Nr 37004
Vēsturiskais vai mūsdienu centrs
Vēsturiskais vai mūsdienu centrs Latvija, Zemgale, Jēkabpils

Jēkabpils / Krustpils

Jēkabpils pilsētas dibināšanas leģenda

Nenoliedzami Jēkabpils pilsētas vārds saistās ar hercogu Jēkabu. Pirms vairākiem gadu simteņiem vietā, kur tagad lepni slejas Jēkabpils, atradies Salas krogs, kur dienu no dienas uz naktsguļu piestājuši Daugavas strūdzinieki un plostnieki. Drīz vien krogam apkārt radās tirgotāju ciemats. Bet, kā ciemats kļuva par Jēkabpili, lai stāsta leģenda.

Lūsis – Jēkabpils simbols. Kā lūsis Jēkabpils ģerbonī ticis.

Ko vēsture devusi pūrā pilsētai, kas tagad nes Jēkabpils vārdu? Jēkabpils attīstību kopš seniem laikiem ietekmējusi atrašanās Daugavas krastos. Vietā, kur tagad lepni slejas Jēkabpils, pirms vairākiem gadu simteņiem dienu no dienas piestāja plostnieki un strūdzinieki. Te, kur kādreiz bijis Salas krogs, preču vedēji piestāja uz naktsguļu, lai atvilktu elpu pirms došanās tālāk. Drīz vien krogam apkārt radās tirgotāju ciemats. Bet, kā ciemats kļuva par Jēkabpili, lai stāsta leģenda.

Reiz Kurzemes hercogs Jēkabs devies medīt. Ilgi viņš klīdis pa savas hercogistes mežiem, bet medījuma tā arī nav bijis. Un te, kur radies, kur ne – zem kuplas egles stāv lūsis – noslēpumainais un klusais meža iemītnieks, kuru nomedīt spēj tikai izveicīgākie mednieki. Hercogam lūsi izdevies nomedīt. Par godu šim notikumam hercogs tuvumā esošajam ciematam 1670. gadā piešķir pilsētas tiesības un nosauc to savā vārdā – Jacobstadt (Jēkabpils). „Un lai pilsētas ģerbonī ir lūsis!” – izlēmis hercogs.

Tā kopš 17.gadsimta Jēkabpils ģerbonī ir izveicīgais lūsis pie egles. Tā pēdas pilsētā manāmas vēl arvien, bet pats lūsis pilsētas sirdī  - Vecpilsētas laukumā.

Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A

Krustpils vēstures avotos pirmoreiz minēta 1237. gadā saistībā ar Kreicburgas (Kreutzburg) pils celtniecību Daugavas labajā krastā. 1511. gadā Krustpils pieminēta kā miests. 1585. g. poļu karalis Stefans Batorijs Krustpili uzdāvina Nikolajam Korfam, kura dzimtas īpašumā tā paliek līdz 1920. gadam. Krustpils pievārtē 1626. g. notiek cīņas starp zviedru un poļu karaspēku. Nopostītais miests nīkuļo līdz 19. gs. vidum. Savukārt Jēkabpils izveidojās 17. gs. vidū kā Krievijas vajāto vecticībnieku apmetne - sloboda. Daugava iepretim Krustpilij un Jēkabpilij ir krāčaina, tādēļ strūdziniekiem bija jāapstājas un jāpārkrauj preces vezumos. Tā rezultātā sloboda uzplauka, un 1670. g. tai piešķīra pilsētas tiesības, nosaucot to Kurzemes hercoga vārdā. 1861. g., kad atklāj Rīgas-Daugavpils dzelzceļu, sākas Krustpils, bet beidzas Jēkabpils uzplaukums. Krustpili un Jēkabpili administratīvi apvieno 1962. g., saglabājot Jēkabpils vārdu. Līdz mūsdienām Jēkabpilī ir saglabājusies 19. gs. raksturīgā vienstāvu koka apbūve, 19. un 20. gs. mijā celtām sarkano ķieģeļu ēkas, septiņi dažādu konfesiju dievnami. Daugavas kreiso krastu ieskaujošais aizsargdambis (būvniecību uzsāka 1861. g.) veidots ar mērķi pasargāt pilsētu no plūdiem. Tagad tas pārveidots par promenādi, kas ir iecienīta iedzīvotāju pastaigu un atpūtas vieta.

N/A
5 dienas

Slavenais Kurzemes hercogs Jēkabs valda Kurzemē un Zemgalē apaļus 40 gadus (1642-1682). Šajā laikā viņa pārvaldītajā zemē notiek lielas pārmaiņas – strauji attīstās kuģu būve, parādās pirmās manufaktūras un uzlabojas lauksaimniecības ražošanas apjomi. 
Hercogam izdodas radīt lielu floti, kuras kuģi ved uz Rietumeiropu labību, gaļu, sviestu, vilnu, kokmateriālus un visu to, ko saražo viņa manufaktūras un Zemgales un Kurzemes muižas. Flote ir liela un spēcīga, tā ne tikai kuģo uz Eiropu, bet sasniedz arī Tobago un Gambiju, tur dibinot kolonijas un vedot uz Eiropu cukuru, kafiju un garšvielas. 
Hercogistē būvē kuģus, ražo papīru, salpetri, auž audumus, brokātu un gobelēnus. Ir attīstīta dzelzs apstrāde, dzelzs rūdu sāk ievest pat no Zviedrijas. Tiek kaltas naglas, darināti enkuri un zvani, lieti lielgabali un taisīti citi šaujamieroči. Darināts degvīns, ražots etiķis, dzirnavās malts pulveris. Pēc tā Eiropā ir liels pieprasījums, jo vieni aizstāvas, bet citi uzbrūk, bez šaujampulvera neiztikt. Gadā saražotas pat 25 tonnas šaujampulvera. Viens no pulvera torņiem saglabājies Kandavā, tiesa gan, daudzkārt pārbūvēts. Tāpat tiek ražots buru audekls, auklas un kaņepāju tauvas. Mēdza teikt, ka bez Kurzemes kaņepāju tauvām Anglijas karalienes flotes nebūtu! Hercogs domā arī par sēklu selekciju, audzē šķirnes lopus, uzlabo zemi ar meliorāciju, cenšas palielināt lauku ražību.
Ne visu Jēkabam izdevās realizēt – Ventas rumbas apejas kanāls palika nepabeigts, neīstenojās arī citi grandiozi plāni un ieceres – pat Austrālijas kolonizācija! Taču hercoga Jēkaba laiks ir lielu pārmaiņu laiks Latvijas zemēs, un tas nav palicis nepamanīts, tāpat kā lielais hercoga Jēkaba veikums pavisam nelielā Eiropas zemes gabaliņā. Tas pierāda, ka, gudri saimniekojot, var tālu tikt.