Nr 32092
Muzejs
Muzejs Igaunija

Patvāru nams

Specializācija

Tips Apraksts
Vietējais dzīvesveids
Vietējais dzīvesveids

Šo teritoriju jau 350 gadus apdzīvo krievu vecticībnieki - pareizticīgie kristieši, kuri vajāšanas dēļ aizbēga no Krievijas. Mūsdienās šī teritorija viesus pārsteidz ar autentiskām un izkoptām tradīcijām. Viena no vissvarīgākajām tradīcijām ir tējas dzeršana. Tradicionālo patvāri, modernās tējkannas priekšteci, izmanto tējas pagatavošanai, vārīšanai un pasniegšanai. Tā kā tējas rituāls prasa laiku, cilvēki tiek aicināti nesteigties, sēdēt un baudīt kompānijas klātbūtni, kā arī nesteidzīgi parunāties. Tējas pagatavošana patvārī ir kā saviesīgs pasākums.

Saimniece Herlinga Mesi no Igaunijas galvaspilsētas Tallinas pārcēlās uz šo nomaļo Peipusa ezera krasta teritoriju, kas atrodas 45 km attālumā no Tartu, Igaunijas otrās lielākās pilsētas. Aizrāvusies ar vietējo dzīvesveidu, viņa daudz interesējās par krievu vecticībnieku ikdienu un tagad savās iegūtajās zināšanās dalās ar saviem viesiem. Viņai ir vairāk nekā 100 patvāru kolekcija, kas ir izstādīta īpašā ēkā – Patvāru Namā.

Mesu ģimene apmeklētājiem piedāvā iepazīt vietējo krievu vecticībnieku dzīvesveidu. Darbnīcā viesi varēs uzzināt par vietējās tējas dzeršanas vēsturi, to, kā darbojas patvāri, cik dažādas ir patvāru formas un izmēri, kā arī būs iespēja baudīt īpašo Ivana tēju, kas pagatavota no šaurlapu ugunspuķes. Viesi mācīsies dekorēt arī tradicionālās piparkūkas, kas tiek dotas līdzi pie tējas. Šai darbnīcai ir arī EHE (Īsta un interesanta Igaunija) ekotūrisma kvalitātes zīme, kas piešķirta par autentisku tradīciju, prasmju un atmosfēras saglabāšanu.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās un viesu sagaidīšana. Saimniece viesus izved ekskursijā pa Patvāru Namu.
  • Patvāru un Ivana tējas darbnīca. Darbnīcā saimniece viesus iepazīstina ar patvāru darbošanās procesiem – kā tos iedarbināt, kā noskaidrot, cik ātri uzvārās ūdens un kā tajā uztaisīt tēju. Dzerot tēju kopā ar viesiem, saimniece pastāstīs par Ivana tējas vēsturi - kāpēc tai ir šāds nosaukums un kāpēc daudzi cilvēki par tēju vairs neko nezina. Atkarībā no sezonas (jūnija beigām līdz augusta sākumam), viesiem būs iespēja uzzināt par tējas augu - Šaurlapu ugunspuķi -, salasīt lapas un iemācīties, kā tās sagatavot Ivana tējai.
  • Piparkūku dekorēšanas darbnīca. Dienas otrā daļa tiks veltīta vietējo, īpašo piparkūku dekorēšanai, kas tradicionāli atrodas uz tējas galda. Labākais igauņu piparkūku meistars no kaimiņos esošā Kolkja ciemata ieradīsies Patvāru namā, lai mācītu vecmāmiņu gatavošanas noslēpumus. Viesi dekorēs piparkūkas, un ņems tās līdzi kā suvenīru.