Nr 30001
Militārais mantojums
Militārais mantojums Latvija, Kurzeme, Ventspils novads

Irbenes radioantenas, Irbenes armijas pilsētiņa „Zvaigznīte”

Irbene ,,Zvaigznīte,,

Ir versija, ka aizejot bijis plāns tās saspridzināt, taču pēc radioastronomu un zinātnieku protestiem tās palikušas neskartas /par saspridzināšanu divas pretrunīgas versijas – pēc vienas, to gribējuši izdarīt armijnieki, pēc otras – kara bāzes pārņēmēji no Latvijas puses. Iespējams, baidoties, ka aizejošie varētu plānot drīzu atgriešanos... Tiesa, aizejot armijnieki antenu sistēmas sabojājuši kā vien mācējuši – kabeļos sadzītas naglas, elektromotori aplieti ar skābi, vadības bloki padarīti nelietojami.
200 hektāru lielā platībā te kādreiz atradusies ļoti slepena militārā bāze, kuru aizņēmusi kara daļa Nr. 51429. Objekts bijis tik slepens, ka nācis atklātībā tikai 1993.gadā, gadu pirms Krievijas armijas aiziešanas. Kopumā te atradušās trīs lielas un nozīmīgas radioantenas, ar kuru palīdzību izspiegotas telefonu sarunas ļoti plašā reģionā. Un ne tikai – uzmanības lokā bija arī pretinieku informācijas apmaiņa ar zemūdenēm, kosmiskajiem pavadoņiem un dažādās vietās novietotām karabāzēm. Vismazākai no antenām diametrs sasniedzis 10 metrus /saukta par URAN/, tā demontēta un paņemta līdzi armijai atstājot Latviju. Divas lielākās antenas, kuru diametri sasnieguši attiecīgi 16 /saukta par PLUTON/ un 32 metrus /saukta par SATURN/ atstātas nedemontētas. Ir versija, ka aizejot bijis plāns tās saspridzināt, taču pēc radioastronomu un zinātnieku protestiem tās palikušas neskartas /par saspridzināšanu divas pretrunīgas versijas – pēc vienas, to gribējuši izdarīt armijnieki, pēc otras – kara bāzes pārņēmēji no Latvijas puses. Iespējams, baidoties, ka aizejošie varētu plānot drīzu atgriešanos.../. Tiesa, aizejot armijnieki antenu sistēmas sabojājuši kā vien mācējuši – kabeļos sadzītas naglas, elektromotori aplieti ar skābi, vadības bloki padarīti nelietojami. Antenu sistēma būvēta 70 gadu sākumā, līdzīgas stacijas būvētas jau no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, pavisam to skaits bijušajā PSRS varējis sasniegt divus desmitus. Lielākā antena uzmontēta uz 25 m augsta betona torņa un tās kopsvars sasniedz 600 tonnu. Visas trīs antenas bijušas savienotas ar pazemes tuneļu sistēmu, pa kuriem bijusi izvilkta kabeļu sistēma, pa kuru piegādāta elektroenerģija un pārraidīta antenu saņemtā informācija. Tuneļu sistēmu varējis izmantot arī apkalpojošais militārais personāls. Ap radioteleskopu sistēmu uzbūvēta liela militārā pilsētiņa – pat piecstāvu dzīvojamās mājas to skaitā, kur izmitināt militārpersonas ar visām ģimenēm un arī zinātniekus. Pašreiz radioteleskopu izmanto zinātniskiem mērķiem. Tā kā tas paredzēts radiosignālu uztveršanai centimetru un milimetru diapazonā, ar to tiek pētīts Visuma radiostarojums. Vistālākais reģistrētais signāls saņemts no Gulbja zvaigznāja, kurš atrodas 500 miljonu gaismas gadu attālumā.
Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A

Viens no PSRS slepenākajiem objektiem – militāra bāze ~ 200 ha platībā, kurā atradās trīs liela izmēra radioantenas, ar kuru palīdzību varēja noklausīties mobilo telefonu sarunas Baltijas jūras reģionā, pretinieku sakarus ar zemūdenēm, karabāzēm, kosmiskajiem pavadoņiem u.c. Mazāko no antenām armija demontēja un aizveda. Lielākā no antenām (SATURN, augstums – 47 m, svars > 600 t) ir lielākais šāda veida objekts Ziemeļeiropā un astotais lielākais pasaulē. Mūsdienās divas antenas apsaimnieko Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs, kur pēta Visuma radiostarojumu. Interesenti, iepriekš piesakoties, var doties izzinošā ekskursijā ar vietējo gidu. Tās laikā var uzkāpt līdz lielākās antenas zemspoguļa līmenim un iepazīt pazemes tuneli.