24 Lauku tūrisma saimniecības saņem Zaļo Sertifikātu

11.12.2013

Zaļais sertifikāts ir vides kvalitātes zīme lauku tūrisma mītnēm. Lai gan ir pieņemts uzskatīt, ka laukos tāpat viss ir zaļš, veselīgs un dabisks, Zaļā sertifikāta saimnieki apzināti domā par to, lai piedāvātu viesiem kvalitatīvus, saprātīgi „zaļus” lauku tūrisma pakalpojumus un, kas ne mazāk svarīgi, lai tūrisma bizness nekaitē dabai un videi.


5. decembrī Zaļo sertifikātu saņēma vai tā termiņu pagarināja 24 lauku tūrisma saimniecības. Sertifikātu piešķir Vides un Reģionālās Attīstības ministrijas pārraudzīta komisija, kurā ir vides un tūrisma speciālisti. Sertifikāta darbību administrē Latvijas lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”, un piešķiršana notiek, apsekojot pieteikušās saimniecības, dodot padomus un ieteikumus uzlabojumiem vides jomā. Sertifikātu piešķir uz 3 gadiem, pēc tam notiek atkārtota apsekošana, ja saimnieks vēlas sertifikātu pagarināt. Zaļā sertifikāta komisija reizi gadā, lai izvērtētu pieteikumus un apsekojumu rezultātus, pieņemtu lēmumu par sertifikāta piešķiršanu. Šobrīd Latvijā ir 77 zaļās tūrisma saimniecības.

Jaunie „Zaļā sertifikāta” vai tā termiņa pagarinājuma saņēmēji ir:

Zāgkalni Rendas pagastā, Kuldīgas novadā, Spāre Ģibuļu pagastā, Talsu novadā, Spa Hotel Usma un kempings Usma, Usmas pagastā, Ventspils novadā, Pītagi Kolkas pagastā, Dundagas novadā, Aizupmājas Ņukšu pagastā, Ludzas novadā, Rūķīši Rugāju pagastā, Rugāju novadā, Pagalmiņi Aglonas pagastā, Aglonas novadā, Ezerzemes Nirzas pagastā, Ludzas novadā, Mūrnieki Annas pagastā, Alūksnes novadā, Vējavas Salacgrīvas lauku teritorijā, Salacgrīvas novadā, Ogrēni Menģeles pagastā Ogres novadā, Saulgoži Dikļu pagastā, Valmieras novadā, Turbas Ikšķiles novadā, Ezerklabi Amatas pagastā, Amatas novadā, Jaun-ieviņas Raunas pagastā, Raunas novadā, Upeslejas Straupes pagastā, Pārgaujas novadā, Ezersēta Raiskumā, Pārgaujas novadā, Kastaņas Lielvārdē, Ogres novadā, Ezernieki Indrānu pagastā, Lubānas novadā, Pilsētnieki Slampes pagastā, Tukuma novadā, Bramaņi Jaunpils pagastā, Jaunpils novadā, Labirinti Zorģos, Iecavas novadā, Ķoņu Dzirnavas Ķoņu pagastā, Naukšēnu novadā.

 

Zaļā sertifikāta galvenās vērtības:

 • atpūtas vide: tīra lauku ainava un kopta lauku sēta,
 • garantēti svaigs, no dabīgiem, pašu vai kaimiņu saimniecībā audzētiem produktiem gatavots ēdiens,
 • īpaši piedāvājumi, kas tuvina dabai. Daži piemēri: nakšņošana uz svaigi pļauta siena matrača, bērniem iespēja saskarsmei ar mājdzīvniekiem, kopā ar saimnieci barojot kazlēnus, piedaloties govs slaukšanā, savvaļas dzīvnieku tuvums – stirnas, gulbji un citi meža viesi māju pagalmā, piedalīšanās lauku darbos, pirts gatavošana un pēršanās, utt.,
 • aktīva atpūta dabā: velo takas, laivu braucieni, pārgājienu maršruti, slēpošanas trases, sporta laukumi, peldvietas,
 • vietējā kolorīta iepazīšana: vēsture, stāsti, leģendas, amatu un sadzīves tradīcijas
 • atbildīga saimniekošana, nekaitējot dabai. Šajās mājās saimnieko, apzinoties saistību ar apkārtējo vidi un saudzējot to. Ar mūsdienīgām metodēm tiek taupīti ūdens un elektrības resursi, tiek šķiroti atkritumi, tiek izmantoti tikai videi draudzīgi mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļi, vienlaikus rūpējoties arī par viesu veselību un labsajūtu. 
 • Viesiem tiek piedāvāti „Zaļie padomi”, kā izturēties videi draudzīgi, atpūšoties viesu mājās, ceļojot kājām, ar velo, auto, laivām.

Kas jauns Zaļā sertifikāta piedāvājumā?

Lai gan Zaļais sertifikāts lauku tūrismā tiek piešķirts jau no 2002. gada, aug klientu prasības pēc kvalitātes, līdz ar to Zaļā sertifikāta piešķiršanas kritērijiem rodas jauns piepildījums un akcenti:

 • Svarīgāks kļūst estētiskais baudījums – ne tikai dabiskums, bet arī sakopta vide gan ainavā, pagalmā, mājas iekārtojumā.
 • Informācija – tiek izceltas un demonstrētas reģionālās īpatnības un tradīcijas ēdienos, sadzīvē, spilgtāk izpaužas katras saimniecības identitāte, vienlaikus piedāvājot praktisku informāciju apkārtnes iepazīšanai.
 • Drošība un veselība – saimnieki izglītojas, lai sagādātu viesiem drošu vidi, piemēram, lai nepieļautu alerģiskas reakcijas gan no pārtikas produktiem, gan saskarsmes ar mājdzīvniekiem. Iekārtojot telpas, izmanto ne tikai dabīgos, bet arī pretalerģiskus materiālus.
 • Vides apzināšanās – sadarbībā ar „Latvijas Zaļo Punktu” saimniecībās tiek izplatīti vides izglītības materiāli „Zaļā domāšana lietu pasaulē” un atkritumu šķirošanas iespējas, lai mudinātu arī viesus šķirot atkritumus.

 

Zaļā sertifikāta saimniecības gaida viesus arī ziemā!

Aktuālākā informācija par visām "Zaļā sertifikāta" naktsmītnēm.


Siehe andere Nachrichten