Нo 39321
Музеи
Музеи Латвия, Latgale, Daugavpils novads

Науенский краеведческий музей и парк Юзефовас

Специализация

Тип Описание
Для детей и молодежи
Для детей и молодежи

Uzņem bērnu un skolēnu grupas no 10-40 personām. Piedāvā programmu “Pusdienas pie turīgajiem vecticībniekiem” (ilgums 3-4 h). 

Programmas maršruts sākas ar Naujenes novadpētniecības muzeja apmeklējumu, bet tālāk ceļš ved uz Slutišķu sādžu. 

12 km no Naujenes Novadpētniecības muzeja Daugavas ielejas ielokā no ziņkārīgām svešinieku acīm paslēpies Slutišķu vecticībnieku ciems. Mīklains un nezināms. Laiks te ir apstājies kā teju pirms 100 gadiem. „Daugavas loku” putnu balsis vilina burvīgajā dabas skaņu pasaulē, greznie logu rotājumi stāsta par izciliem sava amata meistariem...

Piedāvātajā maršrutā skolēni klātienē iepazīst vēsturisku objektu – etnogrāfisko Slutišķu vecticībnieku sādžu, kurā noslēgtā kopienā dzīvojuši Latgales vecticībnieki, kā arī iepazīstas ar Naujenes novadpētniecības muzeja ekspozīcijām un izstādēm. Gida  pavadībā skolēni uzzina par vecticībniekiem vēsturiskā aspektā, kā arī par vecticībnieku kopienas dzīvesveidu un paradumiem. 

Slutišķu sādžā ir saglabāta un pēc visām vēsturiskajām tradīcijām atjaunota viena no lauku sētām, kurā izvietoti sadzīves priekšmeti, atainojot sādžas iedzīvotāju ikdienu. Tā ir Naujenes novadpētniecības muzeja ārpusmuzeja ekspozīcija “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kas atspoguļo Latgales vecticībnieku lauku sētas iekārtojumu – unikālu garīgās un sadzīves kultūras modeli. Ekspozīcija sastāv no divām daļām: “Vecticībnieku dzīvojamās mājas”, kur var apskatīt lūgšanu tērpu, ikonas, ļestovku un greznus rušņikus, krievu krāsni, iepazīt vecticībnieku kultūru, sadzīvi un tradīcijas, un 20. gs. 1.puses darbarīku kolekcijas “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”.  

Viesiem pēc garā ceļa un ekskursijas tiek dota iespēja iepazīties ar saimnieku viesmīlību un piedāvāti īsti vecticībnieku virtuves ēdieni, kā arī gida stāstījums par to, kāpēc tieši šie ēdieni bija tik iecienīti sādžā. 

Maršrutu iespējams papildināt arī ar Vasargelišķu skatu torņa un  Dinaburgas pilsdrupu apmeklējumu. 

Исторические сады
Исторические сады

Современный музей с интерактивными элементами и услугами гида. Рядом с музеем, предположительно в 1950-х г.г. был разбит школьный сад. В нем насчитывается около 40 традиционных сортов яблонь, таких как «Антоновка», «Балтайс Дзидрайс», «Руденс свитрайнайс», «Серинка», «Сиполиныш» и т. д. Самым старым сортом является «Балта Васарас Калвиле».

Прямо через дорогу находится парк Юзефова, который был посажен в 18-ом веке и в конце 19-го века вокруг здания усадьбы, которое не сохранилась. В парке насчитывается более 100 различных видов растений, много старых, красивых деревьев – больше всего дубов, лип, хвойных деревьев, две кедровые сосны (Pinus cembra). Недалеко растет груша (Pyrus piraster), есть также много дикой лещины (Corylus avellana). В парке организуются свадьбы, во время которых продолжается традиция посадки деревьев.