Atpūta laukos
LVAF

Vides kvalitātes zīme "Zaļais sertifikāts" 23 lauku tūrisma uzņēmējiem

21.12.2020

Saskaņā ar 2020. gada 12. novembra un 9. decembra "Zaļā sertifikāta" novērtējuma komisijas lēmumu, vides kvalitātes zīme "Zaļais sertifikāts" tika piešķirta vai pagarināta 23 lauku tūrisma saimniecībām.

„Zaļais sertifikāts” pārstāv dabas vērtības lauku tūrismā, un atpūta dabā šobrīd ir īpaši aktuāla. Lai arī lauku tūrisma uzņēmēji patreiz ir nogaidīšanas režīmā, darbs turpinās, lai, situācijai uzlabojoties, varētu no jauna sniegt pilnvērtīgu „Zaļo brīvdienu” piedāvājumu.

Tieši „Zaļais sertifikāts” pirms aptuveni divdesmit gadiem lauku tūrisma uzņēmumos ienesa tobrīd jaunas un neparastas, bet nu jau tik pašsaprotamas lietas – atkritumu šķirošanu, ūdens un elektrības taupīšanu, beziepakojuma pārtiku, videi draudzīgus mazgāšanas līdzekļus. Šodien ikviens var atpūsties laukos, saglabājot savus zaļā dzīvesveida ikdienas paradumus. Turpinot attīstību, „Zaļā sertifikāta” saimniecības ievieš jauninājumus un šobrīd aktuālākie ir saules paneļu uzstādīšana, uzlādes iespēju piedāvājums elektro auto, dabas maršruti un savstarpēja sadarbība, lai zaļās brīvdienas viesiem kļūtu interesantākas.


Komisija katrai saimniecībai sniedza arī ieteikumus turpmākās darbības uzlabojumiem, kā arī izvērtēja veikto progresu. Raksturīgākie ieteikumu piemēri: izmantot videi fraudzīgus materiālus, izvietot informatīvos materiālus par videi draudzīgu ceļošanu un atpūtu; sagatavot informāciju klientiem par bioloģisko daudzveidību un apkaimes dabas vērtībām; ierīkot savu elektroauto un velo uzlādes punktu; ierīkot velo noveutnes; censties iekārtot vai pielāgot telpas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām; izmantot dabai draudzīgus meteriālus, u.c.

Komisija pieņēma lēmumu piešķirt vai pagarināt “Zaļo sertifikātu” šādām saimniecībām:
1. „Amatas mellenes”, Amatas novads
Saimniecībā audzē 6 dažādu šķirņu krūmmellenes. Saimniece izvadās pa apkaimes laukiem, pastāstīs par krūmmelleņu audzēšanu, pacienās un piedāvās iegādāties vērtīgās ogas. Bērni novērtēs saskarsmi ar mājdzīvniekiem – trušiem un kazām.

2. Viesu māja "Ārpus laika", Salaspils novads
Atpūta pašu saimnieku būvētā koka kupolmājā, ko ieskauj 4 hektāri meža un parka. Mežs tiek kopts harmoniskā cilvēka un dabas mijiedarbībā, ļaujot atpūsties cilvēkiem, un netraucējot arī putnus un dzīvniekus. Vieta, kur nosvinēt īpašus dzīves notikumus.

3. SIA „Latvijas ķiploks”, Raunas novads
SIA “LATVIJAS ĶIPLOKS” ir zīmols, kas simbolizē veselīgus, drošus un kvalitatīvus produktus, kas ražoti no Latvijā audzētiem ķiplokiem. Ciemiņiem iepazīšanās ar ražotni un degustācijas.

4. Lauku sēta „Caunītes”, Ozolnieku novads
Iekārtojot šo lauku sētu, saimnieku mērķis bija veidot senlaicīgas un mūsdienīgas latviskas noskaņas apvienojumu. Lauku sētas centrālā vieta ir klēts ar maizes krāsni, kurā viesi mācās cept tradicionālo rudzu maizi.

5. Atpūtas komplekss „Laumu dabas parks”, Talsu novads
Lauku pirts un pirtnieka pakalpojumi možam garam un veselībai. Meža taka, Augu taka, Minigolfa taka, Putnu taka, Sporta taka ar šķēršļu pārvarēšanu un Bišu taka ar dzīvu bišu apskati.

6. Brīvdienu māja „Ziedkalni”, Dundagas novads
Guļbaļķu mājiņa meža ielokā Slīteres nacionālā parka pievārtē. Pirtnieka pakalpojumi, makšķerēšana un loma kūpināšana, laivas, velosipēdi, ogošana, sēņošana, pastaigas mežā.

7. Bioloģiskā zemnieku saimniecība "Janavas", Kokneses novads
Bioloģiski audzētas zāļu tējas, dabīgi ziedūdeņi un sejas krēms. Dabas taka pa bioloģiskām pļavām Daugavas senlejā, saimnieces stāsti par  ārstniecības augiem, to ietekmi uz cilvēka veselību.

8. Brīvdienu māja „Zaķu jūras māja”, Ventspils novads
Aiz kāpas - atklātā jūra ar smilšainu liedagu līdz pat apvārsnim. Tuvākajā apkaimē interesantas apskates vietas – Irbenes radioteleskops un Slīteres nacionālais parks.

9. Kempings „Laikas”, Pāvilostas novads
Simtgadīgu priežu mežā, Grīņu dabas rezervātā, naktsmītne ir veidota no videi draudzīgiem materiāliem un atrodas tikai 3 minūšu ilgas pastaigas attālumā no jūras.

10. Piena muiža „Berghof”, Skrundas novads
Atrodas Dienvidkursas augstienes malā, no kuras paveras plaši un skaisti skati uz tuvāku un tālāku apkaimi. Piena SPA salons ar piena vannām un masāžām, pirts rituāli. Muižas iemītnieki ir arī briedīši, aitiņas un zirgi - Mia un Mara.

11. Brīvdienu māja „Zariņi”, Pāvilostas novads
Saimniece vecajā klētī ir iekārtojusi novadpētniecības muzeju, kur savākti dažādi ar zvejniecību un jūras dzīvi saistīti eksponāti. 

12. Viesu māja „Ezera māja”, Liepāja
Koka ēkas mājīgā aura, ar īpašu mīlestību un mākslinieka roku veidots telpu iekārtojums.

13. Brīvdienu māja „Apartamenti Ores”, Tērvetes novads
Latviskā stilā un noskaņās veidoti apartamenti 280 gadus veca baznīckroga telpās, Tērvetes vēsturiskajā centrā pie Tērvetes dabas parka.

14. Lauku māja „Ceļinieki”, Viesītes novads
Sena lauku sēta. Svaigi produkti, dārzeņi un augļi no pašu saimniecības. Ar malku kurināma lauku pirts.

15. Viesu māja „Mežinieku mājas”, Aglonas novads
Dabas taka, bērnu laukums ar mājdzīvniekiem un rotaļu mājiņu. Sauna, krievu pirts ar pēršanos. Latgales kulinārais mantojums, maizes cepšanas māja un degustācijas.

16. Smiltsērkšķu dārzs "ZELT", Jelgavas novads
Dārzā tiek audzēti tikai vienas šķirnes smiltsērkšķu koki, kuru ogām ir paaugstināts eļļas un karotinoīdu saturs. Zemenes tiek audzētas plēves seguma siltumnīcās, tāpēc ogas nogatavojas jau pavasarī. Pasākumi par veselīgu uzturu, kulināriju, dārza ierīkošanu.

17. Viesu māja „Brūveri”, Siguldas novads
Gaujas tūrisma takas. Pirts procedūras, pirtnieka pakalpojumi, sporta un bērnu laukumi. Kotedžas tipa mājas ģimenēm.

18. "Brantu muiža", Smiltenes novads
Muiža celta 19. gadsimtā, šobrīd te saimnieko Ilze Briede, kas ir Latvijā pazīstama maizes cepēja un Nauris Zutis - "Pirts skolas" saimnieks.

19. Zemnieku saimniecība "Turaidas", Durbes novads
Saimniecībā no melisas, avenēm, biškrēsliņiem, raspodiņiem, ceļtekām un liepu ziediem taisa zāļu tējas un tēju maisiņus (suvenīri, dāvanas), bet bišu dravā top medus.

20. Viesu māja „Zaļā sala”, Rēzeknes novads
Latgales viesmīlības piepildīta vieta svētku svinēšanai. Divstāvu guļbūve, sauna ar atpūtas telpu, nelielām viesu kompānijām piknika namiņš. Netālu no viesu mājas izveidots dabas atpūtas parks.

21. Lauku māja „Upenīte”, Aglonas novads
Bioloģiskā saimniecība ražo pienu, sieru, dārzeņus, gaļu, olas. Melnā lauku pirtiņa, pirtnieka un masāžas pakalpojumi. Bērniem vizināšanās ar poniju. Ekskursija pa Ciriša ezeru un tā salām.

22. Viesu māja "Paradīzes", Balvu novads
Saimnieki piedāvā nobaudīt žāvētas zivis vai zivju zupu. Makšķerēšanai ir pieejami 17 zivju dīķi. Iespējas svinēt svētkus brīvā dabā ar nakšņošanu teltīs

23. Brīvdienu māja "Upeslejas", Pārgaujas novads
Brīvdienas meža vidū pie Braslas upes ar izbraucieniem uz apkaimes interesantākajām vietām: Lielstraupes pils, Ungurmuiža, Vējiņu pazemes ezeri, Slow Food tirdziņš Zirgu pastā, Hanzas mājražotāju tirdziņš Plācī.

Sertificētās saimniecības zaļā un veselīgā dzīvesveida piekritējiem atpazīstamas ar zīmola nosaukumu „Zaļās Brīvdienas”. "Zaļās brīvdienas" novērtē cilvēki, kuri tiecas pēc dabiskas vides un veselīga dzīves veida. Gandrīz katrā no „Zaļā sertifikāta” saimniecībām ir dārzs, lauks vai siltumnīca, kurā tiek audzēti dārzeņi, augļi, ogas u.c. lauku labumi gan sev, gan viesiem. Vairāki „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir vides gidi, kas prot parādīt un skaidrot norises dabā, pastāstīt par augiem, dzīvniekiem, sēnēm un dabiskām dzīvotnēm – biotopiem. „Zaļā Sertifikāta” nolikums nosaka, ka saimniecības videi – gan iekšējai, gan ārā ir jābūt bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām draudzīgai – iekārtotiem spēļu un rotaļu laukumiem, iespējām gūt saskarsmi ar dzīvo dabu un mājdzīvniekiem. „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir atvērti jaunumiem un seko līdzi aktualitātēm zaļā dzīvesveida jomā.


Skatīt citas ziņas ...