ERDF Interreg CB

"Mājas kafejnīcu diena" Suitos - 21. augustā!

21. augustā vēsturiskajā suitu novadā (Alsungā, Jūrkalnē, Gudeniekos) jau otro reizi notiks pasākums, kurā vietējie ļaudis tikai uz vienu dienu vērs savas mājas durvis apmeklētājiem un cienās ar pašu gatavotiem ēdieniem. Būs iespēja iepazīt bagāto suitu kulināro mantojumu, dzirdēt suitu dziesmas un stāstus, klausīties vietējo muzikantu spēli, dancot, iepazīt suitu tradīcijas, piedalīties radošās darbnīcās un spēlēs, un vēl daudz ko citu. Tiks atvērtas vairāk nekā 20 mājas kafejnīcas.

Visus pasākuma dalībniekus var atrast sadaļā "Mājas kafejnīcas" vai "Karte".

"Mājas kafejnīcu dienas" Suitos - ►BUKLETS

Seko līdzi jaunumiem un uzzini visu par pasākumu pirmais!

 Māju kafejnīcu diena Suitos 


 Lauku celotajs   Atklāj Latviju no jauna


► Kas ir "Mājas kafejnīcu dienas"?
Uz vienu vai divām dienām saimniecību pagalmi un citas vietas, kas ikdienā nav saistītas ar uzņēmējdarbību un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu, pārvēršas par kafejnīcām. Interesentiem tiek piedāvāts nogaršot vietējo ēdienu, gūt lielisku garšas pieredzi, kā arī baudīt interesantu kultūras programmu. Katra lauku sēta ģimenes lokā vai/un ar draugiem sagatavo savu īpašo piedāvājumu: cienastu (plātsmaizi, kūku, sacepumu utt.) un kopā ar kafiju/tēju piedāvā apmeklētājiem. Katra saimniecība prezentē savas mājas - kafejnīcas nosaukumu, un arī piedāvātais produkts tiek pasniegts ar tam raksturīgajām kultūras īpašībām un stāstu, tiek rīkotas dažādas kultūras aktivitātes: rokdarbi, spēles, mūzikas instrumentu spēlēšanu u.c.
► Šogad "Mājas kafejnīcu dienas" visā Latvijā, no jūlija līdz oktobrim >>> celotajs.lv/majaskafejnicas.


Ceļotāju ievērībai: 

  • Plānojot maršrutu, obligāti piesakiet savu apmeklējumu! Kontaktinformāciju atradīsiet sadaļās "Mājas kafejnīcas" vai "Karte", atverot konkrēto piedāvājumu.
  • Pievērsiet uzmanību dalībnieku piedāvājuma datumam un laikam!
  • Ievērojiet visus valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus un esiet atbildīgi pret sevi, saimniekiem un citiem apmeklētājiem! Aktuālajai informācijai par epidemioloģisko situāciju seko līdzi www.spkc.gov.lv un covid19.gov.lv.
  • Epidemioloģiskās situācijas dēļ iespējamas piedāvājumu izmaiņas, kuras varēs atrast sadaļās "Mājas kafejnīcas" vai "Karte", atverot konkrēto piedāvājumu, vai sazinoties ar dalībniekiem.
  • Lielākajā daļā no "Mājas kafejnīcām" norēķini būs iespējami tikai skaidrā naudā!

Vēlam visiem pasākuma apmeklētājiem aizraujošus garšas piedzīvojumus!


Kāpēc doties uz vēsturisko suitu novadu - Alsungu, Jūrkalni un Gudeniekiem?!
Suiti ir latviešu etniskā grupa – savdabīga katoļu “sala” luterticīgās Kurzemes centrā, kurai ir bagāta, gandrīz 400 gadus ilga vēsture. Reliģiskā atšķirība bija iemesls, kādēļ suiti noslēdzās savā novadā, radot un ilgstošā laika posmā saglabājot unikālas un bagātas tautas tradīcijas. Līdz šim laikam ir saglabājusies suitu valoda, to var dzirdēt sarunvalodā kā iestarpinājumus, kā arī suitu izloksnē dzied visi suitu etnogrāfiskie un folkloras ansambļi. Suitu kultūrtelpa ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tā ir īpaša ar krāšņajiem tautastērpiem, tradīcijām, dziesmām un sievu daudzbalsīgo dziedāšanu. Ja ir vēlme uzzināt, kā īsti veidojusies neparastās kultūrvides identitāte, kurā sajaukušās latviešu, lībiešu, vācu un poļu kultūras, ceļojums suitu zemē, ieteicams doties uz Alsungas viduslaiku pils kompleksu, jo īpaši interesanti būs uzzināt par Šverinu dzimtas vēsturi, kurai ir bijusi milzīga loma šīs vietas likumos un paradumos. Tieši pateicoties viņam, nākamo gadsimtu Alsungas un apkārtējo muižu iedzīvotāji ieguva savu identitāti un sāka saukties par suitiem. Pēc pils jādodas aplūkot Alsungas Svētā Miķeļa Romas katoļu baznīcu, bet pa ceļam var uzkāpt senā kuršu pilskalnā - Dižgabalkalnā, jo tas atrodas tieši starp pili un baznīcu. 

Tālāk ceļš ved uz Jūrkalni, kas ir viena no gleznainākajām Baltijas jūras piekrastēm Latvijā ar iespaidīgu jūras stāvkrastu. Ieteicams apmeklēt arī “Vētru muzeju”, iesakām apmeklēt arī Jūrkalnes Svētā Jāzepa Romas katoļu baznīcu Jūrkalnes baznīcu, kas saista gan ar suitiem, gan ar teiku par burinieku. Ja teika vēsta, ka pirmo Jūrkalnes baznīcu uzcēlis kuģa kapteinis, kas laimīgi izglābies šajos krastos, tad citās grāmatās to būvējis vācbaltu muižnieks Johans Ulrihs fon Šverins

Ceļojot tālāk pa suitu zemi, ir vērtīgi doties uz Gudeniekiem, kur var apskatīt Sv. Jāņa Kristītāja Gudenieku katoļu baznīcu. Kā suitu zemes īpatnība ir jāatzīmē daudzie krusti, kas uzcelti ceļmalās un sētās pie mājām, kā arī daudzās kapsētas, un Gudenieku draudzē tās ir deviņas.  Vērtīgs apskates objekts Gudeniekos ir arī Biržu muiža, kas atrodas Basos. Biržu muižas apbūvē saglabājusies bijusī kalpu dzīvojamā ēka, senā magazīna klēts un liels parks. Basu tautas namā apskatāma ekspozīcija “Suitu godi”, kas stāsta par četriem nozīmīgākajiem notikumiem suitu novada ļaužu dzīvē – kristībām, laulībām, bērēm un dažādām ar baznīcu un gadskārtām saistītām tradīcijām.


"Mājas kafejnīcu dienas" visā Latvijā organizē:

  

Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas atbalstu
Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.