Нo 50213
На автомашине Автобусный тур Тур на общественном транспорте
На автомашине Путешествуй сам Латвия

Путь свободы

Dobeles atbrīvošanas piemineklis

„Dobelnieki, celsim pieminekli! Ne tikai tādēļ, lai būtu mums, garām ejot, kur skatu mest, palūkoties, bet gan celsim viņu dziļākā, nopietnākā nozīmē! Celsim, lai viņš audžu audzēm pauž par mūsu varoņu cīņām, par latvju tautu, par kultūru un vēsturi. Lai pauž tiem, kas nāks pēc mums, lai māca un liek saprast mūsu valsts dzimšanas brīžus.”  Tā dobelniekus aicināja fotogrāfs Fricis Kalniņš laikrakstā „Zemgales Balss” 1935. gada 6. martā. Vairāki desmiti gadi ir aizritējuši kopš pieminekļa atklāšanas, paaudzes nomainījušās, un piemineklis, no jauna atdzimis, pilda savu cēlo misiju.

Izcilā tēlnieka  Kārļa Zemdegas veidotajam Dobeles atbrīvošanas piemineklim ir lemts dramatisks liktenis, kas raksturo Latvijas sarežģīto vēsturi pagājušā gadsimta otrajā pusē. Tas ir kļuvis arī par Latvijas trešās atmodas un Dobeles simbolu.

Ideja par pieminekļa celšanu, lai iemūžinātu Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņu, radās 1924. gadā. Pēc desmit gadiem to sāka veidot tēlnieks Kārlis Zemdega. Ziedojumu vākšanu, kurā iesaistījās daudzi dobelnieki, organizēja Dobeles atbrīvošanas pieminekļa komiteja.

1935. gada 4. augustā Vienības laukumā, Dobeles novada dziesmu svētku laikā, tika ielikts pieminekļa pamats, bet pats piemineklis uzstādīts un iesvētīts 1940. gada 9. jūnijā. Tas bija varoņu piemiņai un brīvībai pēdējais atklātais piemineklis neatkarīgajā Latvijā. Jau pēc astoņām dienām, 1940. gada 17. jūnijā, Latvijas valsts robežu šķērsoja okupantu armijas tanki.

Vien desmit gadus bija lemts piemineklim pacelties Vienības laukumā, kur tika ierīkoti Otrā Pasaules kara Brāļu kapi. 1950. gada 17. jūlijā tas kā padomju varai ideoloģiski nepieņemams tika iznīcināts saspridzinot, bet uz pamatakmens uzstādīts Brāļu kapu piemineklis.

Pieminekļa atjaunošanas idejas nesēja Trešās atmodas sākumā bija nelielā Latvijas Kultūras fonda Dobeles kopa. Pirmoreiz doma par pieminekļa atjaunošanu izskanēja 1988. gada pavasarī, un tūlīt sākas ziedojumu vākšana. Arī atjaunotais piemineklis ir tapis galvenokārt par Dobeles iestāžu un iedzīvotāju ziedojumiem. Jau rudenī darbu pie pieminekļa ģipša modeļa uzsāka tēlniece Inta Berga, bet akmeņkalis Juris Neimanis strādāja pie pamatakmens kalšanas. Vienlaikus nācās iesaistīties asās diskusijās par pieminekļa uzstādīšanas vietu. Iedzīvotāju aptaujā pārsvaru guva viedoklis, ka tam jāatrodas krustcelēs pie pilsdrupām, uz postamenta uzceltā tanka vietā. Lai atbrīvotu vietu piemineklim, 1990. gada 19. septembrī, dobelniekiem visu dienu stāvot pretim Krievijas armijas zaldātiem, tika demontēts okupācijas gadu simbols – piemineklis „Tanks”.

Pieminekļa svinīgā atklāšana notika 1996. gada 21. septembrī. Tagad katru gadu šajā dienā pie pieminekļa tiek veidots ziedu paklājs.

Tourism objects involved in this story
N/A
5 дней

Исторический путь из Риги в Лиепаю через Добеле, Салдус, Скрунду, Дурбе и Гробиню можно проследить уже с древних времен, с 13-го века. Об очень давних временах свидететельствуют также остатки поселения скандинавов вблизи Гробини.
На этом пути и в его окрестностях происходили многие события, напрямую связанные со становлением Латвийского государства и Борьбой за независимость Латвии. В Тирельском болоте латышские стрелки своим боевым духом и мужеством во время Рождественских боев удостоверили рождение Нового государства. По тропам Тирельского болота сейчас может пройтись каждый и осмотреть историческую экспозицию дома «Мангали». Ригу на этом пути бесспорно знаменует нынешний Национальный театр, в котором была провозглашена Латвийская республика. Позже враждебное нападение бермонтовцев на молодое государство также было остановлено на берегах Даугавы и превышавшие по численности вражеские войска были изгнаны из Риги и Латвии.
В музее полковника О. Калпака в Айритес создана экспозиция о бое, проходившем здесь и экспозиция об участии О. Калпака в Борьбе за независимость Латвии и боях Первой мировой войны. Бои происходили также возле Скрунды и Салдуса. В свою очередь в Лиепае немецкий генерал фон дер Гольц организовал перевоворот и Латвийскому Временному правительству пришлось скрываться на корабле «Саратов», на котором оно прибыло в Ригу после ее освобождения. Лиепая как порт была значима во все времена, ведь не зря здесь когда-то было пассажирское сообщение с Нью-Йорком.

N/A

Atrodas 0,1 km ziemeļos no Dobeles pilsdrupām - laukumā starp Tērvetes ielu un Liepājas šoseju. Tas veltīts 1. pasaules karā un Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem kareivjiem. 1940. g. pilsētas Vienības laukumā atklāto pieminekli (tēlnieks K. Zemdega) desmit gadus vēlāk uzspridzināja, bet 1996. g. atklāja no jauna (tēlniece I. Berga). Laukumā apskatāms 1989. g. uzstādītais piemiņas akmens (tēlnieks M. Zaurs) zemgaļu aiziešanai no Dobeles, kas notika 1289. g. Pirms aiziešanas uz Lietuvu, tie nodedzināja savu koka pili Dobeles pilskalnā. No laukuma paveras labs foto – rakurss uz Dobeles pilsdrupām.