Nr 50156
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Dekoratīvie dārzi un parki

1.diena Rīga - Jūrmala – Kandava – Lauciene – Talsi


  • Laimoņa Zaķa īrisu dārzs

  • Mierkalni ir lielākais Austrumeiropas dienliliju dārzs – ar kopumā vairāk nekā 1000 šķirnēm. Īpašnieks izmanto Latvijas produktus, lai izgatavotu un piedāvātu vairāk nekā 20 dažādus vīnus, no kuriem daži darināti no eksotiskiem ziediem. Jūs varat nobaudīt un iegādāties vīnus taisītus no ogām, augļiem, dārzeņiem un ziediem, tai skaitā balto jasmīnu, plūškoku, pieneņu, lielo dzērveņu utt. Ieteicamais laiks vizītei ir ziedēšanas periodā - jūlijā, augustā.


  • Saimniecība "Kurzemnieki" audzē un apstrādā ābolus (žāvēti āboli, ābolu čipsi, sulas). Tie arī audzē romiešu gliemežus. Apmeklētāji var doties informatīvajā ekskursijā, kā arī izbaudīt un iegādāties produktus. Saimniecība atrodas jaukā vietā - Talsu pilskalnu dabas parkā.




  • Stādaudzētava "Puķu lauki" piedāvā iegādāties ziemcietes un graudzāles, kā arī apskatīt iekopto dārzu.





Naktsmītnes Talsu apkārtnē:



- Viesu māja „Saule”



- Viesu māja „Mežvidi”

Attālumi ar automašīnu 134 km

2.diena Talsi – Kuldīga - Piena muiža


  • Vides un veselības saimniecībā "Upmaļi" (120 ha) tiek ražotas tējas, garšaugi, augu eļļas, īpašie balzami, kosmētika, augu izcelsmes ziepes utt.,  - ar zīmolu AnnA Bermans. Skaistā ainava lauku saimniecībā tiek izmantota aromterapijai, refleksoloģijai, veselīga uztura un citu ārstniecisko dārzu kultivēšanai, kur viesi var uzzināt un baudīt senākās ārstēšanas metodes, kas saistītas ar vidi, augiem, ūdeni un uzturu. Īpašas maltītes var pagatavot uz āra plīts, savukārt Zāļu māja ir vieta, kur cilvēki var sagatavot paši savas tējas, balzamus, kosmētikas līdzekļus vai ziepes.



    Šī demonstrācijas saimniecība piedāvā apmācību bioloģiskajā lauksaimniecībā, audzē ārstniecības augus un dalās ar informāciju par to, kā tie tika izmantoti agrāk un tiek tagad - mūsdienās.


  • Kuldīgas pilsēta




  • Sauleskalnu dendrārijs tika izveidots 1960. gadā. Šķirņu skaits: ~ 100 koku un krūmu šķirnes, tai skaitā 25 vietējās šķirnes, kā arī 16 rododendru šķirnes. Unikālie augi - vecākā Latvijas magnolija (50 gadi), parastais parūkkoks (Cotinus coggryria), kam ir 45 gadi, Ginka koks (Ginkgo biloba) un citi.




  • Peoniju dārzā "Ziedoņi" jūs varat atrast vienu no lielākajām peoniju kolekcijām Latvijā - apmēram 100 šķirnes, tai skaitā koku tipa peoniju un krustojums. Ir arī 60-šķirņu īrisu kolekcija, un apmēram 30-šķirņu dienliliju un liliju kolekcija. Papildus šīm kolekcijām ir koši krūmi, eksotisko koku un krūmu kolekcija, videi draudzīgs dīķis, saules pulkstenis un skaistumkopšanas augu dārzs. Galvenā dārza ekspozīcija ir brīnišķīgā peoniju kolekcija, tāpēc lielākā daļa no visiem apmeklētājiem ir sagaidāmi jūnijā, bet protams, arī citos vasaras mēnešos.




  • Maras muiža atrodas Turlavas pagastā Kuldīgas rajonā. Viesiem tiek piedāvāti ērti un labiekārtoti numuri ar brokastīm no rīta. Ir arī pieejams dzīvoklis līdz pat pieciem cilvēkiem ar atsevišķu ieeju, dzīvojamo istabu, divām guļamistabām un virtuvi. Muižas īpašnieki piedāvā ekskursijas pa vietējām vācu pilīm un muižām Kurzemē, kā arī Kuldīgu - Kurzemes pērli.




  • Kazdangas parks




  • Piena muiža "Berghof" ir atjaunota vēsturiskā muiža ar 23 istabu viesu namu, Rose Saloon restorānu, Milk Spa salonu, saunu, lauku pirti, brīvdienu mājas svētku zālēm, labi aprīkotu traileru zonu un tenisa kortiem.



    Īpašums kādreiz bija Barona fon Medēma vasarnīca, un tā saglabājusi ciešu saikni ar vidi, kurā aristokrāti baudīja jauku atpūtu.





Mēs iesakām naktmītnes Kuldīgā un tās apkārtnē:



- Berghof muiža



- Viesu māja ‘Sauleskalni”



- Virkas muiža


3.diena Pelči – Aizpute – Liepāja - Rucava



  • Māra Lindes dendroloģiskie stādījumi - dārzā iespējams apskatīt daudzus eksotiskus un retus augus, ziedu un koku sugas. Apmeklējumu pieteikt iepriekš.




  • Lauku saimniecība "Turaidas" ražo zāļu tējas un paciņas kā suvenīrus vai dāvanas, izmantojot citronmētru, avenes, biškrēsliņus, rasaskrēsliņus, ceļtekas un liepu. Saimniecībā ir arī bišu stropi, medus iegūšanai. Saimniece vada ekskursijas, māca kā veidot pītus žogus, un piedāvā produktus un degustācijas no izstrādājumiem, kas ražoti "Turaidās".




  • Nīcas dārzi - Apskatāmi septiņi daiļdārzi, dārzu kopšanas tradīcijām Nīcas pusē ir ap 50 gadus sena pagātne.




  • Rucavas dendrārijs - arborētuma izveides projekts aizsācies 1996. gadā, kad Salaspils botāniskā dārza dendralogi Raimonds Cinovskis, Ināra Bondare un Rucavas pašvaldības pārstāvji vienojās par izmēģinājuma stādījumu izveidi Rucavas Muižas kalnā. Stādījumu veidošana aizsākās 1998. gadā. Turpmāk apstādījumi veidoti arī Rucavas centrā un pie Rucavas pamatskolas. Ik gadu stādījumi tiek papildināti ar jauniem un eksotiskiem augu eksemplāriem no visas pasaules.



    Tradicionāli maijā norisinās "Dārza svētki", rododendru un magnoliju ziedēšanas laikā.





Mēs iesakām naktsmītnes Liepājā un tās apkārtnē:



- Viesu nams „Poriņš”



- Brīvdienu māja „Šķiperi”



- Viesu nams „Chill in”



- Lauku māja „Brakši”


4.diena Rucava - Mažučiai – Palanga – Kretinga - Klaipėda – Šilutė – Rusnė

Latvijas / Lietuvas robeža



 




  • Lielākā japāņu dārza Eiropā (16 ha) veidošana tika uzsākta 2007. gadā. Tajā ir iekārtoti dārzi un tradicionālo aromātisko augu kolekcija, kurā kultivētas mantotas kultūraugu šķirnes. Kultūras mantojuma augi iekļauj arī burkānus, bietes un kāpostus. Šeit ir savākta ļoti liela mantoto tomātu šķirņu kolekcija. Jāatzīmē, sīpoli - it īpaši sīpolu un ķiploku kolekcijas, kuras ir pārstāvētas ar dažādām šķirnēm. Aromātisko un ārstniecisko augu kolekcija ietver dievkociņu, piparmētru, vībotni, oregano, lupstāju, timiānu un citus tradicionālos tautas medicīnas augus.

    Vasara ir labākais laiks, lai apmeklētu dārzu, bet šī ir jauka vieta pastaigām visu gadu.


  • Palanga ir lielākais un skaistākais piejūras kūrorts Lietuvā. Brauciet pa Basanavicius ielu, piestājiet uz mirkli muzikālajā strūklaku laukumā, pavadiet pēcpusdienu Birutas parkā un dzintara muzejā, atpūtieties Palangas pludmalē, baudiet saulrietu uz Palangas tilta.




  • Tiszkiewicz rezidence - Palangas muiža, ar savu lielisko pili (kurā tagad ir arī Dzintara muzejs) un Birute parks, ir viens no vislabāk saglabātajiem, labi uzturētajiem un visvairāk apmeklētajiem muižas kompleksiem Lietuvā. Birutes parks tika uzcelts tajā vietā, kur reiz bija svētais Birutas mežs un Birutes kalns. Ainavu dārzu 19.gadsimta beigās izveidoja slavenais franču ainavu arhitekts Édouard François André, kuru pasūtīja Tyszkiewicz grāfi. Parka izvēlēta vieta ir unikāla gan dabas, gan kultūras ziņā: pils tika iekļauta kā galvenais akcents starp parka dīķi un leģendāro Birutas kalnu - seno lietuviešu svētnīcu ar skatu uz jūru. Meistarīgi veidotais parks piedāvā daudzveidīgus skatus un noskaņas, ar prasmīgi veidotām takām, puķu dārzu rotātiem pagalmiem, diviem dīķiem un maziem arhitektūras elementiem.




  • Palangas Dzintara muzejs ir viens no lielākajiem dzintara muzejiem Eiropā. Atrodoties Tiškeviča pilī, šo muzeju ieskauj Palangas botāniskais dārzs, tādēļ arī to ir iespējams apmeklēt. Muzejā izstādīti simtiem interesantu un unikālu dzintara gabalu, kā arī tiek stāstīta un ilustrēta dzintara amatniecības attīstība. Pati pils patiešām ir ļoti skaists orientieris, kas celta Itālijas neo-renesanses stilā ar iespaidīgu Jēzus statuju tās priekšā.




  • Kretingas muižas parks ir viens no vecākajiem 16.-18. gadsimta muižas parkiem Lietuvā. Tas ir jaukta tipa parks, kura platība ir 23 hektāri. Tas tika aizsākts kā augļu dārzs, kuru uzsāka Viļņas bīskaps Ignotas Jokūbas Masalskis. Zubovs, kas vēlāk pārvaldīja muižu, blakus pievienoja parku, kuram tika piešķirts vispārīgs nosaukums  - "Vasaras dārzs". Tas bija kā līdzsvars Ziemas dārzam, kas bija izveidots muižas iekšējā konservatorijā.



    Kara un pēckara gados, parks ievērojami cieta - tikai daļa no liepu un kastaņu koku alejā saglabājušies, kā arī vēsturiskie gadsimtiem vecie ozoli, no kuriem biezākajam stumbrs ir 1,9 metru diametrā. Kretingas muižas parka dienvidu daļā, kur kādreiz bija kāds dārzs, tagad stāv Astronomijas kalendārs un saules pulkstenis; izveidoti dzīvžogi un celiņi, puķu dobes un akmensdārzi, tiek audzētas dālijas, peonijas un tulpes. Ir fragmenti no rožu dārza, pastaigu takas, kā arī tiek atjaunotas atpūtas vietas. "Atmiņu ceļš" atzīmē svarīgākos datumus Kretingas un muzeja vēsturē, kā arī atjaunotā muižas strūklaka ir kļuvusi par īpaši populāru vietu pilsētas viesu atpūtai.




  • Klaipėda ir pilsēta Lietuvā, Baltijas jūras krastā. Tā ir trešā lielākā pilsēta Lietuvā un Klaipēdas apgabala galvaspilsēta. Ir vērts apmeklēt Klaipēdas vecpilsētu un apskatīt skulptūras, kas izkaisītas pa veco pilsētas daļu. Apmeklējiet Pulksteņu muzeju, Klaipēdas pili un pils muzeju, kā arī Lietuvas jūras muzeju un delfināriju.




  • Klaipēdas Universitātes Botāniskais Dārzs tika dibināts 1993. gadā gleznainā Danes upes ielejā. Tā platība ir aptuveni 9,3 hektāri. Dārzā dabiski aug vairāk nekā 250 augu sugas. Lai apmeklētājiem sniegtu izpratni par reģionālajām tradīcijām, botāniskajā dārzā ir šajā reģionā raksturīgs piekrastes etnogrāfiskais dārzs ar ziedu rotājumiem. Šajā dārzā ir 14 sugas, galvenokārt medicīniskie un kulinārijas augi. Dārzs piedāvā dažādas izglītības programmas un aicina apmeklētājus rīkot pikniku tam speciāli atvēlētajā teritorijā.




  • Rusnė ir viena no vecākajām Nemunas deltas apmetnēm un vienīgā Lietuvas pilsēta uz salas. Apmeklējiet Rusnes evaņģēliski luterisko baznīcu un veco kapsētu, kā arī etnogrāfisko zvejnieku sētu-muzeju, kas ir ap 200 gadu sens. Netālu no vecās ūdens sūkņu stacijas, Atmata upes krastā atrodas Uostadvaris - vecā bāka. Skirvytėles ciems ir etnogrāfiskais zvejnieku ciems, kas atrodas Pakalnes upes kreisajā krastā. Uostadvaris skatu tornis ļauj aplūkot salas plašo apkārtni un sniedz aizraujošu Kuršu lagūnas panorāmu. Skaidrā dienas laikā torņa viesi var redzēt Kuršu kāpu.




  • Mūsdienās Šilutes muižu pēc pēdējā īpašnieka bieži sauc par Hugo Scheu muižu. 1889. gadā muižu iegādājās Šilutes zemes īpašnieks un parku dibinātājs Hugo Scheu. Viņš sakārtoja muižas ēkas un apkārtni, kā arī uzcēla divus parkus: muižas parku un mežaparku, kas pazīstams kā "Varnamiškis" jeb "Vārnu mežs". Blakus muižai viņš uzcēla angļu ainavu parku ar pastaigu takām. Parka teritorijās tika izrakti trīs dīķi, un uzceltas siltumnīcas, kuras izmantoja pavasara dārzeņiem, ziediem, vīnogām un stādiem. Meža parks, kas tika domāts kā vieta, kur iedzīvotāji varētu pastaigāties, tika uzcelta tajā pašā laikā kad muižas parks. Tā kā tas stiepās abos virzienos no līkumanās Šyšas upes, tas savienoja gājēju tiltus. Parkā bija apmēram 150 veģetācijas sugas, kas stiepjas pa Šyša upi līdz vecajam dzelzceļa tiltam. Tagad parkā ir 40 sugu koki un krūmi.




  • Pakalnes lauku tūrisma dārzs - unikāla tradicionālā zvejnieku sēta ar dārza augiem, kas raksturīgi Lietuvas mazajam reģionam. Dārzā atrodama vēsturiskā mantojuma šķirnes ‘Antaninis’ (Antonovka) un "Papierinis" (Baltais dzidrais) starpkaru Lietuvā iestādītās ābeles. Lauku sētā aug arī vēsturiskā mantojuma plūmju koki. Īpašnieki audzē bagātīgas ārstniecības augu kolekcijas. Saimniecība organizē izglītojošas aktivitātes grupām par garšaugiem, ārstniecības augiem un to ieguvumiem.





Mēs iesakām ēdināšanas vietas:



-  Kafejnīca „Vienkiemis“, Kretingas rajons



- Kafejnīca „Pas grafą“, Kretingas rajons



- Restorāns“Friedricho pasažas”, Klaipēdas rajons



- Saimniecība “Račkauskų sodyba”, Klaipēdas rajons



- Saimniecība „Rusne villa“, Šilutes rajons

Attālumi ar automašīnu 142 km