Валуны

Большие камни, валуны

Обзор Подробности
N/A
Латвия

Melkitaru Muldas akmens (Upurakmens)

Atrodas 4,5 km ziemeļos no Rīgas – Daugavpils šosejas (A 6), klajā laukā (ap 3 m augsts, ainavisks). Viens no izcilākajiem Latvijas muldakmeņiem, tādēļ ir vērts izmest kādu loku. Akmens augšdaļā ir iekalts gandrīz 2 m garš un ~ 20 cm dziļš muldveida iedobums. Atrodamas ziņas, ka vēl 19. gs. vidū pie akmens ir ziedots ēdiens, monētas u.c. priekšmeti. Pie tā dedzināti ugunskuri un svinēti svētki. Teikas vēsta, ka velns muldā lējis ūdeni un gribējis mīcīt mīklu, kā arī parāvis zem akmens tuvējo māju saimnieku.

Расстояние от столицы91
N/A
Латвия

Убаговский чертов камень

Убаговский чертов камень. Это культовое место находится в южной стороне хутора Убаговас, у дороги (130 м на север, северо- западнее от сельского кладбища). Местное население рассказывает, что здесь появляется привидение, если человек идет один, и заманивает его в лес. Высота камня 1,6 м, поверхность гладкая.
N/A
Латвия

Яунсташульский камень чертова следа

Яунсташульский камень чертова следа находится в деревне Яунсташулю, в зарослях около заброшенных домов. Без знающего человека это место трудно найти. Высота камня от земли 0,75 м, окружность около земли 5,85 м. На его поверхности отпечатался человеческий след, длина которого 0,3 м, ширина 0,09 м, глубина 0,02. Был еще второй след, но, очевидно, откололся. В северный бок камня как бы ударили три ступни.
N/A
Латвия

Лёльский камень „След черта”

Лёльский камень „След черта” находится на территории Маконькалнской волости. Находится на лужайке небольшого леса, в двух десятках метров от канавы, которая обозначивает границу Резекненского и Краславского краев. Это (около 1,9 м высотой) закругленный конус с периметров основания 1,8 м. Когда-то на камне был отпечаток подковы, теперь видна неопределенной формы щербатость. Замечательный знак подковы какой-то „артист” преднамеренно испортил. Первый раз камень как геологический памятник зарегистрирован в тридцатых годах 20 века. Тогда на иной административной территории – Андрупенской волости Резекненского округа.
N/A
Латвия

Большой чумной камень

Большой чумной камень – с вырубленными письменами (немного еще про- сматриваются), обращенными к будущим поколениям и повествующими о местном пасторе того времени, который умер от чумы, и о создании пастората в Сикраге, который в последствии был перенесен в Мазирбе. Чумной камень является и памят- ником шести пасторам обширной окрестной общины. Все три камня повествуют о Великой чуме 1710 года, а письмена на камнях вырублены во времена мазирбского пастора Петерсона с 1711 по 1734 год.
Расстояние от столицы175
N/A
Латвия

Камень Мединску Винцишу

Камень Мединску Винцишу. Местное население холм, на котором он находится, называет Магонькалнсом. Камень находится в перелеске, всего в 40 м влево от дороги Яунвиляни –Медински и приблизительно в 40 м от правого берега реки Малты. Размеры гранитного камня красного ракапиви: длина 6,6 м; ширина 5,4 м; высота 3,3 м; окружность 20 м; объем 40 – 45 кубических метров.
N/A
Латвия

Лабваржский камень

Лабваржский камень. В северной части природного парка Адамова, на юго-западном склоне долины, около 0,7 км на юго-запад от хутора Лоборжи, в лесу спрятался Лабваржский камень. Длина его 5,9 м; ширина 4 м.
Attālums no valsts galvaspilsētas240
N/A
Latvija

Vaiķu akmens

Rīgas - Daugavpils šosejas (A 6) 157. kilometrā skats jāpavērš Daugavas (rietumu) virzienā, kur cauri koku alejai klajā laukā 50 m attālumā no ceļa iegūlis Vaiķu akmens (7 m garš, 4,7 m plats un 1,7 m augsts). Akmens, kura tilpumu vērtē ~ 45 m³, pēc formas atgādina plakanu galdu. Nostāsti vēsta, ka to šeit atnesis velns. Kā jau šādiem akmeņiem „pienākas”, stāsta, ka te pusdienojis gan Krievijas cars Pēteris I, gan pats Napoleons.

Attālums no valsts galvaspilsētas154
N/A
Latvija

Rušona Upurakmens

Ja Rušona ezeru iepazīstiet ar laivu, tad var apmeklēt Lielo salu (ezera rietumdaļā),kur (augstākajā vietā) ir jāuzmeklē ap 1,2 m augstais akmens. Konstatēts, ka tā apkārtnē un uz virsmas kurināta uguns. Atrastas arī senlietas. Nostāsti vēsta, ka akmens virsmā bijušas iekaltas zīmes (nav saskatāmas) un pie tā upurēti jēri. Tikai nedodieties ezerā, ja ir vai gaidāms stiprs vējš! Rušona ezera salas ir dabas liegums.

Attālums no valsts galvaspilsētas228
N/A
Latvija

Purmaļu laukakmens

Purmaļu laukakmens ir lielākais laukakmens Rēzeknes novadā un viens no divdesmit lielākajiem Latvijā, atrodas stāvā nogāzē koku un krūmu ielokā. Akmens ticis postīts, izlaužot robus, kas tagad veido lielus pakāpienus. Akmens iegūlis stāvā nogāzē, un tas vēl vairāk izceļ tā ainaviskumu. Apkārtmērs 18,5 m, augstums 3,2 m, garums 5,6 m, platums 4,7 m, virszemes daļas tilpums ap 30 m3.
N/A
Latvija

Zirga pēdas akmens

Zirga pēdas akmens ar iedobumu, kas atgādina zirga pēdas nospiedumu.
N/A
Latvija

Trūpu Velnakmens

Ziemeļos no Viļāniem (Jaunviļānos) atrodas ar mežu apaudzis osveidīgs paugurs – t.s. Kaupra kalns, kurā virsotnē meklējams (ceļa uz Trūpiem malā izvietota norāde) minētais akmens. Trīsdaļīgā akmens, kas atrodas mežā, garums ir 4 m, platums 3 m, augstums 1,9 m. Lielākās daļas virspusē var saskatīt nelielu dobumu, tādēļ pastāv viedoklis, ka šis ir sens kultakmens.

Attālums no valsts galvaspilsētas212
N/A
Latvija

Kraukļu akmens

Rīgas – Daugavpils šosejas (A 6) malā (vietā, kur no Zemkopības institūta nogriežas ceļš uz Skrīveriem) redzama zema ieplaka ar Kraukļu akmeni, kas ir sena kulta vieta. Pie akmens veikti arheoloģiskie izrakumi, kuru laikā atrastas senlietas. Vecākā ir no 12. gadsimta. Akmens aprakstīts slavenajā Andreja Upīša (1877. – 1970.) darbā „Sūnu ciema zēni”.

Attālums no valsts galvaspilsētas81
N/A
Latvija

Kaltenes Kalvas

Kaltenes mežā apskatāms nostāstiem apvīts dabas brīnums - Kaltenes kalvas, jeb Valna kalvas. Akmens krāvumu 2 - 3 km attālumā no jūras, mežā, izcelsme saistīta ar Baltijas ledus ezera krasta veidojumiem. Velna kalva ir lielākā no kalvām. Savulaik Velna kalva bijis skaists akmeņu krāvums, tik milzīgs, ka „sniedzies līdz koku galotnēm”. Agrākajās kartēs atzīmēts tās absolūtais augstums vjl. - 20 m. Tajā bijis daudz savdabīgas formas akmeņu, to vidū daudzi pilnīgi lodveidīgi, kā arī šķīvjveidīgi. Šī kalva tika gandrīz pilnīgi iznīcināta 1960 – 1970 – jos gados ceļu būvei iegūstot šķembas. Līdz mūsdienām palikusi vairs tikai samērā neliela kalvas apakšējā daļa, kuras garums ir ap 300 m, augstums 2 m. Zinātnieki izsaka arī domu, ka kalvas senatnē varēja būt svētvietas, jo par tām saglabājušās daudz teikas un nostāsti. Kalvu apskates nolūkā ir izveidota labiekārtota dabas taka ar pastaigu laipām, informācijas stendiem un nelielu stāvlaukumu. (Avots: Rojas TIC)

Attālums no valsts galvaspilsētas112 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Platais akmens

Platais akmens Mākoņkalna pagastā netālu no Āžmuguras akmeņa, arī neliela purviņa malā guļ Platais akmens. Tas pretēji savam kaimiņam ir plakans. Ap abiem akmeņiem vijas nostāsti. Viens vēstī, ka Āžmugura ir Platā akmens daļa, un arī Platā akmens iedobumā sakrājies lietus ūdens spēj ārstēt kārpas.
N/A
Latvija

Īvānu Velnakmens

200 m attālumā no Gulbenes – Madonas ceļa mežainā nogāzē iegūlis 2,4 m augstais akmens. Tā lēzenajā virsmā iekalta ap metru gara, 0,3 m plata un ap 4 cm dziļa iedobe, bet akmens šķautnē - pakāpieni. Uzskata, ka šis ir sens kultakmens, pie kura ziedots. Lai nokļūtu līdz akmenim, vasaras otrajā pusē var nākties brist pa garu zāli.

Attālums no valsts galvaspilsētas173
N/A
Latvija

Komultēnu dižakmens

Komultēnu dižakmens atrodas Sakstagala pagastā, jauktu koku mežā ap 700 m no Jēkabpils – Rēzeknes ceļa, uz ZA no Komultēniem. Tā plakanā virsma un sāni saplaisājuši. Akmens sastāv no joslaina magmatizēta gneisa. Dižakmens apkārtmērs 15 m, garums 5 m, platums 3 m, augstums 1,8 m, tilpums ap 20 m3.
N/A
Latvija

Mazirbes mēra akmeņi

Ziemeļaustrumos no Mazirbes baznīcas, - starp dievnamu un Pakalnu mājām laukā redzami divi mēra akmeņi. Uz lielākā virsmas bijis (šobrīd izdzisis) teksts par lībiešiem, kurus pieveicis Zviedrijas karalis Kārlis IX un mēris. Pie lielākā akmens sāna atbalstīts otrs (vismazākais) mēra akmens, kas savulaik atradies pie Pakalnu mājām. Izdzisušais teksts stāstījis par armijām, kas staigājušas pa Kurzemi, badu un mēri. Trešais – Lielais mēra akmens atrodas aiz Mazirbes mācītājmuižas. Tajā iekaltais teksts (nedaudz saskatāms) ir vēstījums nākamajām paaudzēm par vietējo mācītāju (mira no mēra) un pastorāta izveidi Sīkragā. Vienlaikus tas ir arī piemineklis sešiem plašākas apkārtnes draudzes mācītājiem. Visi trīs mēra akmeņi „stāsta” par 1710. gada Lielo mēri un teksti tajos iegravēti laikā no 1711. - 1734. gadam.

Attālums no valsts galvaspilsētas176
N/A
Latvija

Pinnu upurakmens (Dievekļa akmens)

Meklējams pie Ulmales, ap 300 m no Liepājas – Ventspils šosejas (ir norādes). Ļoti skaists un izteikts bļodakmens, kura augšējā daļā izkalts 15 cm dziļš un līdz 61 cm diametrā iedobums. Domājams, ka šī (īpaši 16. - 18. gs.) ir bijusi sena kulta vieta.

Attālums no valsts galvaspilsētas205
N/A
Latvija

Rogāļu (Ragāļu) akmens

Līdz akmenim aizved (ir norādes) skaista taka, kas līkumo pa Rogāļu strauta izrauto gravu. Strauta kreisā krasta nogāzē, ~ 0,1 km pirms tā ietekas Daugavā, iegūlis 6,5 m garais, 4,6 m platais un līdz 3,7 m augstais Rogāļu akmens, kura tilpums ir novērtēts ap 40 m³. Blakus tam atrodas liela atlūza.

Attālums no valsts galvaspilsētas143
N/A
Latvija

Radžu akmens

Atrodas dienvidos no Jēkabpils, Radžu smilšu – grants karjera (Radžu ūdenskrātuve) ziemeļaustrumu daļā. Interesanti, ka akmens „atrasts” karjera izstrādes laikā. Radžu akmens tiek vērtēts kā otrs lielākais Latvijas dižakmens (tilpums ~ 100 m3). Karjera ziemeļu daļā izveidots Jēkabpils Meža parks – populāra pilsētnieku atpūtas, pastaigu un sportošanas vieta. Radžu ūdenskrātuves pludmalei 2012. g. piešķirts Zilais karogs.

Attālums no valsts galvaspilsētas145
N/A
Latvija

Āžmuguras akmens

Āžmuguras akmens ir pelēkbrūngana trijstūra akmens prizma, kura atgādina āža muguru.
N/A
Latvija

Pētera akmens

Atrodas Kalēju ielas malā. Savu popularitāti ieguvis ar nostāstu, ka Ziemeļu kara laikā pie tā pusdienojis Krievijas cars Pēteris I un Polijas valdnieks Augusts (Stiprais).

Attālums no valsts galvaspilsētas65
N/A
Latvia

The Black Plague rock at the church

The surface of the rock once contained text about the destruction of local Livs by Swedish King Charles IX and by the Black Plague (the rock is on a spot where victims of the plague were buried, and the text has been erased over the course of time). The smallest rock on the top, which also used to have an inscription, has been brought here from the Pakalni homestead.
Distance from countries capital city175
N/A
Latvia

The Boulder of Subinaite

The Boulder of Subinaite can be found in Sakstagala rural municipality opposite Vaļenieku House that is on the left side of the river Rēzekne. The base of the boulder is below the river level; it is 5,2 m long, 4,4 m wide, it rises about 1,6 m above the water level, about 2,5 m below the water level, capacity 26 m3. Reddish surface is heavily eroded and full of moss. Protected since 1977.
N/A
Latvia

The Devil Stone of Abava

The rock is not too big (2.1 m high, 15 m in circumference), but since the early 20th century it has been a popular tourist destination.  There is a lovely view of the Abava River valley from the rock.

 

 

Distance from countries capital city105
N/A
Latvia

Zilenu Sacrificial Boulder

Zīleņu Sacrificial Boulder.You will find it on Zelenpole Golden hill beside the escarpment. The boulder has an annular curvy. It was an ancient Latgalian cult place where people sacrificed to Gods, released themselves from the bad things and took a positive energy.
N/A
Latvia

Augustus’ Rock

The rock is along the main street of Krāslava and is found at Augusta Street 12.  After major reconstruction of the city’s infrastructure, the rock was successfully integrated into the surrounding landscape.  The rock is 2.8 m long, 2.2 m wide and 700 cm high.  It once served as a border stone for the village of Krāslava.  It was placed there in 1729 to commemorate the day when the noble Plater dynasty bought Krāslava.  The dynasty’s seal is engraved in the side of the rock along with the date when it was installed.  Legend has it that Polish King Augustus II dined at the rock after a hunt, and that is why it is known as Augustus’ Rock.

Distance from countries capital city262