Nr 50211
Ceļojums ar auto Autobusu braucieni Ceļojums ar sabiedrisko transportu
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Māras ceļš

Podnieks Juris Krompāns

Stāsts par Podnieka - keramiķa darbnīcu pie paša Māras ceļa - blakus ceļam no Rēzeknes uz Ludzu - dzīvojošo Latvijas kultūras kanona pārstāvi - Tautas daiļamatniecības vecmeistaru - Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas dalībnieku - Keramiķi - podnieku Juri Krompānu.

Juris Krompāns pie Māras ceļa dzīvo kopā ar ģimeni jau no 1950 . gada., jau vairāk kā 40 gadus veido savā darbnīcā ar rokām no māla skaistus keramikas darbus, gan reducētos, gan krāsainus traukus (dažādu krāsu svečturi, bļodas, krūkas, šķīvi, vāzītes, krūzes). Daudz veido skaistus un lielus svečturus - Jura Krompāna darbi ir atpazīstami un atrodami mājās un pilīs pie Cilvēkiem visā Pasaulē.

Juris Krompāns ir atpazīstams visā Latvijā un Pasaulē ar dauzžuburaino lielo - skaisto svešturu pat ar 50 svecēm veidošanu, un ir profesionāls mazo formu arhitektūras svečturu veidošanas vecmeistars. Jura Krompāna veidotos ar rokām svečturus un keramiku dāvanās izvēlās Latvijas Valsts Prezidenti un zināmi sabiedrības atzīti Cilvēki. Jāņa Sreiča 80 gadu jubilejā -  Rēzeknes koncertzālē "Gors" - tika pasniegts dāvanā Jānim Streičam - Jura Krompāna veidotais 7 sveču svešturis. 

Juris Krompāns saglābā Māras ceļa vēsturi - tradicionālo Latvijas- Latgales keramiku un podnieku tradīcijas un keramiķa darbnīcu pie paša Māras ceļa - lai tā mūsdienās nepazustu!

Juris Krompāns ar savu ikdienas darbu veido Latvijas tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienas nakotnei.

Informācija par Juri Krompānu arī ir atrodama un redzama Latgales Kultūrvēstures muzeja Virtuālā galerija šeit: http://futureofmuseums.eu/lv/virtual-gallery/latgale-culture-and-history-museum-collections/subcollections/?collection=latgale-culture-history-museum&collection-author=41

Video stāsts par Juri krompānu un keramikas darbiem šeit: https://youtu.be/grPUmoZTtK8
Video ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni - skatāma šeit: https://youtu.be/gZhg-jT-Pl8?t=1m15s 

Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A
5 dienas

Pēc Livonijas valsts izveides, pāvests veltīja šo zemi Vissvētākajai Jaunavai Marijai. Tā radās Terra Mariana jeb Māras zeme. Ceļš Ludza – Rēzekne – Daugavpils ir sena tirdzniecības ceļa posms, kurš agrāk savienoja šodienas Viļņu un Kauņu ar Pleskavu, bet vēlākos laikos Sankt – Pēterburgu ar Varšavu.
Ļoti skaista un poētiski gleznaina – upes un ezeri, kas aizpilda latviski kalnainu, mežiem piepildītu apkārtni ar virsotnēm, no kurām atklājas tāli saredzams apvārsnis – tāda ir Māras zeme, kuru saucam arī par Zilo ezeru zemi. Te viļņojas Rāznas ezers, kas ir otrs lielākais Latvijā. Skaidrā laikā Rāznā spoguļojas Mākoņkalns jeb Padebešu kalns, tā virsotnē senāko nocietinājumu paliekas Latgalē, vēl no Livonijas laikiem.
Rēzekni saucam par Latgales sirdi, jo tā visos laikos bijusi Latgales kultūras un izglītības centrs. Tieši šeit par tautas saziedotiem līdzekļiem 1939. gadā tiek atklāts piemineklis Latgales Mārai, tas veltīts Brīvības cīņās kritušajiem un Latgales atbrīvošanai. Tas iezīmē arī Latgales katolisko identitāti. Pieminekli atjauno 1992. gada 13. augustā, Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas dienā. Katoliskie Aglonas svētki, Latgales Māras piemineklis – tie ir neatņemami šīs puses simboli. Mūsdienas spilgti iezīmē jaunā Rēzeknes koncertzāle Gors un skolēnu interešu izglītības centrs Zeimuļs.
Daugavpils ir otrā lielākā valsts pilsēta, nozīmīgs rūpniecības, kultūras, izglītības un sporta centrs. Daugavpils skrošu rūpnīca ir unikāla, saglabājies vecākais skrošu liešanas tornis Eiropā, tagad tas apskatāms ikvienam. Tāpat kā atjaunotais Daugavpils cietoksnis un Rotko muzejs. 
Netālu no Daugavpils atrodas nelielā Birķeneļu pusmuižiņa, Raiņa muzejs. Latgale ir dzejnieka jaunu dienu zeme. Tagad te tiekas jaunie mākslinieki un amatnieki. Arī senā keramikas māksla, kas raksturīga tieši šai Latvijas daļai, joprojām ir dzīva.  

N/A

Darbnīcā var iegādāties keramikas izstrādājumus, vērot podnieku darbībā, kā arī piedalīties māla apstrādes procesā. Aicina uz cepļa atvēršanu.