Tiek nodrošināts transporta pakalpojums no naktsmītnes uz putnu vērošanas vietu. Tiek nodrošinātas agras brokastis un maltīte līdzņemšanai putnu vērotājiem.

Kukaiņu vērošana
Kukaiņu vērošana
Botāniskā
Botāniskā
Dzīvnieku vērošana
Dzīvnieku vērošana
Sēņošana
Sēņošana

Saimniecības apkārtnē ir sēņošanai piemērota teritorija. Saimniecībā ir pieejama informācija par ēdamām un neēdamām sēnēm, sēņu noteicējs vai rokasgrāmata. saimnieki var pavadīt viesus sēņošanā vai var nodrošināt ar zinošu pavadoni. saimnieki labi pazīst apkārtni, var raksturot apkārtni tā, lai viesi nenomaldītos. Viesus var nodrošināti ar tā apvidus karti, kur paredzēta sēņošana. Saimniecībā ir pieejami attiecīgi trauki sēņu lasīšanai, grozs, spainītis. Saimnieki var ieteikt sēņu pagatavošanas receptes vai piedāvā sēņu pagatavošanas iespējas.

Laivošana
Laivošana

Ierīkota ūdenstūristu apmetnes vieta vai naktsmītne upes krastā. Ierīkota piestātne , vēlams, ar laipu, laivu ielaišanai ūdenī un izcelšanai. Piedāvā laivas un nepieciešamo inventāru vai netālu ir laivu noma un ir pieejama informācija par nomas izcenojumiem un laivām. Pieejama detalizēta informācija par laivošanas maršrutiem. Laivu, inventāra, pasažieru transporta pakalpojumi.

Velo
Velo

Apkārtnē ir marķēti vai saimnieku izstrādāti un pārbaudīti velomaršruti. Saimnieki var izsniegt velo maršrutu kartes/shēmas. Saimnieki piedāvā velosipēdu nomu vai sadarbojas ar velosipēdu iznomātājiem, var piedāvāt nepieciešamo velo inventāru. Pieejama precīza iepriekšēja informācija par iznomājamo velosipēdu veidu un skaitu, nomas maksu. Slēgta novietne velosipēdiem. Iespējas nodrošināt velo apkopi/remontu. Iespēja piedāvāt velotūristu mantu pārvešanu. Var nodrošināt brokastis un vakariņas.

Ar kājām
Ar kājām

Saimniecības apkārtnē ir pastaigām piemērota dabas un lauku vides teritorija, dabas, izziņas takas vai vienkārši pastaigu takas. Pieejami maršruti kājāmgājējiem, tie ir iezīmēti jeb marķēti ar dažādām norādēm. Saimnieks var būt par gidu pastaigās. Ja piedāvā pārgājienus dabā vairāku dienu garumā, dalībniekus pavada gids, kas pārzina apvidu, atbild par dalībnieku drošību un spēj sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Iespēja piedāvāt tūristu mantu pārvešanu.

Agro
Agro

Ražojoša zemnieku, zvejnieku vai amatnieku saimniecība, kurā var iepazīt lauku dzīvi, iepazīties ar saimniecību un tās darbības veidiem: (piem. laukkopībā, augkopībā, dārzkopībā, utt.). Saimnieki piedāvā ekskursijas pa saimniecību. Viesi var līdzdarboties dažādos lauku vai saimniecības darbos. Viesiem var piedāvāt dažādu saimniecības produktu degustācijas un iegādi: sieri, medus, vīns u. c. produkti.

Muižas un pilis
Muižas un pilis
Vietējais dzīvesveids
Vietējais dzīvesveids

Piedāvājums “Lauku dzīvesveids” ļauj iepazīt mūsdienu dzīvi laukos kopā ar vietējo cilvēku, vērojot ikdienas norises vai iesaistoties tajās visdažādākajās jomās- dārza veidošana un kopšana, mūsdienu dizaina amatniecība, veselīga pārtika, inovatīvu produktu ražošana, arhitektūra un vide, zaļais dzīvesveids, ražas un tradīciju svētki, tirgi un festivāli.

Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms
Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms

Vēsturiskā mantojuma agrotūrisma piedāvājums  ir apmeklētājiem atvērtas lauku saimniecības, interaktīvi muzeji, privātas kolekcijas un citas vietas, kur apmeklētāji var iepazīt ar lauku dzīvi un lauksaimniecību saistītu vēstures mantojumu. Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms iepazīstina ar ražošanas procesiem no pirmsākumiem līdz mūsdienu praksei. Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms var būt mūsdienīgas ražojošas saimniecības, kas apmeklētājiem piedāvā ieskatu ražošanas procesos un arī vēsturē. Vēstures mantojuma aspekts iekļauj visdažādāko laiku un kultūru ietekmes, kas atstājušas pēdas mūsdienu lauku dzīvē un ražošanā. 

Vēsturiskie dārzi
Vēsturiskie dārzi

Apmeklētājiem atvērti dārzi, botāniskie dārzi un augu kolekcijas, kur var iepazīt dārzkopības tradīcijas un vēsturi, un kur apskatāmas tradicionāli audzētās augļu, dārzeņu, garšaugu, dekoratīvo koku, krūmu un ziedu šķirnes. Specializētos dārzos var būt iespēja iepazīt arī šo šķirņu vēsturi, to pielietojumu, vietējo selekcionāru sasniegumus. Vēsturiskie dārzi atspoguļo dažādu laiku un kultūru ietekmes. Šādi dārzi nereti atrodas pie muižām, muzejiem vai lauku sētām un ir saistīti ar to vēsturi.

Ēdiens
Ēdiens