Atpūta laukos

Labākos Latvijā pieejamos vīnus un sidrus prestižā konkursā noskaidros starptautiska žūrija

24.08.2020

Konkurss "Gada vīns 2020", kas kļuvis par iecienītu Latvijas gardēžu orientieri Latvijā pieejamo vīnu klāstā, jau 7. gadu pēc kārtas noskaidros labākos Latvijā pieejamos pasaules vīnus, kā arī pirmoreiz konkursa vēsturē - labākos Latvijā un Baltijā radītos sidrus, liekot pamatus Baltic Cider Awards jeb Baltijas sidru konkursam. Starptautiska žūrija labākos dzirkstošos, baltos, sarkanos, sārtos un stiprinātos vīnus, kā arī sidrus noskaidros, lai īpašā parādē 2020. gada 14. novembrī prezentētu festivāla Riga Wine & Champagne festivāla ietvaros.


 

Konkursa "Latvijas Gada vīns" mērķis ir noteikt labākos Latvijā pieejamos dzirkstošos, baltos, sārtos, sarkanos, deserta un stiprinātos vīnus, demonstrēt Latvijā pieejamo vīnu daudzveidību un atvieglot vīnmīļu dzīvi, piedāvājot orientieri plašajā vīnu klāstā. Starptautiskās vīna ekspertu un someljēru žūrijas vērtējumam ik gadu tiek iesniegti teju 500 vīni, no kuriem pērn, piemēram, žūrija "Zelta" medaļas piešķīra 16, "Sudraba" – 99, "Bronzas" – 237, bet "Vērts nobaudīt" – 46 vīniem. Vīnu iesniegšana 2020.g. konkursam jau sākusies – vadošie importētāji vīnus līdz augusta beigām var iesniegt festivāla mājaslapā www.rigawinechampagne.lv

Konkursā vērtēs arī sidrus

Sadarbībā ar balticcider.com un projektu "Sidra ceļš", novērtējot vietējo sidru kategorijas izaugsmi, šogad pirmoreiz konkursa vēsturē žūrija pievērsīsies arī labāko Latvijā un Baltijā radīto dabīgo sidru vērtēšanai.

"Konkursa "Latvijas gada vīns" medaļas pēdējos gados kļuvušas par kvalitātes zīmi, kas patērētājam palīdz neapjukt milzīgajā vīna piedāvājumā Latvijas tirgū. Ņemot vērā, ka Latvijā raudzēto sidru klāsts un kvalitāte pēdējos gadus būtiski augusi, vēlējāmies skaidrību ieviest arī plašajā sidru klāstā, vairojot šī tradīcijām bagātā dzēriena popularitāti un gardēžiem atklājot dzēriena kultūru un aizkulises", komentē Aigars Nords, Riga Wine & Champagne un konkursa "Gada vīns" dibinātājs.

"Baltic Cider Awards" mērķis, sadarbojoties ar Riga Wine & Champagne, ir izcelt vietējo sidru daudzveidību, garšas nianses un lomu gastronomijas kultūrā, kā arī veidot patērētāju izpratni par autentisku vietējo sidru atšķirībā no industriālo dzērienu klāsta, jo, līdzīgi kā vīns, sidrs tiek ražots, fermentējot pēc ražas novākšanas spiesto sulu. Baltijas sidrdari izpelnās godalgas ārvalstu organizētos konkursos, viņi ir pelnījuši atzinību arī vietējā mērogā.

Sidru konkurss tiek veidots, Riga Wine & Champagne sadarbojoties ar SIA "Latvijas Sidrs" un LLTA "Lauku Ceļotājs" projektu "Sidra Ceļš", kas nodrošinās vadošo sidrdaru, kā arī ārvalstu ekspertu, kā, piemēram, Felix Nash, dalību konkursā. Starptautiski atzīto vīnziņu komandu ar Maiklu Šusteru, Endrū Džefordu un Raimondu Tomsonu, šoreiz papildinās starptautiska sidra ekspertu komanda Felix Nash vadībā. Felix Nash ir The Fine Cider Company dibinātājs no Lielbritānijas, grāmatas Fine Cider un dažādu publikāciju autors The Financial Times un The Telegraph.

Žūrijai pievienojas Endrū Džefords

Jau septīto gadu "Latvijas Gada vīns" konkursa žūrijas darbu vadīs Maikls Šusters (Michael Schuster) no Lielbritānijas, viens no starptautiski visvairāk pieprasītajiem vīna "tiesnešiem" un lektoriem ar 30 gadu pieredzi, žurnāla Decanter konkursa World Wine Awards žūrijas loceklis, The Wine Society un Academie Internationale du Vin valdes loceklis, vairāku populāru vīna best-selleru un prestižo izdevumu The World of Fine Wine un Decanter autors.

Šusteram pievienosies Endrū Džefords (Andrew Jefford), viens no pasaules vadošajiem vīna kritiķiem, kurš "Latvijas Gada vīns" žūrijā iesaistīsies pirmoreiz, lai gan festivālā Riga Wine & Champagne jau viesojies 2013.gadā. Džefords ir viens no pieprasītākajiem vīnu pasaules lektoriem un ekspertiem, neskaitāmu godalgotu grāmatu (The New France, Wine Course, u.c.) autors, septiņu Louis Roederer balvu ieguvējs, Decanter regulāro sleju un iknedēļas bloga autors, Decanter žūrijas līdz-priekšsēdētājs, žurnāla The World of Fine Wine redaktors un viens no Financial Times vīna sleju autoriem.

Žūrijā darbojas arī Latvijas godalgotākie un kompetentākie vīna profesionāļi – Aigars Nords (Riga Wine & Champagne dibinātājs, augstākais WSET diploms vīnzinībās), Raimonds Tomsons (3. vieta A.S.I. pasaules vīnziņu čempionātā 2019.g.), Jānis Volkinšteins (Baltijas labākā vīna bāra "Vieta" dibinātājs un vīna kartes veidotājs), Linda Karpenko (Court of Master Sommelier (CMS) programmas studente), Gints Sniedze (vīnu nozarē aktīvi darbojas kopš 1997.gada), Romāns Komars (Interbaltija AG), Aigars Lukstiņš (Latvijas vīnziņu profesionālās kvalifikācijas sertifikācijas komisijas loceklis, LIVIKO), Jānis Kaļķis (Latvijas vīnziņu asociācijas prezidents, RSkorpions (Sky lielveikali) galvenais vīnzinis), Kaspars Reitups ("Barents", 2019. gadā 23. labākais vīnzinis pasaulē, Court of Master Sommeliers Certified Sommelier), Agnese Meiersone (Baltijas 3.labākā vīnzine 2017, Interbaltija AG), Ronalds Pētersons (« Noble Wine », Baltijas vīnziņu čempionāta uzvarētājs). 

Konkursa rezultāti un degustācija

Lai nodrošinātu žūrijas darba objektivitāti, visi vīni un sidri tiek degustēti pēc "aklo" degustāciju principa, neatklājot vīna un ražotāja identitāti. Konkursa rezultāti tiks publiskoti 2020.g. septembra beigās gan ar festivāla mājaslapas www.rigawinechampagne.lv starpniecību, gan iesaistot festivāla mediju partnerus, t.sk., žurnālu "Klubs" un "Santa" novembra mēneša žurnāla speciālizlaidumā "Gada vīns 2020".

Konkursa uzvarētāji jeb 100 labākie vīni un sidri būs pieejami nobaudīšanai "Top 100 Wines + Chefs" parādē 2020.g. 14.novembrī Hanzas Personā, kur ikviens gardēdis un vīnmīlis Latvijā pieejamos labākos vīnus un sidrus varēs nogaršot kombinācijā ar Rīgas un Latvijas labāko šefpavāru gardumiem, kā arī dodoties īpašā "garšu ceļojumā" pa Baltijas sidra reģioniem. Biļetes uz pasākumu, kā arī uz pārējiem festivāla Riga Wine & Champagne rudens sesijas notikumiem, būs iespējams iegādāties septembrī www.rigawinechampagne.lv vai eKase mājas lapā www.ekase.lv.

Par Riga Wine & Champagne

Riga Wine & Champagne ir pirmais šampaniešu, vīnu un gardēdības festivāls ar plašāko augstākās raudzes vīnu degustāciju, meistarklašu un vakariņu programmu Baltijas valstīs. Festivāls aizsākās 2012. gadā un tradicionāli notiek divās – rudens un pavasara – sesijās. Līdz šim festivālā Rīgā viesojušies virkne pasaules vadošo vīndaru un vīna kritiķu – t.sk. kritiķi un apskatnieki Peter Liem, Richard Juhlin, Andreas Larsson, Andrew Jefford, Michael Schuster, Ian D’Agata, Essi Avellan MW, Tim Wildman MW, Mark Andrew MW, Michael Sager, Ronan Sayburn MS, vīndari Pierre-Emmanuel Taittinger, Charles Philipponnat, Michel Drappier, Jean-Herve Chiquet, Willi Brundlmayer, Stefano Carpanetto, Mireia Torres, Frederic Panaiotis un daudzi citi. Riga Wine & Champagne nebūtu iespējams bez partneru pretimnākšanas un vēlmes attīstīt vīnmīlības un gardēdības kultūru Latvijā. Festivāla meistarklašu partneri – Electrolux Latvija un Riedel glāzes.

Par Baltic Cider Awards

Baltic Cider Awards jeb Baltijas Sidra balva ir izveidota, lai izceltu Baltijā ražoto īsto sidru kvalitāti, kopā ar profesionāļiem un gardēžiem atzīmētu vietējo sidru garšas daudzveidību un to lomu gastronomijas kultūrā. Konkursā tiek aicināti piedalīties visi Baltijas sidrdari, kas darina sidru no svaigi fermentētas Baltijā audzētu ābolu vai bumbieru sulas. Baltijas Sidra balva pirmo reizi notiks 2020.gada rudenī Riga Wine & Champagne organizētā “Latvijas Gada vīns 2020” ietvaros, sadarbojoties ar SIA "Latvijas Sidrs" un LLTA "Lauku Ceļotājs" projektu "Sidra Ceļš”. Pirmās Baltijas Sidra balvas rezultāti tiks publiskoti oktobrī un plašākai auditorijai laureātu degustācija tiks piedāvāta 14.novembrī “Top 100 wine & Chefs” degustācijas ietvaros.

 

Informācijai: 

www.rigawinechampagne.lv 

www.balticcider.com 


Skatīt citas ziņas ...

ELFLA

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Projekta nosaukums: Tūrisma produkta "Sidra ceļš" izveide un mārketings. Projekta numurs: 19-00-A01630-000001.
Partneri: LLTA "Lauku ceļotājs", SIA "Turkalnes muižas klēts", SIA "Bauņu sēta", SIA "Jumpravas sidrs", SIA "Tālavas sidrs", SIA "Abavas dārzi", SIA "URTICA"
Vairāk informācijas par projektu “Sidra ceļš”
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams EK tīmekļa vietnē