Lauku tūrisma uzņēmēji atbalsta Zemkopības ministrijas iniciatīvu par lielveikalu slēgšanu svētdienās

24.04.2023

Zemkopības ministrija ir aktualizējusi jautājumu par lielveikalu slēgšanu svētdienās. Kamēr notiek diskusijas un tiek veikti aprēķini, lai pamatotu lēmumu “par” vai “pret”, lauku tūrisma uzņēmēji pauž savu redzējumu par ieguvumiem sabiedrībai no lielveikalu slēgšanas svētdienās un piedāvā alternatīvas.

Nenoliedzami, lielveikalu slēgšana svētdienās lielai daļa sabiedrības liktu mainīt ieradumus, raisītu izmaiņas ekonomikā, un prasītu alternatīvas. Paļaujoties, ka lēmuma pieņemšanā tiks uzklausītas visu pušu intereses, Latvijas lauku tūrisma asociācija vēlas publiski paust lauku tūrisma uzņēmēju viedokli.


●    Sabiedrības ieradumu maiņa
Kad vēlamies uzlabot savu dzīvi, visbiežāk sākam ar ieradumu maiņu – veselīgs ēdiens, fiziskas aktivitātes, apzināti veltīts laiks sev un ģimenei. Tas ir grūti. Daudz vieglāk ir brīvdienās, neko nedomājot, iekļauties ļaužu straumē, kas lēni plūst lielveikalā, stumt iepirkumu ratus, kuros krājas vajadzīgas un ne tik vajadzīgas lietas, nereti iztērējot vairāk naudas kā plānots. Iepirkšanās daudziem ir bauda, taču ja tādā veidā tiek pavadīta katra nedēļas nogale - vai tas mūs kopumā dara laimīgākus?  
Kā būtu, ja iepirkšanās laiku koncentrētu, ieplānojot to darbdienas vakarā, sestdienā vai internetveikalā, bet svētdienu apzināti veltītu jauniem iespaidiem, ģimenei, sportam vai citām lietām, kas uzlabo mūsu fizisko, emocionālo un prāta stāvokli, ļaujot labāk justies nākamajā darba nedēļā un būt konkurētspējīgākiem? Liela daļa sabiedrības tā rīkojas, taču ir daudzi, kuriem nepieciešams pamudinājums. Jo dzīve prasa pārmaiņas.  Kādreiz arī atkritumus nešķirojām, ar tiem bija pilnas ceļmalas, dedzinājām riepas un plastmasu, veco ledusskapi un televizoru izmetām kaut kur mežā... Taču šodien sabiedrības ieradumi ir mainījušies, un šīs pārmaiņas palīdz dzīvot labāk. Jau pandēmija mainīja mūsu paradumus un iemācīja daudz iepirkties internetā. Slēdzot lielveikalus, arī ieņēmumiem valsts un uzņēmēju kabatās nevajadzētu mainīties, jo cilvēku vajadzības nesamazinās un pirktspēja tiek efektivizēta.

●    Mazo uzņēmēju iespējas
Izveidojot atbilstošus nosacījumus, ir ticams, ka lielveikalu slēgšana svētdienās palīdzētu atdzimt mazajiem veikaliņiem lielo pilsētu vietējās apkaimēs, kur varētu iegādāties Latvijas ražotāju produkciju. Tas būtu īpaši svarīgi tādiem ražotājiem, kuri ar savu produkciju neiekļūst lielveikalos. Mazie veikali atdzīvinātu pilsētas ielas un radītu īpašu iepirkšanās kultūrvidi. Pircējiem būtu pieejema lielāka produkcijas daudzveidība. 
Lielā Latvijas apceļošana, kas piedzīvoja savu zenītu brīdī, kad robežas bija slēgtas pandēmijas dēļ un sniedza daudz atklājumu par to, cik interesantas vietas ir Latvijā, šobrīd ir noplakusi. Brīvdienas tiek pavadītas ārzemēs, nauda tērēta tur, un nesilda mūsu ekonomiku. Tādēļ Latvijas lauku apceļošana  palīdzētu “atsperties” vietējai ekonomikai – lauku viesnīcām, krodziņiem un citiem uzņēmējiem, kurus pagaidām vēl nesasniedz ārvalstu tūristi, jo kā rāda dati, viņu skaits vēl ne tuvu nav atgriezies pirmspandēmijas līmenī.


●    Alternatīvas lielveikaliem
Lielveikalu slēgšana svētdienās būtu izdevīga ne tikai mazajiem uzņēmējiem pilsētās, bet arī laukos. Svētdiena varētu būt tā diena, kad doties ceļojumā nevis pa lielveikaliem, bet ārpus pilsētas. Iepirkšanās prieku var gūt mājražotāju un amatnieku. Veselīgus produktus var iegādāties no audzētājiem un ražotājiem. Vasarā iespējama augļu un ogu pašlasīšana pie audzētājiem. Saimnieces laukos piedāvā arī meistarklases dažādu ēdienu gatavošanā un lauku labumu sagatavošanā ziemas krājumiem. Pastaigas un pārgājieni dabā dažāda garuma maršrutos un dabas takās, gājienu beidzot ar gardām pusdienām lauku viesu mājās. Svētdienas pirts vakars visai ģimenei. Īsta ābolu sidra degustācija ziedošā ābeļdārzā pie balti klāta galda. Latvijas neatkarības vēstures pētīšana bijušajās kauju vietās. Dzimšanas dienas ceļojums mazajam jubilāram uz mini zoo ar pikniku, līdzi ņemot draugus. Īsā svētdienas programmā netālu no pilsētas var doties ne tikai ar savu auto, bet arī ar vilcienu, autobusu, velo vai pat uz slēpēm. Sava ceļojuma izplānošana kopā ar bērniem jau pati par sevi būs vesels pasākums, kas iemācīs viņiem jaunas prasmes un patstāvību. 
Ne vienmēr ceļojums uz laukiem prasīs lielāku budžetu kā brīvdiena lielveikalā. Ieguvums no šāda ceļojuma nebūs materiāls, taču ieguldījums – pavisam noteikti vērtīgs!

Iedvesmai brīvdienām pie dabas un laukos:
•    Garo distanču pārgājienu maršruti “Jūrtaka” (jurtaka.lv) un “Mežtaka” (meztaka.lv)
•    Kulinārais tūrisms – “Rudzu ceļš” (celotajs.lv/rudzucels) un “Sidra ceļs” (celotajs.lv/rudzucels)
•    Ieteikumi ceļojumu maršrutiem Latvijā
•    Militārā mantojuma tūrisms – izzini mūsu vēstures līkločus apceļojot Latviju: militaryheritagetourism.info

Tiekamies laukos!


Skatīt citas ziņas ...