46. krasta aizsardzības baterija

1941.gada 24.jūnijā Ventspils ostai mēģina uzbrukt vācu torpēdkuteri, taču baterijas uguns veiksmīgi atvaira šo uzbrukumu. 28. jūnijā pēc pavēles lielgabali tiek uzspridzināti un padomju armijas karavīri pamet Ventspili.
46. krasta aizsardzības baterija atradusies Ventspilī. To sāk būvēt 1939.gada novembrī. Tajā atrodas četru B-13 tipa lielgabalu pozīcijas, kuriem blakus uzcelta kara pilsētiņa. Tajā dzīvojuši virsnieki ar savām ģimenēm un lielgabalus apkalpojušais personāls. Līdz kara sākumam baterija uzbūvēta pilnībā un bijusi kaujas gatavībā. 1941.gada 24.jūnijā Ventspils ostai mēģina uzbrukt vācu torpēdkuteri, taču baterijas uguns veiksmīgi atvaira šo uzbrukumu. 28. jūnijā pēc pavēles lielgabali tiek uzspridzināti un padomju armijas karavīri pamet Ventspili. Metāla zagļi krietni papostījuši arī šīs baterijas atliekas, taču joprojām daļa namu kara pilsētiņā pie bijušās baterijas ir apdzīvoti.
Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A

Pēc 1939. gada 23. augustā noslēgtā neuzbrukšanas līguma starp Vāciju un PSRS, jeb Molotova—Ribentropa paktu, Latviju iekļauj PSRS interešu sfērā un jau 1939.gada oktobrī tiek parakstīts „draudzības un savstarpējās palīdzības līgums“, t.s. Bāzu līgums. Bāzu līguma ietvaros sāk būvēt PSRS militārās bāzes Latvijas teritorijā. Krasta aizsardzības baterijas gar Kurzemes piekrasti, tai skaitā Ventspilī, arī ir viena no minētajām militārajām bāzēm, kas tika izveidota savstarpējās draudzības rezultātā.

1939. gada novembrī Ventspilī ieradās Padomju armijas 35. inženieru un celtnieku bataljons. Cilvēki izvietojās teltīs pilsētas Dienvidos, Vasarnīcu ielas rajonā, kur ķērās klāt Ventspils 46. krasta aizsardzības celtniecībai, kurā ietilpst četras B-13 tipa lielgabalu pozīcijas. Netālu no lielgabalu pozīcijām, Mētru un Sila ielas rajonā tika izveidota kara pilsētiņa, kurā mitinājās virsnieki ar ģimenēm, kā arī pārējais, krasta aizsardzības bateriju apkalpojošais personāls. Līdz kara sākumam krasta aizsardzības baterija tika pabeigta un bija kaujas gatavībā. 1941. gada 24. jūnijā Ventspils ostai centās uzbrukt vācu torpēdkuteri, bet ar 46. krasta aizsardzības baterijas pretuguns palīdzību, ienaidnieks tika padzīts, tā arī bija pirmā šīs baterijas kauja. 28. jūnija rītā, pēc saņemtās  pavēles, lielgabali tika uzspridzināti, un kareivji pameta pilsētu.

Ventspils pilsētas administratīvajā teritorijā esošais 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis atjaunots 2020.gadā "Militārais mantojums" (Interreg Est-Lat156) projekta ietvaros.