Nr 30003
Militārais mantojums
Militārais mantojums Latvija, Kurzeme

Kolkas krasta robežapsardzības postenis

Robežapsaredze Kolkā

Viena tāda spilgta bērnības atmiņa, kad reiz ar tāds bērnu bariņš plunčājamies pa ūdeni, un mēs jau paši nemaz nepamanījām, ka esam aizvirzījušies pa ūdeni ārpus atļautās peldēšanas zonas. Pēkšņi redzam, ka pa jūru drāžās zirgs, kura mugurā sēž robežsargs, pa to jūras malu un milzīgos auļos jāj uz mūsu pusi. Kā tur tas beidzās, es vairs neatceros, droši vien izdzina ārā. Man bija 10 gadi. Tik jocīgi likās, vai tad viņš tiešām ar binokli neredzēja, ka tur bērni spēlējas. Šis notikums man ļoti spilgti palicis atmiņā, tās bija 1950.-to gadu beigas.
Es biju bērns tai laikā un braucu pie vecātēva vasarās ciemos. Es izbaudīju to, visvairāk kā mums tā peldēšanās bija liegta. Mums tur tuvumā pretī „Kristu” mājām varēja iet jūrmalā, bet man kā bērnam bija nesapratne, nu kā tad tā, jūra tepat ir ,bet iet jūrmalā nevar un vienmēr tas uzartais liedags. Viena tāda spilgta bērnības atmiņa, kad reiz ar tāds bērnu bariņš plunčājamies pa ūdeni, un mēs jau paši nemaz nepamanījām, ka esam aizvirzījušies pa ūdeni ārpus atļautās peldēšanas zonas. Pēkšņi redzam, ka pa jūru drāžās zirgs, kura mugurā sēž robežsargs, pa to jūras malu un milzīgos auļos jāj uz mūsu pusi. Kā tur tas beidzās, es vairs neatceros, droši vien izdzina ārā. Man bija 10 gadi. Tik jocīgi likās, vai tad viņš tiešām ar binokli neredzēja, ka tur bērni spēlējas. Šis notikums man ļoti spilgti palicis atmiņā, tās bija 1950.-to gadu beigas.
Otra lieta, kas palikusi atmiņā, ka man kā iebraucējai vecaistēvs un vecāmāte iebraukšanai sūtīja izziņas uz Rīgu, ciems apliecināja, ka nav iebildumu un tad varēja iebraukt. Bet visādi jau ir gājis ar tām atļaujām, pēkšņi vajag braukt, bet atļauja nav un riskē.Jo lai nokārtotu atļauju vismaz 10 dienas bija jāgaida. Riskēja un brauca, jo zināja, kur robežsargi dežūrē, tad pirms tās vietas kāpa no autobusa laukā, un vai nu kāds no Kolkas brauca pretī ar zirgu vai atlikušo ceļa gabalu gāja kājām pameža celiņiem. 1980.tajos gados jau bija daudz vieglāk, jo atļauju jau deva radiniekiem uz gadu. Bet 1960.-70.gados deva tikai uz trim mēnešiem.
Ja kādu noķēra bez atļaujas, tad kamēr noskaidroja cilvēka personību, zastavā lika kartupeļus mizot. Tieši tāpat, ja bērni savā gaitā devās uz Kolkasragu un tos noķēra, bija jāmizo kartupeļi. Tā jau tas ir, ka katra aizliegta lieta ir interesanta, it sevišķi jauniešiem.
Es atceros, ka pirmo reizi uz Kolkas raga bāku aizbraucu 1950.-to gadu vidū, jo vecaistēvs bija zvejnieks un Zvejnieksvētkos vizināja paši ar savām motorlaivām. Iebraukšana Kolkā Zvejnieksvētkos sākot no 1970.tajiem gadiem bija atļauta visiem, protams līdzi noteikti bija jābūt pasei. Šodien gan no Zvejnieksvētkiem vairs nav ne puse no tā, kas bija agrāk, jo tad parādīja visu ko ražoja Kolkā, kā arī dažādas sacensības saistībā ar zvejnieku padarīšanu: tīklu lāpīšana, zivju pakotāju un zivju vērēju sacensības. Robežsargi un jūrnieki arī nāca uz Zvejnieksvētkiem. Kaušanās ar notika, ko padarīsi, šņabis galvā un izceļās vārdu pārmaiņas. Bet bija jau arī tā, ka paši vietējie uzsāk kautiņus un robežsargi iet šķirt, nu visādi gāja. Robežsargi paši reti uzsāka kautiņus, jo pēc tam jau viņus ilgu laiku uz ciemu nelaiž, pat uz veikalu ne, jo disciplīna stingra.
Skolai bija ļoti cieša sadarbība ar robežsargiem. Skolā bija jauno robežsargu pulciņš. Robežsargi skolēniem organizēja visādas spēles un apmācības.
Es jau arī kādreiz neizpratu, kāpēc Lielirbe, Lūžņa ir tās vietas, kurās ir tās lielās armijas bāzes iekšā. Tā bij mana nezināšana, jo tās ir tās vietas, ja viņi uzliek savus puff lielgabalus, viņi ar viņiem pāršauj uz Sāmsalas pusi un no turienes Serves raga atkal pretī, tā tas jūras šaurums tiek pilnībā nokontrolēts un neviens jau cauri netiek.
Projām no savam dienesta vietām robežsargi aizgāja ļoti solīdi, neko neizpostot, bez konfliktiem, kulturāli, atkritumi bija savākti.Bet pēc tam jau vietējie…
Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A
Pēc aculiecinieku stāstiem, padomju laikā līdz Kolkasragam (jūrai) bija iespējams aiziet tikai robežsargu pavadībā atsevišķos gadījumos. Padomju krasta robežapsardzības postenis atradās Kolkas ciemā - vietā, kur tagad izvietoti Latvijas Krasta apsardzes spēki. Objekts civilām personām ir nepieejams. Attēlā - objekts nr. 30004, kas tāpat kā Kolkasrags un piekraste kopumā bija robežsargu rūpīgi apsargāta.