Kāda bijusi 2020. gada tūrisma sezona lauku tūrisma uzņēmējiem?!

23.11.2020

Nozarē šogad redzam lielu dažādību - ir uzņēmēji, kuriem šī sezona bijusi veiksmīga; ir tādi, kas pārstrukturē savu darbību; un ir tādi, kam, diemžēl, nākas savu darbību pārtraukt vai slēgt.

Kā katru gadu, arī šogad “Lauku ceļotājs” vērsās pie lauku tūrisma uzņēmējiem ar aptauju par to, kāda bijusi aizvadītā sezona. Aptaujai atsaucās 262 respondenti – naktsmītnes, Lauku labumu saimniecības, ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, aktīvā tūrisma pakalpojumu sniedzēji, tūrisma informācijas centri, muzeji, izstāžu zāles, kolekcijas, tūrisma jomas NVO. Svarīgākie secinājumi:


  • Šogad, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, 46,7% aptaujāto uzņēmumu pieredzējuši viesu skaita kritumu, un gandrīz ceturtdaļai šis kritums ir 50% vai vairāk. Visasāk šo kritumu izjutuši gidi, grupu vadītāji, pasākumu organizatori, jo aizliegumu dēļ bija ierobežota pasākumu organizēšana, kā arī valsti neapmeklēja ārvalstu tūristu grupas. Vismazāk tūristu skaita kritumu izjutušas "lauku labumu"/apskates saimniecības. 12,6% respondentu viesu skaits bijis bez izmaiņām, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Par viesu skaita pieaugumu robežās no 3,4-13% ziņo 40,7% aptaujas atbildētāju.
  • Šogad pamata klients ir bijis vietējais tūrists - ģimenes, pāri un nelielas (2-4) cilvēku kompānijas. Viesi lauku tūrisma uzņēmumos vidēji uzturas 1-2 dienas, nakšņojot 1 nakti. Vislielākais klientu skaita kritums ir bijis maijā un jūnijā, un tikai jūnija beigās tūrisms Latvijā sāka “atdzīvoties”, kam sekoja liels apmeklētāju skaita kāpums, tomēr tas nav spējis atsvērt iepriekšējo mēnešu tūristu skaita kritumu.
  • Pieprasītākie pakalpojumi šajā sezonā bijuši naktsmītnes un ēdināšana, mierīga atpūta dabā – pastaigas; pirts un SPA pakalpojumi. 
  • Attiecībā uz cenu pieaugumu uzņēmēji ir nogaidoši, jo patreizējos apstākļos neiespējami kaut ko prognozēt un plānot. Tiek apsvērta individuālāka pieeja, piem., atlaides ģimenēm un viesiem, kas uzturas ilgāk.

>>> Lauku tūrisma uzņēmējdabības anketas apkopojums 2020 (PDF, 931 KB)


Skatīt citas ziņas ...