Botānikas ceļojumi

Kapēc Latvijā ir liela augu daudzveidība?

Latvijas augu valstī ietilpst aļģes, sūnas, staipekņi, kosas, papardes un sēklaugi. Kā atsevišķas organismu valstis mūsdienās izdala sēnes un dažkārt - arī ķērpjus. Iepriekš minēto grupu konstatētais sugu skaits Latvijā tuvojas desmit tūkstošiem. Latvija atrodas daudzu augu sugu areālu (izplatības robežu) krustpunktā: te ir sastopamas dažādas „ziemeļu”, „dienvidu”, „rietumu” un „austrumu” sugas.

Latvija atrodas uz robežas starp ziemeļu boreālajiem mežiem un dienvidu lapu koku mežiem, tādēļ šeit sastopamas gan vieniem, gan otriem mežiem raksturīgās sugas. Mēs atrodamie mērenā klimata zonā, kur nokrišņu daudzums pārsniedz iztvaikotā ūdens daudzumu, tādēļ ir pietiekami daudz ūdens, lai veidotos ūdeņiem bagātas upes, ezeri un dažādi mitrāji - purvi, seklie piejūras ezeri, mitrie meži un mitrās pļavas. Latvijā ir relatīvi daudz
mazskartu teritoriju un liela biotopu daudzveidība – jūras piekraste ar kāpu biotopiem, meži, pļavas, jau minētie mitrāji, pamatiežu atsegumi u.c. Katram no tiem ir savs raksturīgais sugu klāsts. Latvijā ir relatīvi daudz pļavu, bet pļavu un atklāto vietu augi sastāda ~1/3 no Latvijas augu sugu skaita.

Iepriekš nosauktie apstākļi veido mozaīkveida ainavu, kas arī ir viens no priekšnoteikumiem lielākai sugu daudzveidībai. Augi, sēnes, to sēklas un sporas ir mūsu ikdienas pavadoņi. Tie ir mums visapkārt, bet cik no tiem mēs atpazīstam? Taču bez sugu daudzveidības pārsteidz arī dažādu sugu formu dažādība!

Kas ir ceļo pats?

Individuālie augu maršruti

Piedāvājam 1-2 dienu augu maršrutus dabas parkos un citās dabas vietās.

Botāniskā tūre Ziemeļvidzemes piekrastē Latvija, Ziemeļvidzeme 1 diena 
Augi Abavas upē Latvija, Abavas senlejas dabas parks 2 dienas
Pārskats Ceļojuma detaļas
N/A
3 dienas
Kopējie attālumi ar automašīnu 271 km
Latvija

Kokaudzētavas un dārzi

Šis maršruts piedāvā apskatīt skaistus dārzus Latvijā un Lietuvā. Edvarda Virzas piemiņas dārzā apskatāmi koki, kuriem veltīti dzejoļi. Virza bija latviešu dzejnieks un rakstnieks, kurš ir sarakstījis leģendāro romānu “Straumēni” par latviešu zemnieku dzīvi. Strūbergu dekoratīvais dārzs piedāvā dārzu ekskursiju un konsultācijas dārzkopībā. Bruknas muižā jūs varēsiet apskatīt dārzu, kas ir iekopts kā renesanses parks, rožu dārzs un vīna dārzs. Skaisto 18. gs. Mazmežotnes pili ir atjaunojusi graudu audzētāju ģimene. Rundāles pils ir pazīstama kā Latvijas baroka un rokoko stila dārgakmens, kurā pieejams arī rožu dārzs ar vairāk nekā 2200 šķirņu rozēm. Blankenfeldes muižā jūs redzēsiet zvanu kolekciju un izbaudīsiet dabīgās sulas, sīrupus un marinētus gurķus, kas ražoti uz vietas. Apmeklējot Piparmētru namiņu jūs varēsiet izbaudīt piparmētru tēju, cepumus, medu ar piparmētrām un piparmētru sīrupus. Nākamā pietura ir zāļu un dārzeņu saimniecībā "Droši vesels", kas ražo augu izcelsmes ziedes. Lietuvā jūs varat apmeklēt Žagarė, kas ir pazīstama ar savu ķiršu dārzu-parku un īpašo ķiršu sugu - "Žagarvyšnė", kas ir iekļauts nacionālā augu šķirņu sarakstā. Apmeklējiet Žagares muižas parku, kurā ir vairāk nekā 100 koku un krūmu sugu. Atgriežoties Latvijā jūs varat sarīkot pikniku dendrārijā “Vilki”, kurā ir ap 1000 dažādu augu – kas ir gan tipiski Latvijas ainavai gan unikāli. Zaļenieku kokaudzētavā jūs varat pastaigāties dārzā ar vairāk nekā 2000 kokiem un krūmiem. Papildus nobaudiet peoniju skaistumu Andra Berķina kolekcijas dārzā. Amatnieku sēta piedāvā ekskursijas savā tulpju dārzā. Klūgu ainavu dārzs ir slavens ar begonijām. Dobeles dārzkopības institūtā ir vairāk nekā 200 ceriņu augu veidu un formu kolekcijas. Skaisto un praktisko ideju dārzs lepojas ar savu skuju kolekciju un saimnieki piedāvā degustēt augu garšvielu pulveri, žāvētas ogas un augļus. "Rūķīšu tēja" ir viena no lielākajām Latvijas ārstniecības augu saimniecībām (purpursarkanās ziedlapiņas, ziemassvētku eļļas, kumelītes utt.). Visbeidzot, apmeklējiet Liepas kokaudzētavu, kas specializējas augļu kokos, ogu krūmos un rozēs.

Botāniskā Vēsturiskie dārzi