Lauku tūrisma uzņēmēju atklāta vēstule par iesaistīšanos Ukrainas bēgļu uzņemšanā

03/29/2022

Šobrīd, kad valdībai ātrā tempā nākas risināt ar Ukrainas bēgļu uzņemšanu saistītos jautājumus, mēs, lauku tūrisma uzņēmēji, vēlamies vērst uzmanību uz lauku tūrisma nozares potenciālu un gatavību iesaistīties koordinētā palīdzības sniegšanā.


Ekonomikas ministrijas atbilde mūsu vēstulei "Par iesaistīšanos Ukrainas bēgļu uzņemšanā" lasāma šeit.


Izmitināšana
Šobrīd bēgļu izmitināšana vairākās pašvaldībās notiek, piedāvājot brīvās telpas skolās, internātos un citās pašvaldību iestādēs, kas ir publiskas telpas.  Lauku tūrisma uzņēmumi ir gatavi piedāvāt izmitināšanai istabas un dzīvokļus viesu namos un brīvdienu mājās, kur ir komfortabli un privāti sadzīves apstākļi bēgļu ģimenēm, ieskaitot guļamistabas ar gultām, mazgāšanās telpas, virtuves, kurās iemītnieki ēdienu var gatavot paši. Lauku tūrisma mītnes ir pilnībā aprīkotas ar visu nepieciešamo, tādēļ šeit nav nepieciešams tērēt atbalsta līdzekļus matraču, virtuves aprīkojuma, veļas mašīnu un citu sadzīvei nepieciešamo priekšmetu iegādei. Lauku tūrisma uzņēmēji ir gatavi arī sniegt ēdināšanas pakalpojumus, ja nepieciešams.

Darba iespējas
Līdz ar to, ka šobrīd viesu izmitināšanas un ēdināšanas sektorā trūkst darbinieku, uzņēmēji  var piedāvāt darba iespējas Ukrainas bēgļiem. Par darba roku trūkumu ir sūdzējušies arī citi lauku uzņēmēji – gan lauksaimnieki, gan dažādu nozaru ražošanas uzņēmumi. Izmitinot Ukrainas bēgļus lauku teritorijās, varam izveidot abpusēji izdevīgu un Ukrainas bēgļiem cieņpilnu situāciju gan nodarbinātības, gan sadzīves apstākļu ziņā. 

Atbalsta koordinēšana
Visi šajā situācijā mācāmies, darot, un cenšamies paveikt labāko. Vairākās pašvaldībās ir atrasti veiksmīgi risinājumi pašvaldības sadarbībai ar privāto sektoru, piemēram, Siguldas pašvaldības TIC ir apkopota informācija par vietējo uzņēmēju piedāvājumu bēgļiem un koordinēti izvieto bēgļus arī lauku tūrisma mītnēs. Taču citviet uzņēmējiem nav skaidrs, pie kā vērsties, lai pieteiktu savas iespējas un gatavību uzņemt bēgļus, piedāvājot samērīgu un konkurētspējīgu cenu par izmitināšanas pakalpojumiem vai piedāvājot darba iespējas. Bieži arī pašvaldību darbinieki nespēj sniegt konkrētas atbildes. Neskaidrības ir arī par turpmāko situāciju. Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums nosaka, ka Ukrainas iedzīvotājiem Latvijas valsts līdz 90 dienām nodrošinās primāro atbalstu – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus, kā arī pirmās nepieciešamības preces. Nav skaidrs, kurš uzņemsies atbildību par izmitināšanu un ēdināšanu pēc tam.
Aicinām veidot koordinētu sadarbību ar privāto uzņēmējdarbības sektoru valsts atbalsta realizēšanā Ukrainas bēgļiem.
 


See other news ...