Atpūta laukos

“Atvērtās dienas laukos 2019” - Latvijas dalībnieku atsauksmju apkopojums

30.05.2019

"Atvērtās dienas laukos" ir lauku apceļošanas un iepazīšanas pasākums, kas kopš 2014. gada jau kļuvis par tradīciju – iesākt vasaras tūrisma un ražošanas sezonu ar plaši atvērtām durvīm, aicinot visus interesentus, klientus, kaimiņus un vienkārši zinātkāros uz saimniecībām, lai iepazīstinātu ar bagātīgo piedāvājumu, ko var ieraudzīt, nogaršot, sadzirdēt un sajust laukos.

Akcijas mērķis ir popularizēt laukus, laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus, pakalpojumus, kā arī ieinteresēt iedzīvotājus iepazīt lauku dzīvi, nobaudīt lauku labumus, atrast saimniecības, no kurām iegādāties laukos audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudīt aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot laukos.


Mums ir izdevies iegūt atsauksmes par akciju no 121 Latvijas saimniecības. Rezultātus, uzņēmēju atsauksmes, pārdomas un ierosinājumus Jūs varat redzēt apkopojumā zemāk.

>>> LATVIJAS APKOPOJUMS (pdf) - "Atvērtās dienas laukos 2019", 4.-6. maijs


Jau trešo gadu akcija “Atvērtās dienas laukos” tiek organizētas kopā ar Lietuvu. Akcija notiek divās maija nedēļas nogalēs – vienu nedēļas nogali Latvija, otru Lietuvā. Atšķirīgi datumi izvēlēti, lai apmeklētāji varētu paspēt apceļot pēc iespējas vairāk saimniecību abās valstīs, kā arī tie, kam nav iespēja apmeklēt akciju kādā no nedēļas nogalēm, to var darīt otrā nedēļas nogalē. Latvijā akcija notika svētku brīvdienās, aicinot doties uz laukiem, lai sveiktu Latviju – daudzas saimniecības aicina ciemos uz “Baltā galdauta svētkiem”. Savukārt, Lietuvā, akcijas nedēļas nogalē tiek svinēta Mātes diena. Kopīgs brauciens uz laukiem ir jauks veids, kā svinēt svētkus!

Paldies visiem akcijas dalībniekiem par aktivitāti, ieguldīto laiku un piedalīšanos akcijā. Ar katru gadu akcijas dalībnieku pulks pieaug un šogad akcijā piedalījās 194 tūrisma saimniecības Latvijā un Lietuvā. Latvijā savas durvis apmeklētājiem vēra 129 uzņēmumu, savukārt, Lietuvā 65.

Akcijā piedalījās naktsmītnes, amatnieki, pirtnieki, pārtikas ražotāji, biškopji, stādu audzētāji, lielās lauku saimniecības, pilis un muižas, atrakciju parki, lauku krodziņi un restorāni, dabas takas un daudzi citi.

Aptaujājot akcijas dalībniekus un veicot apkopojumu secinām, ka šogad akcija salīdzinot ar iepriekšējo gadu ir daudz labāk apmeklēta. Kopumā akcijas saimniecībās (121) viesojās 9330 apmeklētāju (2016. gadā 2479, 2017. gadā 3117 apmeklētāji un 2018. gadā 5822). Šogad vidēji tie ir 77 apmeklētāji vienā saimniecībā (2016. gadā 24, 2017. gadā 26, 2018. gadā 45 apmeklētāji saimniecībā (vidēji)).

Arī šogad ir saglabājusies tendence par nevienmērīgu apmeklējumu saimniecībās, no 0 līdz pat 1000 apmeklētājiem, taču kopumā šogad apmeklējums ir ievērojami uzlabojies. Pirms gada 12 saimniecībās neiegriezās neviens apmeklētājs, savukārt šogad tās bija 9 saimniecības, kas savus apmeklētājus nesagaidīja, taču vairāki no šiem dalībniekiem atzina, ka paši it nemaz nav reklamējuši akciju ar ko arī izskaidrojams kāpēc nebija apmeklētāji, kā arī min variantu, ka vairums viņu aktivitātes bija ārā un cilvēki neatbrauca lietus dēļ.

Nevienmērīgo apmeklējumu nosaka arī saimniecību kapacitāte un spēja uzņemt apmeklētājus. Vairāki saimnieki atzina, ka apmeklētāju interese bijusi lielāka par viņu spēju uzņemt viesus, tāpēc daudziem iespējamajiem apmeklētājiem bijis jāatsaka. Šogad akcija norisinājās 3 dienas – no 4.-6. maijam, kas sakrita ar Latvijas valsts svētku brīvdienām. Visaktīvākā ceļošanas diena izrādījusies 5. maijs – svētdiena.

Pēc uzņēmēju atsauksmēm un mūsu novērojumiem varam secināt, ka apmeklējumu negatīvi ietekmēja laika apstākļi – lietainais laiks. Ir uzņēmēji, kas uzskata, ka akciju nevajadzētu savienot ar valsts svētku pasākumiem, jo tad nevar visus pasākumus apvienot – gan tūristi, gan uzņēmēji, bet vairākums tomēr ir apmierināti un priecīgi ar datumu izvēli, jo vēlāk maijā sākās aktīvā tūrisma sezona un maija sākums ir labs laiks lai mostos aktīvajai sezonai un sagatavotu saimniecību apmeklētājiem.

Šogad akcijas uzņēmēji novēroja, ka apmeklētāji akcijai ir sagatavojušies labāk kā citus gadus un apmeklē saimniecības pēc iepriekš izstrādāta maršruta un vienā dienā apmeklē vairākas vietas. Ir ņemts vērā arī aicinājums pieteikt savu apmeklējumu, kas ievērojami atvieglojis plānošanu un darbu, jo saimnieki zinājuši uz ko gatavoties.

Tomēr vairāki uzņēmēji saskārušies ar problēmu, ka apmeklētāji nav īsti iepazinušies ar pasākuma noteikumiem un sapratuši, kas šajās dienās viss būs bez maksas. Tas pasākuma organizatoriem citus gadus liks vēl vairāk uzsvērt akcijas noteikumus.

Apmeklētāji bijuši no Rīgas, tuvākajām pilsētām un tuvākās apkārtnes. Bijuši arī apmeklētāji no Lietuvas.

Pārsvarā akcijas saimniecības apmeklēja ģimenes un draugu kompānijas, kam sekoja individuālie ceļotāji, seniori un skolēni.

Prieks, ka lauku tūrisma uzņēmēji ir optimisma pilni un vairākums ir gatavi piedalīties šādā vai līdzīgā akcijā arī nākotnē.

 

Paldies jums, saimnieki, par ieguldīto darbu un vēlmi kopīgi popularizēt Latvijas laukus un laukos ražotos produktus. Paldies par jūsu ierosinājumiem un atsauksmēm – tās visas ņemsim vērā!

Šī akcija ir kā viens no instrumentiem sadarbības un komunikācijas veidošanā starp lauku tūrisma uzņēmējiem, ražotājiem, zemnieku saimniecībām, amatniekiem un sabiedrību.

Mēs ceram, ka radīsim iespējas, lai arī turpmākos gados organizētu šādu vai līdzīgu akciju. Ja jums ir vēl kādas interesantas idejas, rakstiet vai zvaniet mums (lauku@celotajs.lv, 67617600).

Mēs priecāsimies par sadarbību arī turpmāk!

 

"Atvērtās dienas laukos 2019" organizētas ar daļēju Zemkopības ministrijas atbalstu.

Foto: Mini zoo "Priedītes"


Skatīt citas ziņas ...