Atpūta laukos
ERDF Interreg CB

“Gards pa kreisu, gards pa labu” Jēkabpils novadā un Sēlijā 11. un 12. septembrī!

Tik skaista sakritība, ka 11.un 12.septembrī, tieši tautas dzejnieka Raiņa dzimšanas dienā, abi Daugavas krasti gaidīs viesus ar klātiem galdiem, kur durvis ceļotājiem uz laiku ver "Mājas kafejnīcas"! Gan kreisais krasts, kur Rainis dzimis, gan labais, kur dzīvojis spēka gados. Meklējot atšķirīgo, atradīsiet kopīgo - cilvēkus, kas atver savas mājas un sirdis ceļotājam!

Hercoga pilsēta – Jēkabpils, kas vienmēr bijusi laikmetu, likteņu un daudznacionālu kultūru krustpunktā, ir sākums ceļojumam uz Daugavas labo krastu, kur kā viesmīlīgs namatēvs savas durvis ceļiniekam ver Krustpils novads. Kultūras gardēži te nobaudīs gan senas un smeķīgas receptes no vecmāmiņu un grāfu mielasta galda, gan - oriģinālus mājražojumus, dzirdēs iedvesmojošus dzīvesstāstus, bagātināsies praktiskām iemaņām un zināšanām tehniskās un radošās nodarbēs. Pie sava galda, izgaršot un reizē iepazīt novada daudzšķautņainību, aicina ļaudis,  kuru dzīvesziņa veidojusies pietātē pret tradīcijām, bet skats vērsts nākotnē, ļaudis - kuri radoši dzīvo un saimnieko laukos.

Salas ir visur Sēlijā, bet kur tad pati Sēlija? Ja skatās no Rīgas puses, tad tā ir zeme, kas no Jaunjelgavas vai, pa citu ceļu – no Mazzalves, līdz pat Kaplavai, starp Daugavas kreiso krastu un divu kaimiņu – Lietuvas un Baltkrievijas robežām. Senās sēļu cilts vēsturiskā zeme. Dzīve salās sēļus veidojusi par cilvēkiem, kuri prot paši par sevi pastāvēt, un mierā būt ar dzīves kārtību. Katrā salā savus likumus, ieradumus un svētkus paturēt. Viesmīlīgi atvērt durvis ceļiniekiem. Un klusējot aizdarīt melnus purvozola vārtus tiem, kuri dzīvošanu Salās vēlējušies ar varu vai slidenu viltību pārmainīt. Savu bagātību apsegt ar balto purva sūnu, lai ienācēju kārās acis to neatzīst par laupījuma vērtu...

"Mājas kafejnīcu dienās" Jēkabpils novadā un Sēlijā ciemos aicina 21 kafejnīca.

► Visus pasākuma dalībniekus var atrast sadaļā "Mājas kafejnīcas" vai "Karte".


Seko līdzi jaunumiem un uzzini visu par pasākumu pirmais!

  Jēkabpils Rezidence    Sēlijas salas


 Lauku celotajs   Atklāj Latviju no jauna


Ieplāno atpūtu Jēkabpils novadā un Sēlijā, baudot atpūtu Raiņa dzimtenē! 

Jēkabpils, Krustpils un Krustpils novads mijiedarbojas un rezonē cits caur citu. Daugava kā kūsājoša dzīsla ar plostnieku, strūdzinieku, caurbraucēju un ieceļotāju sirdspukstiem daudzu gadsimtu garumā te iepludinājusi un izlolojusi unikālu multikulturālu pilsētvidi, par ko liecina gan dažādie kultūrvēsturiskie objekti, gan reliģisko konfesiju daudzveidība. Savukārt novada robežās, ceļā no vienas “kafejnīcas” uz citu, var izbaudīt to neatkārtojamo dažādību, kas raksturīga tikai šejienes ļaudīm un vietām.

 •  Unikālas dabas bagātības briedina un sargā Teiču purva rezervāts, uz kura noslēpumiem skatu paver Kristakrūga skatu tornis.
 • Uz aktīvu atpūtu aicina dabas parks “Laukezers”. Teiksmainu nostāstu apvīti snauž Asotes un Dzirkaļu pilskalni.
 • Par grāfu Borhu laikiem liecības glabā Marinzejas muiža un atjaunotais parks.
 • Mežārē var sastapt vecticībnieku pēctečus iepazīt to tradīcijas un kultūras vērtības.
 • Durvis ver gan bioloģiskā saimniecība, gan mājražotāji - sākot no maizes cepējiem līdz garšvielu “alķīmiķiem”.
 • Savas receptes ir arī retro motociklu kolekcionāram!
 • Ar laivu iekarot Daugavas ūdeņus var, viesojoties Vīpes pagasta “Daugmalēs”.

Reiz sensenos laikos sēļu zemes klāja vareni meži, vien zinātājam pārvarami purvi un dziednieciskām zālēm bagātas pļavas. Tās vietas, kur šajos plašumos bija apmetušies cilvēki, dēvēja par salām. Daudzas ar putnu vārdiem apveltītas, jo putna lidojumā, ne cilvēka gājumā tās vieglāk sasniedzamas. Sēlija arī tagad palikusi mežu, purvu, neskartas dabas zeme. Te lāči, lūši un vilki mežā dzīvo aizvien, un neviens īpašu brēku tādēļ neceļ. Pilsētu nesamaitāti šeit ir arī cilvēki – vienpatņi,  mazliet naivi, jo dzīvo prom no kņadas, mazliet skarbi, jo jāpaļaujas aizvien tik uz sevi un tuvāko kaimiņu, noslēgti, piesardzīgi un kautrīgi, jo nav pieraduši būt uzmanības centrā. Skaņām, asām, taisnām balsīm, jo dzīvo tālu viens no otra. Saglabājuši savu valodu, noturējuši dzīvu kultūrvēsturisko saikni ar tiem sēļiem, kas Lietuvas pusē.Sēlis ir vienpatis, mežu, purvu un pļavu cilvēks, kurš nogurušam ceļiniekam aizdos savu mēteli, uzvārīs siltu zupu un nosēdinās pie sprakšķošas malkas plīts, lai kopīgi paklusētu par lielām lietām. Virsū ar savu mīlestību nemāksies, bet laipnu roku vienmēr pasniegs, nedomādams- kas viņam par to būs.

Aizvien Sēlija ir noslēpumu zeme. Ir cilvēki, kas citur piedzimuši ar sēļu raksturu - tie šeit paliek uz visu dzīvi, Sēliju tik vienreiz ieraudzījuši. Maģiska saikne vai mentālā dzimtene… var saukt to, kā grib, bet tā ir tiesa.

Aiz Daugavas augsti kalni, tur sarkanas ogas auga... aiz Daugavas melni meži, pilni caunu, vāverīšu...aiz Daugavas ozoliņš, sudrabiņa lapiņām... Aiz Daugavas dzelzu zāle…

Tik bagāts ir novads! Mājas kafejnīca ir iemesls satikties, iedvesmoties un bagātināties – iespaidiem, zināšanām, pozitīvām emocijām.

► Kas ir "Mājas kafejnīcu dienas"?
Uz vienu vai divām dienām saimniecību pagalmi un citas vietas, kas ikdienā nav saistītas ar uzņēmējdarbību un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu, pārvēršas par kafejnīcām. Interesentiem tiek piedāvāts nogaršot vietējo ēdienu, gūt lielisku garšas pieredzi, kā arī baudīt interesantu kultūras programmu. Katra lauku sēta ģimenes lokā vai/un ar draugiem sagatavo savu īpašo piedāvājumu: cienastu (plātsmaizi, kūku, sacepumu utt.) un kopā ar kafiju/tēju piedāvā apmeklētājiem. Katra saimniecība prezentē savas mājas - kafejnīcas nosaukumu, un arī piedāvātais produkts tiek pasniegts ar tam raksturīgajām kultūras īpašībām un stāstu, tiek rīkotas dažādas kultūras aktivitātes: rokdarbi, spēles, mūzikas instrumentu spēlēšanu u.c.
► Šogad "Mājas kafejnīcu dienas" visā Latvijā, no jūlija līdz oktobrim >>> celotajs.lv/majaskafejnicas.


Ceļotāju ievērībai: 

 • Plānojot maršrutu, obligāti piesakiet savu apmeklējumu! Kontaktinformāciju atradīsiet sadaļās "Mājas kafejnīcas" vai "Karte", atverot konkrēto piedāvājumu.
 • Pievērsiet uzmanību dalībnieku piedāvājuma datumam un laikam!
 • Ievērojiet visus valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus un esiet atbildīgi pret sevi, saimniekiem un citiem apmeklētājiem! Aktuālajai informācijai par epidemioloģisko situāciju seko līdzi www.spkc.gov.lv un covid19.gov.lv.
 • Epidemioloģiskās situācijas dēļ iespējamas piedāvājumu izmaiņas, kuras varēs atrast sadaļās "Mājas kafejnīcas" vai "Karte", atverot konkrēto piedāvājumu, vai sazinoties ar dalībniekiem.
 • Lielākajā daļā no "Mājas kafejnīcām" norēķini būs iespējami tikai skaidrā naudā!

Vēlam visiem pasākuma apmeklētājiem aizraujošus garšas piedzīvojumus!


"Mājas kafejnīcu dienas" visā Latvijā organizē:

  

Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas atbalstu
This publication reflects the views of the author(s). The Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein