Nr 39431
Muzejs
Muzejs Latvija, Vidzeme, Gulbenes novads

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs dibināts 1982.gadā un apsaimnieko trīs ēkas – Vecgulbenes muižas oranžēriju, klēti un Sarkano pili.

Oranžērijas ēkā izvietotas izstāžu zāles un apskatāmas divas pastāvīgās ekspozīcijas „Gulbenes vēsture” un „Jūlijs Madernieks”. Regulāri tiek atklātas dažāda satura tematiskās izstādes. Vecgulbenes muižas klētī apskatāma ekspozīcija „Tautsaimniecība”, kur apmeklētāji var iesaistīties vairākās aktivitātēs (malt ar rokas dzirnavām, pārbaudīt smaržas un taustes iemaņas, noteikt kokus, graudus, vīt virves u.c.). Sarkanajā pilī 30.jūlijā notiks mākslinieku plenēra „Gulbene 2016” darbu izstādes atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem. Gulbenes muzejā norisinās divi nodarbību cikli „Gadskārtu svētku tradīcijas” skolēniem un „Vilnas ieguves, apstrādes, amatniecības zināšanu un prasmju saglabāšana” pieaugušajiem. Skolēnu brīvlaika cikls veicina saturisku brīvā laika pavadīšanu un sniedz priekšstatu par svētku svinēšanas tradīcijām. Nākošās nodarbības plānotas no 25.līdz 27.oktobrim. Vilnas apstrādes nodarbību cikla ietvaros 12. augustā Gulbenes muzeja Klētī paredzēta vilnas pārstrādes seno prasmju – plucināšanas, kāršanas, vērpšanas – ierādīšana Viktora Ķirpa Ates muzeja darbinieku vadībā. Rudens mēnešos meistarklases un tradicionālo rokdarbu pamatu paņēmienus un tehniku apgūšanu ierādīs Gulbenes kultūras centra tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa un meistares – Maiga Dolgā un Aija Auzāne. Vilnas apstrādes nodarbību ciklu plānots noslēgt decembrī ar vakarēšanu un cikla laikā izgatavoto vilnas izstrādājumu izstādes atklāšanu.

Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs dibināts 1982.gadā un apsaimnieko trīs ēkas – Vecgulbenes muižas oranžēriju, klēti un Sarkano pili. Oranžērijas ēkā izvietotas izstāžu zāles un apskatāmas divas pastāvīgās ekspozīcijas „Gulbenes vēsture” un „Jūlijs Madernieks”. Regulāri tiek atklātas dažāda satura tematiskās izstādes. Vecgulbenes muižas klētī apskatāma ekspozīcija „Tautsaimniecība”, kur apmeklētāji var iesaistīties vairākās aktivitātēs (malt ar rokas dzirnavām, pārbaudīt smaržas un taustes iemaņas, noteikt kokus, graudus, vīt virves u.c.).

N/A
5 dienas

Senie tirdzniecības ceļi izplatīja ne tikai preces, bet arī zināšanas un kultūru, visu tobrīd jauno un nezināmo. 
Tā mācītājs Ernsts Gliks, iespējams, jau uzsācis Bībeles tulkošanu latviešu valodā, dodas no Daugavgrīvas cietokšņa pie Rīgas uz Alūksni. Te viņš pabeidz lielo un nozīmīgo darbu un, atzīmējot to, iestāda pie mācītājmuižas 2 ozolus, kas zaļo vēl tagad. Gliks Alūksnē nodibina arī pirmo skolu Vidzemē, kas domāta latviešu bērniem. Mācītājs, tulkotājs, literāts un izglītības darbinieks – tāds ir Gliks. Pateicoties arī viņa devumam, Vidzemē pēc Ziemeļu kara uzplaukst Brāļu draudzes jeb hernhūtiešī, kas virza tā laika garīgo un politisko attīstību, tuvinot pirmo tautisko atmodu. 
Ļoti īpaša Gaismas ceļa kontekstā ir Piebalga, kurā laikam ejot, veidojas nozīmīga mūsu kultūrtelpa. Tajā kultūra, zinātne un pat politika gūst jaunu nozīmi un skanējumu. Te ir K. Skalbes, brāļu Kaudzīšu, J. Poruka, A. Austriņa un vēl citu nozīmīgu tautas atmodas un sabiedrisko darbinieku dzīves un darba vietas. Īpaša garīgā aura šajā vietā nav zudusi arī tagad.
Ir atjaunota fantastiskā Cesvaines pils, joprojām ripo mazais Gulbenes – Alūksnes bānītis, bet Alūksnes Marienburgas pils mūri rosina iztēli ar apslēptām Templiešu ordeņa bagātībām un leģendu par pils mūros iemūrēto jaunavu Mariju. Ne mazāk intriģējošs ir stāsts par Martu Skavronsku, vēlāko Katrīnu I, Krievijas valdnieci.
Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs sniedz ieskatu pagātnē un tagadnē, bet Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā apskatāmi vairāk nekā 4000 unikāli eksponāti no mūsu lauku vēstures un ēkas, kurām jau ir vairāk nekā 100 gadu.