Nr 21203
Amatnieki
Amatnieki Latvija, Zemgale, Jēkabpils novads

Amatniecības centrs "Rūme"

Specializācija

Tips Apraksts
Vietējais dzīvesveids
Vietējais dzīvesveids

Zasas ciems izaudzis no kādreizējās barona fon Zasa muižas. Zasas lepnums ir gleznainais muižas ainavu parks ar svešzemju kokiem un ozolu birzīm, caur kuru plūst Dzirnupīte ar tiltiņiem, saliņām un atpūtas vietām. 

„Rūme” ir Sēlijas novada amatnieku radošās tikšanās vieta. Iespaidīgajā guļbaļķu ēkā ar sārtu dakstiņu jumtu var satikt cilvēkus, kas ir īsti Sēlijas zinātāji, vēl aizvien prot sēļu mēli, nēsā sēļu tērpu un lepojas ar sēļu spuraino, dumpīgo raksturu. Saglabājot tradīcijas un godājot garīgo mantojumu, amatnieki šeit rada mūsdienu mājai un cilvēkam piemērotas lietas.

Daina Alužāne ir amatniecības centra iniciatore, Sēlijas kopienu tūrisma tīkla „Sēlijas salas” izveidotāja un tuvākās apkārtnes amatnieku kopā turētāja. 

Anda Svarāne ir Latvijā labi zināma mākslas keramikas meistare, mākslas pedagoģe, viņa amatā ievedusi arī savu meitu Ievu. Abas keramiķes izgatavo gan tradicionālus, senās podniecības tradīcijās iezīmētus, gan mūsdienīgus traukus. Galvenokārt strādā ar balto mālu, arī glazūru gamma ir viegla, sudrabpelēku Sēlijas miglaino rītu un purva ķērpju krāsās. 

Aivars ir galdnieks un ādas apstrādes meistars, kurš darbā izmanto gan senos rīkus, gan modernās tehnoloģijas.

Amatnieku centra viesi piedalīsies sēļu maltītes gatavošanā, dzirdēs sēļu izloksnes dzīvo runu, izmēģinās ādas rokassprādžu un keramikas trauku veidošanu, iepazīs Sēlijas arheoloģiskos tērpus.

 

PROGRAMMA:

  • Ierašanās „Rūmē”, iepazīšanās ar mājiniekiem, amatniecības centra apskate.
  • Maltītes sagatavošanas darbi – tepat, uz vietas gatavotos māla podos, podi tiek šauti krāsnī, lai pa darbošanās laiku tie krietni sasautējas.
  • Ādas rokassprādžu izgatavošana. Katrs ciemiņš izgatavos savu dabīgās ādas rokassprādzi meistara uzraudzībā.
  • Iepazīšanās ar keramiķa/podnieka amatu. Reizē ar stāstu par māla maģisko pārvēršanos skanīgā un izturīgā traukā, iespējams skatīt, kā no māla pikas izaug krūze, pods vai bļoda. Var ielūkoties keramikas cepļa dziļumos un aptaustīt, iegādāties gatavos traukus.
  • Arheoloģiskā tērpa apskate, vēsture, tā ģērbšanas process. Tuvējā apvidus tautastērpi – Aizupiešu Martas un Slates Vallijas apciemojums meitu klētī.
  • Maltīte un sarunas.