Nr 50157
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Skaistie un praktiskie dārzi

1.diena Rīga – Dobele – Ziedkalni – Vilce – Blankenfelde



  • Štelmaheru akmens dārzs Berzes upes krastā tiek saukts par akmens pasaku un brīnumu dārzu. Dārzā izvietoti dažādas formas un izmēru akmeņi, dzirnakmeņi, slīpēti amati un parka robeža. Akmeņu ekspozīciju papildina dekoratīvie augi un augu kompozīcijas, par kurām rūpējas dārza īpašnieks.




  • Klūgu ģimenes ainavu dārzs Latvijā tiek atzīts par vienu no skaistākajiem dārziem Latvijā, un tā īpašnieki piedāvā izbaudīt savas daudzveidīgās ainavas jūlija mēnesī, kad uzplaukst visdažādākie vasaras ziedi.




  • Dobeles dārzkopības institūtā ir lielākā ceriņu kolekcija Baltijas valstīs (~ 200 veidi un formas). Apmeklējot dārzu, iegriezieties Pētera Upīša muzejā, iegādājieties augus, nogaršojiet un iegādājieties augļus, ogas, sulas un saldumus.




  • Skaisto un praktisko ideju dārzā Dobelē krāšņie puķu stādījumi un plašā skujeņu kolekcija priecē acis visu gadu. Aiz mājas saimnieciskajā zonā ir sakņu dārzs un siltumnīcas.




  • Garšaugu audzētājs "Rūķīšu tēja" - Šī ir viena no lielākajām Latvijā esošajām ārstniecības augu saimniecībām (Purpursarkanās ehinācijas, samtenes, kumelītes u.tml.). Jūs varat apmeklēt dārzu, iegādāties augus un jauktās tējas, kā arī tās nobaudīt.




  • Peoniju dārzs "Galdnieki" - Peoniju kolekcionārs Andris Berkins ne tikai atver dārzu apmeklētājiem pavasarī, bet arī popularizē un godā Tērvetes vārdu, izplatot skaistos ziedu stāstus pasaulē, piedāvājot stādus, ar kuriem var iegādāties viņa dārza skaistumu. Ieteicams apmeklēt dārzu jūnijā - ziedēšanas laikā.




  • Tulpju dārzs "Viestardi" Galvenā saimniecības darbība ir tulpju audzēšana, kas sastāda gandrīz 400 dažādu tulpju spuldzes. Pavasarī ir Tulpju festivāls, bet rudenī ir tulpju spuldzes. Neliels dzīvnieku dārzs - ponijs, kaķi, truši.





Naktsmītnes iespējas - Blankenfeldē

Attālumi ar automašīnu 120 km

2.diena Blankenfelde – Vilce - Joniškis – Jakiškiai – Naisiai – Šiauliai



  • Saimnniecība „Droši vesels” - Saimniecība atrodas Jelgavas novada Vilces pagastā. Audzē siltumnīcas dārzeņus un augus, izgatavo dažādas ziedes no ārstniecības augiem un piedāvā lekcijas par veselīgu uzturu un dzīvesveidu.




  • Piparmētru namiņā ir iespēja nobaudīt dažādas piparmētru tējas, cepumus, medu ar piparmētrām un piparmētru sīrupus. Notiek radošās darbnīcas par piparmētru ziepju taisīšanu, krāsotiem šķīvjiem ar piparmētrām, sveču dekorēšanu un daudz ko citu. Īpašnieks izgatavo arī piparmētru pulveri un sejas toniku.




  • Blankenfeldes muiža - Muiža ir valsts nozīmes kultūras piemineklis ar daudzu gadsimtu ilgu vēsturi. Ir atjaunots skaistais muižas parks, kurā ierīkots moderns bērnu spēļu laukums, savukārt rekonstruētā staļļa / vāgūža pirmajā stāvā iekārtots zvanu muzejs, bet otrajā – mūsdienīgi viesnīcas numuriņi, kuros iespējams palikt, baudot muižas atmosfēru, mierīgu atpūtu un nākamajā rītā – gardas brokastis. Blankenfeldes muiža piedāvā 100 % dabiskas sulas, gardus un veselīgus sīrupus no plūškoka, āboliem, upenēm, jāņogām, ķirbjiem un burkāniem, kā arī pēc iemīļotām receptēm gatavotus konservējumus no muižas dārzos augušiem dārzeņiem. 





Latvijas / Lietuvas robeža




  • Joniškis centrā varat apmeklēt balto un sarkano Joniškis sinagogu, Sv. Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīcu, un Joniškis Vēstures un kultūras muzeju.


  • Jakiškiai muiža ir pieminēta vēsturiskos avotos jau kopš 16. gadsimta beigām. Muižai ir klasiskās arhitektūras iezīmes. No visām sākotnējām muižas ēkām līdz šai dienai ir saglabājušās tikai muižas ēka, ledus māja un tvaika dzirnavas. Muiža nav atjaunota, tāpēc tā joprojām ir autentiska - dažādi priekšmeti, kas izdzīvojuši no von Koskula valdīšanas laika (autentiskie elementi: krāsnis, slēģi, kāpnes, durvis) un padomju laiki saglabājuši māksliniecisko garu dzīvu. Blakus muižas namam izdzīvoja daži muižas parka fragmenti (apmēram divi hektāri): senā liepu ieejas aleja uz saimniecību, vērtīgas vecas lapegles, poplāri un priedes, kā arī neliels dīķis.




  • Baltijas Augu muzejs audzē aptuveni 30 dažādas sugas un šķirnes. Ziedu dārzs, kas veidots vārpstas formā, ir sadalīts trīs daļās - sakrālo, mājsaimniecības un kultūras augu. Sakrālajā daļā audzē augus, kas tiek izmantoti rituālos, un kuri tiek uzskatīti par svētiem (magones, lini, rudzpuķes, sinepes, pļavas salvija, utt.). Mājsaimniecības daļa satur garšaugus, kurus izmanto zāļu, veselības un kulinārijas vajadzībām (zemenes, timiāns, pelašķi, piparmētras, utt). Kultūras daļu rotā Lietuvas īrisu, peoniju, dāliju un liliju šķirnes, kā arī tiek kultivētas vijolītes. Muzeja augi atspoguļo Lietuvas vēsturisko dārzu dekoratīvo augu šķirņu sortimentu un iepazīstina apmeklētājus ar lietuviešu dabiskās atlases augiem. Augus var apmeklēt pavasarī un vasarā.




  • Šauļi ir pilsēta Lietuvas ziemeļos. Šauļus sauc arī par Saules pilsētu. Visievērojamākā ēka Šauļu centrā ir Sv. Pētera un Sv. Pāvila katedrāle. Šauļos tematiskajos muzejos var  pavadīt brīvo pēcpusdienu, jo pilsētā to ir daudz (fotogrāfiju, velosipēdu, šokolādes, radio / televīzijas, dzelzceļa, kaķu figūriņu...). Saules pulsteņa laukumā jūs redzēsiet vienu no pilsētas galvenajiem dominantiem - "Strēlnieku". Talksa ezera krastā atrodas "Dzelzs lapsa", kas ir iekļauta Lietuvas Ginesa rekordu grāmatā kā lielākā dzīvnieku skulptūra.




  • Šauļu Universitātes Botāniskais dārzs ir jaunākais un mazākais (6,54 ha) botāniskais dārzs Lietuvā. Tajā ir vairāk nekā 4000 dažādu sugu un augu šķirņu. Botāniskajā dārzā atrodas trīs vēsturiskie lauku dārzu dārzi, kas sakārtoti atbilstoši attiecīgā perioda tradīcijām - pirmskara, starpkaru un pēckara. Dārzā notiek pasākumi un izglītojošas spēles, un tiek organizētas lekcijas. 





 



Mēs iesakām ēdināšanas vietas:



- Restorāns "Audruvis", Joniškis rajons



- Kafejnīca "Medžiotojo uzeiga", Joniškis rajons



- Viesu māja "Girelė", Šauļu rajons 



 



Naktsmītnes :



- Viesu māja "Girelė", Šauļu rajons 



- Viesu māja "Žarija", Radviliškis rajons

Attālumi ar automašīnu 93 km

3.diena Šiauliai – Pakalniškiai – Baisogala – Pasandravys – Kėdainiai – Babtai – Kaunas


  • Burbišku muiža pastāv jau kopš 17. gadsimta. 1991. gadā šeit tika izveidots Daugyvenes kultūras vēstures muzejs - rezervāts, kas aptver platību 28 hektārus. Parks ir iekārtots jauktā stilā, ar brīnišķīgiem, gleznainiem dīķiem, kas izrotāti ar mazām saliņām. Saliņās ir izveidotas mājīgas atpūtas vietas, uz kurām ved eleganti koka un akmens tilti. Gan muižā, gan parka teritorijā ir daudz skulptūras. Kopš 2000. gada šeit tiek organizēts Tulip Bloom festivāls, kura laikā tiek izrādītas apmēram 300 tulpju sugas.

    Saglabājušies augļu dārzu fragmenti atrodami trīs daļās muižas teritorijā. Lielākais un vērtīgākais dārzs atrodas tālāk no muižas ēkām. Tam ir septiņas rindas, no kurām katrā atrodami 14 augļu koki. Lielākā daļa no tiem tagad ir pazuduši, bet "Antaninis" ("Antonovka"), "Sierinka" un "Kosztela" šķirnes pārdzīvojušās ābeļu sugas ir diezgan labā stāvoklī. 

  • Kleboniškių lauku māju muzejs 1991.gadā tika izveidots 18 hektāru platībā, kur autentiskas lauku mājas attēlo Augšaitijas reģionu. No apkārtnes uz brīvdabas muzeju tika pārvietoti ciema nami, kas raksturīgi 19.-20. Apskatāmas lauku mājas, klētis, saunas, klētis un nojumes - kopumā 28 ēkas. Daļa no ābolu dārza, kas pastāv kopš starpkaru perioda, joprojām atrodas pie kādas no lauku mājām. Muzejs ir bagāts ar dekoratīvajiem augiem, kas raksturīgi šim reģionam. Īpaša uzmanība tiek pievērsta dālijām.


  • Baisogalas muiža ir viena no vecākajām - to sauc par karalisko, jo tā kādreiz piederēja Lietuvas lielhercogam. Muiža piederēja Komāru zemes īpašnieku ģimenei kopš 1830. gada. Līdz pat šai dienai saglabājusies bagātīgā, neoklasiskā (impērijas) muiža, kas tika uzcelta 19.gadsimta vidū. Cilvēki brauc apskatīt muižas dzirnavas un 12 hektāru parku, kas ir viens no skaistākajiem Lietuvā. Baisogala ainavu dārzs tika izveidots 19. gadsimta pirmajā pusē. Kastaņu aleja ved no muižas uz pilsētu. No vārtiem galvenā aleja stiepjas starp diviem izliektiem dīķiem un pāri tiltam ar lauvas figūrām. Aiz muižas atrodas līkumainajās alejās un šaurajās parka takās atrodas dažādi koki. Parka galvenajā alejā abās pusēs atrodas dīķis, un vēl viens dīķis ar salu parka dziļumos.




  • Dzejnieka Jonas Mačiulis-Maironis dzimtā māja - Muzeju teritorijā atrodas divi dārzi: vecais dārzs, kuru Maironis ļoti mīlēja un kuru stādīja viņa tēvs, un otrs dārzs, kuru kultivēja viņa māsa. Mantojuma šķirnes ābeles - "Papierinis" ("Baltais dzirdrais"), "Sierinka", "Rudens dryžuotasis" (Rudens svītrainais) un bumbieres "Citrininė", " Klepo mėgstamoji" (" Klepa iecienītie") ražo augļus līdz pat šīm dienām šajos dārzos. Saimniecībā apskatāmi dekoratīvie augi, kas raksturīgi tradicionālajiem centrālās Lietuvas ziedu dārziem: rūtas, lilijas, flokši un lielās kreses (saldie zirņi), kurus iemīļoja dzejnieks.




  • Garsi tyla (skaļā klusumā) saimniecība - atrodas vecā Nevėžes upes nogāzē. "Laimīgais ēdiens" tiek ražots no visa, kas tiek audzēts lauku saimniecībā. Sēta ir 2,3 hektāru liela, 100 gadu vecs augļu dārzs ar apmēram 113 ābelēm, 18 bumbierēm un 8 saldajiem ķiršu kokiem. Saimniecības īpašnieks audzē arī kulinārijas augus, piemēram, estragonu, lupstāju, piparmētru un salviju, kā arī dekoratīvos augus, tādus kā kāršu rozes, peonijas, dālijas un dzeltenās dienziedes.




  • Lietuvas Dārzkopības institūts veic gan zinātniskās, gan eksperimentālās / ražošanas aktivitātes. Tās eksperimentālā bāze sastāv no eksperimentāliem dārziem, siltumnīcām un audzētavām. Šis institūts audzē Lietuvas augļus un dārzeņus, un izmanto tos, lai ražotu veselīgus un dabiskus produktus ar izcilu kvalitāti. Institūtā jūs varat iegādāties arī dažādus augļu koku un augļu krūmu stādus, kā arī sezonas augļus un dārzeņus.




  • Tadas Ivanauskas saimniecības parks "Obelynė" -  Šeit jūs varat redzēt 300 sugu un augu formu kolekciju, ieskaitot dažus no vecākajiem kokiem uz planētas - "ginkgo biloba" un "dawn redwood". Profesora Tadas Ivanauskas saimniecībā ierīkotais augļu dārzs ir viens no bagātākajiem avotiem ābolu škirnes ģenētiskajos mantojuma resursos. Dārzā atrodas "Vytis" ābolu šķirne, kuru izveidoja pats profesors Ivanauskas. Obelynė parks aizņem aptuveni 6,5 hektārus. Tajā ir arī lielā Beržininkų ananāsu ābele, kas pazīstama arī kā Dārza māte, tā ir 11 metru augsta un tās vainaga platums ir 12 metri.




  • Turpiniet braukt no Obelynes vēl 15 minūtes un apmeklēt vecāko ābolu koku Lietuvā, kas ir gandrīz 360 gadus vecs un joprojām ražo augļus. Kaut arī ābolu koks aug uz privāta zemes gabala, tas tiek apzīmēts ar informatīvo stendu. Savvaļas ābele ir 8 metrus gara, 285 cm platumā un 1.3 metru augstumā. Tikai daži ābeles zari joprojām ir dzīvi, bet tās ir pārklātas ar sulīgu zaļumu un ražo augļus, kas lai gan ir diezgan skābi, ir ārkārtīgi smaržīgi. 




  • Apmeklējiet Vytautas Magnus Universitātes Kauņas Botānisko dārzu, lai redzētu unikālos augus, kas tur aug. Dārza platība pārsniedz 60 hektārus, ar aptuveni 30 hektāriem, kas ir atvērti apmeklētājiem. Šajā dārzā ir lielākā Lietuvas konservatorija, kurā notiek dažādas izstādes un tikšanās, svētku nedēļu svinēšana un izglītojoši pasākumi. Mantojuma Lietuvas ziedu dārza augi tiek parādīti dažādās augu kopās atbilstoši to botāniskajai klasifikācijai. Izglītojošajā dārzā audzē vairāk nekā 20 tradicionālo kultūrvēsturisko dārzu šķirņu sugas. Lietuvas mantojuma ābolu dārzos apmeklētāji var redzēt retu purpura lapu ābeli.




  • Kauņa ir Lietuvas otrā lielākā pilsēta, un tā bija valsts galvaspilsēta no 1920. gada līdz 1939. gadam. Ir vērts apmeklēt vecpilsētu, rātsnamu, Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāles baziliku un Perkūnas māju (Perkūno namas); Arī pastaiga pa Laisvės Alėja un M. K. Čiurlioņa nacionālo mākslas muzeju un velnu muzeju. 





Mēs iesakām ēdināšanas vietas:



- Restorāns "Siesta" , Kauņas rajons



- Restorāns "Višta puode" , Kauņas rajons

Attālumi ar automašīnu 210 km