„Rudzu grauda receptes” atvēršana Maizes un Sidra svētkos 31. jūlijā

26.07.2022

Maizes un Sidra svētkos Āraišu dzirnavās 31. jūlijā varēs baudīt maizi, sidru, un iegūt savā īpašumā jauno “Rudzu grauda recepšu izdevumu”, kurā apkopotas latviešu iecienītāko rudzu miltu ēdienu un maizes receptes.

Rudzu grauda receptes
Jaunajā izdevumā apkopotas 15 gardas un viegli pagatavojamu rudzu miltu un graudu ēdienu receptes. Šo kabatas izmēra grāmatiņu pa ķērienam vērts turēt ikvienai saimniecei, jo ar tās palīdzību varēs ātri atsvaidzināt atmiņā, kā gatavojams rupjmaizes kārtojums, maizes zupa, ķiploku grauzdiņi un citi latviešu iecienīti ēdieni. Rudzu grauda recepšu izlase tulkota angliski un papildināta ar apetīti rosinošiem attēliem, tādēļ grāmatiņu, iespējams, kopā ar Latvijā augušu rudzu miltu paciņu, var droši pasniegt kā suvenīru arī saviem ārzemju draugiem, kuri aizraujas ar kulināriju.

Izdevums elektroniski (latviešu un angļu valodā) pieejams te: https://www.celotajs.lv/lv/p/files/Rye_road_recipes


Maizes un sidra svētkos 31. jūlijā „Rudzu grauda receptes” atvērs tās veidotāja Sandra Ošiņa, kura apkopojusi un izmēģinājusi receptes, un veidojusi arī izdevuma dizainu. Viņa pastāstīs par grāmatiņas tapšanu un savu kulināro pieredzi, iepazīstot rudzu graudu.

Lai mēs, latvieši, nepazaudētu rudzu ēdienu tradīciju, un arī turpmāk mācētu gatavot savus īpašos ēdienus, receptes „jālaiž tautās”. Tāpēc Rudzu grauda receptes pieejamas arī digitāli un trīs populārākie rudzu grauda ēdieni – arī video versijā kā top: rudzu formas maize, rupjmaizes kārtojums un maizes zupa www.celotajs.lv/lv/c/brand/ryeroad/dishes. 

Maizes un Sidra svētku programma
Svētki notiks Āraišu dzirnavu kalnā – tās ir vecākās holandiešu tipa vējdzirnavas Latvijā, kurās joprojām var malt miltus un iepazīt latviskās maizes tradīcijas. Svētkos:

  • Maizes cepēji un sidrdari stāstīs un rādīs par sidra darīšanu un maizes cepšanu, sniegs meistarklases un piedāvās degustācijas. 
  • Būs tirdziņš un saimes galds, kurā viesi varēs nogaršot  maizes cepēju veikumu. 
  • Notiks Rudzu miltu kūku konkurss, kurā piedalīsies cepējas no visas Latvijas.
  • Neiztrūkstoši - tradicionālā „kukulīša taka” bērniem, dzirnavu apskate un dzirnavu spārnu iegriešana.
  • Neparasts piedāvājums svētkos būs Zirgu dejas – zirgi rādīs, ka prot ne tikai smagi strādāt, arot zemi rudzu laukam, bet arī graciozi spert dejas soli. 
  • Sidrs ir otrs galvenais Āraišu svētku „vaininieks” šogad. Svētkos piedalīsies sidrdari, kuri gatavo autentisku Latvijas sidru no vietējiem āboliem. Dzērienu varēs gan baudīt uz vietas svētkos, gan iegādāt līdzņemšanai.

Svētku programma ar priekšnesumu, degustāciju, meistarklašu norises laikiem: www.celotajs.lv/maizesidrs

Rudzu ceļš un Sidra ceļš
Rudzu ceļš un Sidra ceļš ir divi kulināro ceļojumu maršruti Latvijā, kur var ne tikai baudīt šos abus unikālos produktus, bet arī redzēt un uzzināt visu par to tapšanu.

  • Rudzu ceļā apvienojušies maizes ceptuvju, lauku viesu māju un krodziņu saimnieki visos Latvijas novados. Pie viņiem var gan nogaršot visdažādākās rudzu maizes un cienāties ar rudzu ēdieniem, gan mācīties maizi pašiem izcept, gan arī izbaudīt jaunas garšas saderības un receptes. Viss par Rudzu ceļu: www.celotajs.lv/rudzucels.
  • Sidra ceļš ved pie sidrdariem, kuri veido Latvijas īpašo sidra tradīciju un garšu, gatavojot sidru no Latvijas vietējo šķirņu āboliem un mežāboliem. Viss par sidra ceļu: www.celotajs.lv/sidracels.

„Lauku ceļotājs” svētkos pārstāvēs Rudzu un Sidra ceļus ar kopīgu informācijas stendu, kurā stāstīs, kas piedzīvojams un baudāms Rudzu un Sidra ceļā, dalīsies ar ieteikumiem, kā plānot ceļojumu. 

Uz tikšanos Maizes un Sidra svētkos!


Skatīt citas ziņas ...

ELFLA

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Projekta nosaukums: Kulinārā tūrisma produkts "Rudzu ceļš". Projekta numurs: 19-00-A01630-000002.
Partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "JS Caunītes" Vineta Cipe IK "Dzīles", z/s "Bērziņi", z/s "Buliņi", z/s "Klajumi".
Vairāk informācijas par projektu “Rudzu ceļš”
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams EK tīmekļa vietnē