Nr 50155
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Lietuva

Muižu dārzi un parki

1.diena Klaipėda – Kretinga – Palanga – Mažučiai – Rucava – Nīca (104 km) vai Liepāja (125 km)



  • Klaipėda ir pilsēta Lietuvā, Baltijas jūras krastā. Tā ir trešā lielākā pilsēta Lietuvā un Klaipēdas apgabala galvaspilsēta. Ir vērts apmeklēt Klaipēdas vecpilsētu un apskatīt skulptūras, kas izkaisītas pa veco pilsētas daļu. Apmeklējiet Pulksteņu muzeju, Klaipēdas pili un pils muzeju, kā arī Lietuvas jūras muzeju un delfināriju.




  • Klaipēdas Universitātes Botāniskais Dārzs tika dibināts 1993. gadā gleznainā Danes upes ielejā. Tā platība ir aptuveni 9,3 hektāri. Dārzā dabiski aug vairāk nekā 250 augu sugas. Lai apmeklētājiem sniegtu izpratni par reģionālajām tradīcijām, botāniskajā dārzā ir šajā reģionā raksturīgs piekrastes etnogrāfiskais dārzs ar ziedu rotājumiem. Šajā dārzā ir 14 sugas, galvenokārt medicīniskie un kulinārijas augi. Dārzs piedāvā dažādas izglītības programmas un aicina apmeklētājus rīkot pikniku tam speciāli atvēlētajā teritorijā.




  • Kretingas muižas parks ir viens no vecākajiem 16.-18. gadsimta muižas parkiem Lietuvā. Tas ir jaukta tipa parks, kura platība ir 23 hektāri. Tas tika aizsākts kā augļu dārzs, kuru uzsāka Viļņas bīskaps Ignotas Jokūbas Masalskis. Zubovs, kas vēlāk pārvaldīja muižu, blakus pievienoja parku, kuram tika piešķirts vispārīgs nosaukums  - "Vasaras dārzs". Tas bija kā līdzsvars Ziemas dārzam, kas bija izveidots muižas iekšējā konservatorijā.



    Kara un pēckara gados, parks ievērojami cieta - tikai daļa no liepu un kastaņu koku alejā ir saglabājušies, kā arī vēsturiskie, gadsimtiem vecie ozoli, no kuriem biezākajam ir stumbrs 1,9 metru diametrā. Kretingas muižas parka dienvidu daļā, kur kādreiz bija kāds dārzs, tagad stāv Astronomijas kalendārs un saules pulkstenis.  Ir izveidoti dzīvžogi un celiņi, pievienotas puķu dobes un akmensdārzi, tiek audzētas dālijas, peonijas un tulpes, rožu dārza fragmenti, pastaigu takas, kā arī atjaunotas atpūtas vietas. "Atmiņu ceļš" atzīmē svarīgākos datumus Kretingas un muzeja vēsturē, kā arī atjaunotā muižas strūklaka ir kļuvusi par īpaši populāru vietu pilsētas viesu atpūtai.




  • Palanga ir lielākais un skaistākais piejūras kūrorts Lietuvā. Brauciet pa Basanavicius ielu, piestājiet uz mirkli muzikālajā strūklaku laukumā, pavadiet pēcpusdienu Birutas parkā un dzintara muzejā, atpūtieties Palangas pludmalē, baudiet saulrietu uz Palangas tilta.




  • Tiszkiewicz rezidence - Palangas muiža, ar savu lielisko pili (kurā tagad ir arī Dzintara muzejs) un Birute parks, ir viens no vislabāk saglabātajiem, labi uzturētajiem un visvairāk apmeklētajiem muižas kompleksiem Lietuvā. Birutes parks tika uzcelts tajā vietā, kur reiz bija svētais Birutas mežs un Birutes kalns. Ainavu dārzu 19.gadsimta beigās izveidoja slavenais franču ainavu arhitekts Édouard François André, kuru pasūtīja Tyszkiewicz grāfi. Parka izvēlēta vieta ir unikāla gan dabas, gan kultūras ziņā: pils tika iekļauta kā galvenais akcents starp parka dīķi un leģendāro Birutas kalnu - seno lietuviešu svētnīcu ar skatu uz jūru. Meistarīgi veidotais parks piedāvā daudzveidīgus skatus un noskaņas, ar prasmīgi veidotām takām, puķu dārzu rotātiem pagalmiem, diviem dīķiem un maziem arhitektūras elementiem.




  • Palangas Dzintara muzejs ir viens no lielākajiem dzintara muzejiem Eiropā. Atrodoties Tiškeviča pilī, šo muzeju ir ieskauj Palangas botāniskais dārzs, tādēļ to arī ir iespējams apmeklēt. Muzejā izstādīti simtiem interesantu un unikālu dzintara gabalu, kā arī tiek stāstīta un ilustrēta dzintara amatniecības attīstība. Pati pils patiešām ir arī ļoti skaists orientieris, kas celta Itālijas neo-renesanses stilā ar iespaidīgu Jēzus statuju tās priekšā.




  • Lielākais japāņu dārzs Eiropā (16 ha) sāka veidot 2007. gadā. Ir iekārtoti dārzi un tradicionālo aromātisko augu kolekcija, kurā kultivētas mantotas kultūraugu šķirnes. Kultūras mantojuma augi iekļauj arī burkānus, bietes un kāpostus. Šeit ir savākta ļoti liela mantoto tomātu šķirņu kolekcija. Jāatzīmē, sīpoli - it īpaši sīpolu un ķiploku kolekcijas, tiek raksturotas ar dažādām šķirnēm. Aromātisko un ārstniecisko augu kolekcija ietver dievkociņu, piparmētru, vībotni, oregano, lupstāju, timiānu un citus tradicionālos tautas medicīnas augus.



    Vasara ir labākais laiks, lai apmeklētu dārzu, bet šī ir jauka vieta pastaigām visu gadu.





Iesakām ēdināšanas vietas:



- Kafejnīca „Pas grafą“, Kretinga rajons



- Kafejnīca „Vienkiemis“, Kretinga rajons



 



Latvijas / Lietuvas robeža.



 




  • Rucavas Arborētuma izveides projekts aizsācies 1996. gadā, kad Salaspils botāniskā dārza dendralogi Raimonds Cinovskis, Ināra Bondare un Rucavas pašvaldības pārstāvji vienojās par izmēģinājuma stādījumu izveidi Rucavas Muižas kalnā. Stādījumu veidošana aizsākās 1998. gadā. Turpmāk apstādījumi veidoti arī Rucavas centrā un pie Rucavas pamatskolas. Ik gadu stādījumi tiek papildināti ar jauniem un eksotiskiem augu eksemplāriem no visas pasaules.

    Tradicionālie "Dārza svētki" norisinās maijā, rododendru un magnoliju ziedēšanas laikā.

  • Nīcas dārzi - Apskatāmi septiņi daiļdārzi. Dārzu kopšanas tradīcijām Nīcas pusē ir ap 50 gadus sena pagātne.



Naktsmītnes Liepājā un tās apkārtnē:



- Viesu māja „Poriņš”



- Brīvdienu māja „Šķiperi”



- Viesu māja „Chill in”



- Lauku māja „Brakši”



 

Attālumi ar automašīnu 125 km

2.diena Liepāja – Priekule – Kalnenai – Seda – Beržuoras (161km)



  • Vēsturiskās šķirnes tiek rūpīgi izvēlētas, lai atjaunotu augu dārzu Tāšu (Telsena) muižā Grobiņas novadā, Latvijā. Īpašums uzplauka 18.gadsimtā, un dārzs, kas atrodas tā iekšējā pagalma dienvidu pusē, iepriecināja iedzīvotājus ar skaistiem ābolu ziediem pavasarī un augļu ražu rudenī.



    Šobrīd augļu dārzs ir renovācijas procesā.





Latvijas / Lietuvas robeža.





  • Izidorius Navidanskas parks tika aizsākts 1928. gadā. Parkā ir vairāk nekā 120 koku un krūmu sugu, no kuriem 34 sugas un formas ir vietējas izcelsmes. Ir septiņi dīķi, kur dzīvo putni un zivis, un ir  upe, kas iet caur parku. Parka dienvidu daļā, ko ieskauj dīķi un dabas birzs, ir trīs hektāru ābolu dārzs,kurš tika iestādīts pirms Otrā Pasaules kara. Lietuvas dabiskās selekcijas ābolu šķirnes, kuras jau sen tradicionāli audzē Lietuvā, zied katru gadu un iepriecina ar augļiem: "Antaninis" ("Antonovka"), "Ravelio kriaušinis", "Sierinka Popierinis","Vytautinis" utt. Mazie jēri pieskata zāli Žemaitijas botāniskā parka 57 hektāru teritorijā.



    Parks vienmēr ir atvērts apmeklētājiem, un ieeja ir bez maksas. Apmeklētāji parku var apskatīt individuāli,jo gidu pakalpojumi nav pieejami.





Mēs iesakām ēdināšanas vietas:



- Restorāns “Linelis”, Plungė rajons



- Restorāns “Beržas”, Plungė rajons



Naktsmītnes:



- Lauku māja “Pas tėvukus”, Plungė rajons



- Lauku māja “Prie Žiedelio”, Plungė rajons



- Lauku māja “Iešnalė”, Plungė rajons

Attālumi ar automašīnu 161 km

3.diena Beržuoras – Plunge – Darius – Švekšņa – Šilute – Klaipeda (162 km)



  • Beržoras dārzs atrodas tikai nieka akmeņa metiena attālumā no Beržoras ezera, netālu no viena no visstīrākajiem un skaistākajām Lietuvas ezeriem - Plateliai ezera. Tas ir lielisks sākumpunkts, lai izpētītu Žemaitijas nacionālo parku ar kājām, velosipēdu (ir velosipēda ceļš, kas šķērso lauku mājas), pa ūdeni vai ar automašīnu.



    Saimniecības īpašnieks audzē dažādus medicīniskos un kulinārijas augus, dārza augus un aromātiskos augus. Garšaugu kolekcijās tiek audzēti burkāni, sīpoli, ķiploki un citi dārzeņi. Ir plašs zāļu un kulinārijas augu sortiments, tai skaitā raudene, salvija, rodiola, smaržīgā mārsmilga, lielā krese, gurķumētra un kaķumētra. Šīs lauku mājas īpašnieki veic izglītojošas aktivitātes. Vistu svinības var tikt organizētas atbilstoši vietējām tradīcijām, un viesi ir laipni aicināti piedalīties Babūnė tējas izglītojošājā programmā.




  • Plunges muiža, ko sauc arī par "Žemaitijas Versaļu" - ir viena no slavenākajām šāda veida muižām, kas saglabājusies Lietuvā.  Tagad šeit atrodas Zemgales mākslas muzejs. Plungė ir pazīstama ar muižkunga Ogiński parku. Šis 18.-19. gadsimta jaukta tipa parks tika uzcelts svētā Zemgaliešu meža (alkas) vietā. Parka lepnums ir Perkūnas ozols (pērkona dievs), kas ir viens no vecākajiem un lielākajiem Lietuvā, kā arī “Raudošā liepa”, kas ir teiku apvīta, un Piecu strumbru osis. Pēc Prinča Michał Ogiński norādījuma tika izrakti septiņi kaskādes dīķi, kurus savieno akmens tilti/slūžas. Babrungas upe, kas iet cauri šai daļai, rada īpašu ainavu.




  • Steponas Darius dzimtās vietas muzejs - Lauku mājā ir unikāls augļu dārzs ar iespaidīgu izmēru un apjomu. 19.gadsimta beigās pilota tēvs iestādīja augļu kokus un savvaļas ābolu zarojumos pavēra vairākas ābeļu šķirnes. Dārzam ir arī Žemaitijas reģionam raksturojoši kultūrvēsturiskie dekoratīvie augi. Teritorijā tiek iekārtots jaunais dārzs. Pie muzeja atrodas kempings, kur jūs varat atpūsties un uzturēties ilgāku laiku.




  • Švėkšnas muižas komplekss ir viens no skaistākajiem Žemaitijā. Blakus muižai atrodas iespaidīgs parks. Abas parka daļas savieno plašas, ar vāzēm dekorētas , kāpnes, no kurām paveras skaists panorāmas skats uz zemākās terases ūdeņiem. Švėkšnas muižas parka centrālajā dīķī uz salas atrodas dievietes Diānas skulptūra. Gar parka galveno ielu ir rekonstruēts greznais saules pulkstenis, vāzes uz pjedestāla, Jaunavas Marijas skulptūra un Brīvības eņģelis. Ir atjaunoti arī citi parka elementi: gleznaini skatu punkti, takas un vārti. Švėkšna muižas parka lielākais greznums ir ķīniešu-japāņu ginka koks (ginkgo biloba), kura augstums ir 18 metri un 70 cm diametrā. Šis ir lielākais un skaistākais šīs sugas paraugs Lietuvā.




  • Mūsdienās Šilutes muižu pēc pēdējā īpašnieka bieži sauc par Hugo Scheu muižu. 1889. gadā muižu iegādājās Šilutes zemes īpašnieks un parku dibinātājs Hugo Scheu. Viņš sakārtoja muižas ēkas un apkārtni, kā arī uzcēla divus parkus: muižas parku un mežaparku, kas pazīstams kā "Varnamiškis" jeb "Vārnu mežs". Blakus muižai viņš uzcēla angļu ainavu parku ar pastaigu takām. Parka teritorijās tika izrakti trīs dīķi, un uzceltas siltumnīcas, kuras izmantoja pavasara dārzeņiem, ziediem, vīnogām un stādiem. Meža parks, kas tika domāts kā vieta, kur iedzīvotāji varētu pastaigāties, tika uzcelta tajā pašā laikā kad muižas parks. Tā kā tas stiepās abos virzienos no līkumainās Šyšas upes, tas savienoja gājēju tiltus. Parkā bija apmēram 150 veģetācijas sugas, kas stiepjas pa Šyša upi līdz vecajam dzelzceļa tiltam. Tagad parkā ir 40 sugu koki un krūmi.





Mēs iesakām ēdināšanas vietas:



- Lauku māja „Po ąžuolais“, Plungė rajons



- Bārs „Karčema“, Plungė rajons



- Lauku māja “Račkauskų sodyba”, Klaipėda rajons

Attālumi ar automašīnu 162 km