Interreg V-A — Estonia–Latvia
Archived - 01.03.2017 - 29.02.2020 (Est-Lat15)

Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis “UNESCO – tūrisms”

Projekta mērķi

Izveidot tūrisma produktu, iekļaujot 4 nelielus etnisko kultūru reģionus, kas balstīti uz UNESCO atzīto “dzīvo kultūru” unikalitāti.

 

Projekta rezultāti

  • izstrādāts unikāls tūrisma produkts un mārketinga aktivitātes, kas apvieno vietējo kultūras mantojumu, vietējo tūrisma uzņēmēju pakalpojumus un pievilcīgas vietas integrētā tūrisma piedāvājumā;
  • kopīgi izstrādāts tūrisma produkts padarīs etnisko kultūru reģionu unikālās vērtības pieejamas, saprotamas un pievilcīgas tūristiem;
  • tūristiem ir iespēja piedzīvot un izprast kultūras mantojumu kā profesionālu tūrisma produktu.

Projektā iekļautie etnisko kultūru reģioni -  Setu zeme (Setomaa) un Kihnu sala Igaunijā, Suitu reģions un Lībiešu krasts Latvijā.

 

Projekta kopējais budžets: 1 123 547,00 EUR, iekļaujot Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējumu: 955 014,95 EUR.

Programmas mājaslapa: www.estlat.eu

Oficiālā ES tīmekļa vietne: www.europa.eu

 

UNESCO nemateriālais kultūras mantojums 

Viens no vērtībām bagātākajiem UNESCO sarakstiem veidots, lai saglabātu dzīvu nemateriālo kultūras mantojumu. Ar nemateriālo kultūras mantojumu apzīmē mutvārdu izpausmes formas, valodu un dialektus, paražas,svētkus, rituālus un spēles, dažādas tradicionālās zināšanas un prasmes, kā arī ar tām saistītus instrumentus un priekšmetus un kultūrtelpas. 

Kultūrtelpas ir īpašas vietas, kur no paaudzes paaudzē nodotās tradīcijas tiek saglabātas un koptas vidē, kurā šīs tradīcijas ir vēsturiski cēlušās. Latvijā un Igaunijā atrodamas vairākas kultūrtelpas, kurām UNESCO piešķīrusi starptautisku atzinību. 

Vai tas būtu Alsungas pusē pie suitu sievām ar mīlestību cepts sklandrausis, vai brīdis, kurā apbrīnot līvu vīru iznesto dienas lomu vēju nogludinātajā liedagā Lībiešu krastā, vai arī setu daudzbalsīgajā dziedājumā saklausītā dzīves gudrība un pazemība, vai varbūt iedvesma, ko raisa dzīvespriecīgie un krāsainie Kihnu salas amatnieku darinājumi, – katra no šīm pieredzēm ir laikā un telpā koncentrētu tradīciju izpausme, ko mēs varam saņemt neparasta tūrisma produkta veidolā un kas palīdz mums ceļot jēgpilni – topot zinošākiem, prasmīgākiem un iedvesmotākiem. 

Vairāk informācijas par UNESCO mantojuma vērtībām Latvijā pieejama: latvijasdargumi.unesco.lv/lv/ 
UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma saraksti pieejami: ich.unesco.org/en/lists
 

Šī mājaslapa atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Šī vietne atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.