No 1335. līdz 1359. gadam Livonijas ordenis zemgaļu pils vietā uzcēla savu mūra pili. Tā vairākkārt ir paplašināta, labiekārtota un bijusi apdzīvota līdz 1736. gadam. Kurzemes hercogu Ketleru dzimtas valdīšanas laikā Dobele bija svarīgs militāra atbalsta punkts un nozīmīgs administratīvais centrs.
Zviedru kara laikā pilī uzturējies Zviedrijas karalis Kārlis XII, bet 1915. gadā pils pakājē karaspēka parādi pieņēma Vācijas ķeizars Vilhelms II. Taču ekskursantus visvairāk pārsteidz stāsts par pils pārvaldnieku – kapteini Kristofu Georgu fon Offenbergu, kurš 18. gadsimta sākumā mēra laikā no nāvējošās slimības paglābies, kopā ar ģimeni ieslēdzoties pilī. Un šajā ģimenē ir bijis viens dēls un 22 (!)meitas. Biežākais ekskursantu jautājums pēc īsa klusuma brīža – un cik tad sievu kapteinim bija?
Līdz mūsdienām vēl saglabājies no laukakmeņiem celtais pils aizsargmūris, kas vairs nav savā sākotnējā augstumā, arī priekšpils siena divu stāvu augstumā ar logu un durvju ailām. Tā kā pilsdrupas ir ļoti populārs tūrisma objekts, 2002. gadā tika uzsākta Dobeles pilsdrupu konservācija. Pamazām tiek nostiprināti pils mūri, un no atjaunotā torņa skatu platformas paveras tāls skats uz Dobeli.
Par pils kādreizējo varenību vēsta kāds nostāsts. Pils tikusi nobeigta ar vara jumtu, kas saulainā dienā spoži laistījies un bijis tālu saredzams. Pat tik tālu, ka kuģinieki to redzējuši no vismaz 100 km attālās jūras. Viņi šo jumtu noturējuši par bāku un uzskrējuši uz klintīm. Kuģis aizgājis bojā. Tad nu jūrnieki Dobeles pils vara jumtu nolādējuši. Sacēlies viesulis un aiznesis jumtu jūrā.
Cits nostāsts vēstī, ka zem Dobeles ordeņa pils esot apakšzemes ejas. Daži uzņēmīgi racēji esot mēģinājuši tās atrast, bet nekā – bezcerīgi.
Stāstā iesaistītie tūrisma objekti | ||
---|---|---|
Slavenais Kurzemes hercogs Jēkabs valda Kurzemē un Zemgalē apaļus 40 gadus (1642-1682). Šajā laikā viņa pārvaldītajā zemē notiek lielas pārmaiņas – strauji attīstās kuģu būve, parādās pirmās manufaktūras un uzlabojas lauksaimniecības ražošanas apjomi. |
||
Slejas Bērzes labajā krastā, Dobeles rietumdaļā. Pilskalns ar nocietināto priekšpili bija apdzīvots jau 10. - 13. gs., bet tā piekājē (laukums starp Tērvetes ielu un Liepājas šoseju) atradusies senpilsēta. Kā jau „parasti” tas noticis, arī uz šī senču (zemgaļu) pilskalna Livonijas ordenis laikā no 1335. - 1347. g. uzceļ mūra pili. Pili sagrāva 18. gs. un no tās saglabājušās visnotaļ iespaidīgas un ainaviskas drupas, kas mūsdienās ir iekonservētas. Tajās izbūvēts skatu laukums. |