Nr 50153
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Sēlijas un Latgales tradicionālie dārzi

1.diena Daugavpils – Birķeneļi – Ilūkste – Dviete – Kaldabruņa – Aknīste


  • Kokaudzētavas „Sēlija” (Laucesas pagasts) apmeklējums un tās saimnieka Mendriķa aizrautīgais stāstījums par ābeļu audzēšanu. Ekskursija pa ābeļdārzu, ābolu noliktavām un ražošanas cehiem.  Ābolu sulas baudīšana un vīndaru dzīvesstāstu klausīšanās pie vīna glāzes.

  • Raiņa māja Berķenelē - Šī ir lauku māja, kur bērnību pavadīja pazīstamais latviešu autors un sociālais aktīvists Rainis (1865-1929). Viņa bērnības iespaidi aprakstīti dzejoļu krājumā “Dagdas piecas skiču burtnīcas”. Tiek piedāvātas ekskursijas, radošās darbnīcas, izstādes utt.

  • Dārznieka Paula Sukatnieka mājās „Apsītes” aicina iepazīt P.Sukatnieka neskaitāmās kolekcijas un talantus, arī iepazīties ar vīnogu audzēšanas noslēpumiem, vasaras – rudens sezonā aplūkot dārza augus, degustēt dažādu vīnogu šķirnes un apmeklēt pasākumus.

  • Kaldabruņa ir Latvijā vēl nebijusi vieta mākslai – Šķūņa mākslas galerija. Interesants ir arī Siena muzejs un tā stāsts.

  • Asares muižas romantiskā stila dendroloģiskais ainavu parks veidots 18. gs. un 19. gs. 2. pusē papildināts. Parkā sastopamas daudz interesantas krūmu un koku sugas: Sibīrijas baltegles, Eiropas lapegles, duglāzijas, šķeltlapainie baltalkšņi, Švedlera kļavas, košumkrūmi, dažādi lakstaugi. Liepu alejā - 2 dižkoki. Tempļa kalna atjaunotajā lapenē - muižnieku tējas dzeršanas vieta ar skatu uz pili.

Attālumi ar automašīnu 103 km

2.diena Aknīste – Nereta – Sauka – Vārnava – Daudzeva – Jēkabpils


  • “Riekstiņi” ir saimniecība 6 km attālumā no Neretas, kur izcilais latviešu rakstnieks un gleznotājs Jānis Jaunsudrabiņš (1877-1962) pavadīja sešus bērnības gadus. Saimniecības ļaudis kļuva par viņa "Baltās grāmatas" varoņu prototipiem, kurā viņš sauca saimniecību - "Mūsmājas". 1967. gadā Riekstiņos tika atvērts muzejs, un tā ir autentiska vienģimeņu Sēlijas saimniecība ar īpašu garu un smaržu.


  • Neretas luterāņu baznīca




  • Saukas Dabas Parks ar Borīškalna torni (atjaunots)




  • Vārnavas vīna kalns "Rudzīši" - Evalds Pūpols jau vairāk nekā 40 gadus nodarbojas ar vīnogu audzēšanu un jaunu šķirņu veidošanu. Paugurainā meža ielokā tika izveidota un iekopta piemērota vide siltummīlošo vīnogu audzēšanai dabā, un pašlaik, gandrīz hektāru lielajā vīnkoku dārzā aug 80 dažādu šķirņu vīnogas. Šis dārzs ir viens no Latvijā lielākajiem un šķirnēm bagātākajiem vīnogu stādījumiem ziemeļuplatuma grādos.




  • Upeņu dārzā "Bānīši" upenes aug vairāk nekā 3 ha platībā un šīs saimniecības īpašniece jau vairākus gadus praktizē ārzemēs tik populāro metodi, kad augļu un ogu kārotāji paši ierodas saimniecībā un vāc nepieciešamo ogu daudzumu savām vajadzībām.




  • Daiļdārzs "Gundegas" - Skaists, harmonisks un, protams, neatkārtojams — tāds pāris vārdos ir Daudzeses pa­gasta “Gundegu” māju dārzs. Saimniece Agrita Laizāne tam velta lielu savas dienas daļu un visvairāk rūpju viņas lolojumam vajag pavasarī, kad, iedvesmas vadīta, sēj, piķē, stāda, un rudenī, ieskicējot nākamā gada darbus, vācot sēklas, gatavo dārzu ziemai.



  • Jēkabpils pilsētas apskatīšana



Mēs iesakām naktsmītnes Jēkabpilī:



- Viesnīca „Hercogs Jēkabs”



- Kempings „Radži”

Attālumi ar automašīnu 157 km

3.diena Jēkabpils – Vārkava – Višķi – Naujene – Kurmīši – Krāslava


  • Dabas piemineklis - aizsargājamie dendroloģiskie stādījumi „Vārkavas parks” atrodas Upmalas pagastā, tā platība ir 2,7 ha. Parks ierīkots 19. gs. sākumā, spriežot pēc lielākiem ozoliem (ap 200 gadu seni), pārējie stādījumi ierīkoti 19.gs beigās. Parkā aug vietējās koku un krūmu sugas - kļavas, oši, egles, apses, ozoli, trauslais vītols, liepas, gobas, lazdas, Eiropas segliņi, ievas u.c., kā arī parkā aug vairāk nekā 10 eksotisku koku un krūmu sugas, nozīmīgākās no tām – aslapu kļava, cukura kļava, pūkainais filadelfs, smaržīgā apse, sudrabvītols, Ungārijas ceriņš, Krimas liepa, platlapu liepa.

  • Višķu dendroloģiskie stādījumi

  • Naujenes novadpētniecības muzejs atrodas Naujenē, Daugavpils – Krāslavas (A 6) ceļa malā. Muzeja etnogrāfiskā krājumā apskatāma ekspozīcija „Turīga latviešu zemnieka istaba” ar 19. – 20. gs. sadzīves priekšmetiem. Otrpus ceļam plešas labiekārtotais Juzefovas (Juzepovas) parks, kurā atradusies grāfa Bogdana Šahno celtā muižas pils, kas līdz mūsdienām nav saglabājusies. Parkā ir daudz vecu, skaistu koku – visvairāk ozolu, liepu, skujkoku, divas ciedru priedes (Pinus cembra). Netālu aug meža bumbiere (Pyrus piraster).

  • Vasargelišķu skatu tornis - Tornis piedāvā skaistu skatu uz vienu no astoņiem Daugavas līkumiem - Rozališku līkumu. Tas ir viens no skaistākajiem skatiem austrumu Latvijā. Šeit jūs iegūsiet pilnīgi jaunu izpratni par Daugavas upi un tās vareno ieleju vietā, kur hidroelektrostacijas ūdeņi aiztek mūsdienās.

  • Slutišķu ciems ir etnogrāfisks ciems ar Latgales reģionam tipisku izkārtojumu un ēkām, kas iekārtotas ar dekorētiem logiem un fasādēm. Slutišku vecticībnieku namā ir muzejs, kas koncentrējas uz kultūrvidi un vecticībnieku tradīcijām. Viena no Latvijas neparastākajām ainavām ir redzama no senajiem Daugavas krastiem.

  • Saimniecība “Kurmīši” audzē Latvijā sastopamos ārstniecības augus - oregano, asinszāli, vērmeli, citronmētru, kaķpēdiņu utt. Jūs varat veikt informatīvu ekskursiju, izbaudīt un iegādāties tējas maisījumus.

  • Daugavpils apskate - Marka Rotko mākslas centrs

Attālumi ar automašīnu 146 km