Nr 39321
Muzejs
Muzejs Latvija, Latgale, Daugavpils novads

Naujenes Novadpētniecības muzejs un dabas informācijas centrs

Specializācija

Tips Apraksts
Bērniem un jauniešiem
Bērniem un jauniešiem

Uzņem bērnu un skolēnu grupas no 10-40 personām. Piedāvā programmu “Pusdienas pie turīgajiem vecticībniekiem” (ilgums 3-4 h). 

Programmas maršruts sākas ar Naujenes novadpētniecības muzeja apmeklējumu, bet tālāk ceļš ved uz Slutišķu sādžu. 

12 km no Naujenes Novadpētniecības muzeja Daugavas ielejas ielokā no ziņkārīgām svešinieku acīm paslēpies Slutišķu vecticībnieku ciems. Mīklains un nezināms. Laiks te ir apstājies kā teju pirms 100 gadiem. „Daugavas loku” putnu balsis vilina burvīgajā dabas skaņu pasaulē, greznie logu rotājumi stāsta par izciliem sava amata meistariem...

Piedāvātajā maršrutā skolēni klātienē iepazīst vēsturisku objektu – etnogrāfisko Slutišķu vecticībnieku sādžu, kurā noslēgtā kopienā dzīvojuši Latgales vecticībnieki, kā arī iepazīstas ar Naujenes novadpētniecības muzeja ekspozīcijām un izstādēm. Gida  pavadībā skolēni uzzina par vecticībniekiem vēsturiskā aspektā, kā arī par vecticībnieku kopienas dzīvesveidu un paradumiem. 

Slutišķu sādžā ir saglabāta un pēc visām vēsturiskajām tradīcijām atjaunota viena no lauku sētām, kurā izvietoti sadzīves priekšmeti, atainojot sādžas iedzīvotāju ikdienu. Tā ir Naujenes novadpētniecības muzeja ārpusmuzeja ekspozīcija “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kas atspoguļo Latgales vecticībnieku lauku sētas iekārtojumu – unikālu garīgās un sadzīves kultūras modeli. Ekspozīcija sastāv no divām daļām: “Vecticībnieku dzīvojamās mājas”, kur var apskatīt lūgšanu tērpu, ikonas, ļestovku un greznus rušņikus, krievu krāsni, iepazīt vecticībnieku kultūru, sadzīvi un tradīcijas, un 20. gs. 1.puses darbarīku kolekcijas “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”.  

Viesiem pēc garā ceļa un ekskursijas tiek dota iespēja iepazīties ar saimnieku viesmīlību un piedāvāti īsti vecticībnieku virtuves ēdieni, kā arī gida stāstījums par to, kāpēc tieši šie ēdieni bija tik iecienīti sādžā. 

Maršrutu iespējams papildināt arī ar Vasargelišķu skatu torņa un  Dinaburgas pilsdrupu apmeklējumu. 

Vēsturiskie dārzi
Vēsturiskie dārzi

Moderns, mūsdienīgs muzejs ar interaktīviem elementiem un gidu pakalpojumiem. Pie muzeja ir skolas dārzs, kas stādīts, domājams, 1950jos gados. Tajā aug ap 40 tradicionālo šķirņu ābeles, kā ‘Antonovka’, ‘Baltais Dzidrais’, ‘Rudens Svītrainais’, ‘Serinka’, ‘Sīpoliņš’ u.c.. Retāka ir vecā šķirne ‘Baltā Vasaras Kalvile’.

Tieši pāri ceļam ir Juzefovas parks, kas stādīts 18.gs. un 19.g.s beigās apkārt muižas ēkai, kas nav saglabājusies. Parkā ir vairāk kā 100 dažādas sugas, daudz vecu, skaistu koku – visvairāk ozolu, liepu, skujkoku, divas ciedru priedes (Pinus cembra). Netālu aug meža bumbiere (Pyrus piraster), ir arī daudz savvaļas lazdu (Corylus avellana). Parkā tiek rīkotas kāzas, kurās pastāv tradīcija stādīt kokus.