EU

Sierzinis - maršruti

Pienu tagadējās Latvijas teritorijā jau lietoja bronzas laikmetā – pirms aptuveni diviem tūkstošiem gadu. Līdz pat mūsdienām piens un tā pārstrādes produkti – sviests, siers, kefīrs, krējums u.c. ir bijuši neatņemama mūsu ikdienas, materiālās un nemateriālās kultūras sastāvdaļa. Par to liecina latvju dainās, teikās un nostāstos atrodamās norādes par dievību Māru (Māršu), kas bijusi mājlopu aizgādne, slaucēja un sviesta taisītāja. Senie latvieši govis sauca par Māršavām un bieži – upju vārdos – par Dzelmi, Gauju, Rasu, lai tās dotu vairāk piena. Arī mūsu svētku svinēšana nav iedomājama bez piena produktiem. Vienā no galvenajiem gada notikumiem – vasaras saulgriežos biežāk galdā celtais ēdiens ir Jāņu siers. Latvijā sierus sien gan saimnieces lauku viensētās, gan gatavo rūpnieciskos apjomos. Latvijas piena produkti (eksporta sviests u.c.) bijuši pazīstami gan pirmās neatkarīgās Latvijas laikā, gan arī šodien!
 

Pirms brauciena savlaicīgi kontaktējam ar apskates objektiem, vienojamies par apmeklējuma laiku, kārtību, cilvēku skaitu un cenu. Maršruta objektus var izvēlēties katrs pēc savām interesēm, ceļojuma laikā iekļaujot arī citus apskates objektus.

Kas ir ceļojums grupā?
Pārskats Ceļojuma detaļas
N/A
4 dienas
Latvija

Lopkopības pieredzes maršruts

Profesionāla lauksaimniecības tūre, kuras laikā tiek iepazītas lopkopības saimniecības, kas audzē govis, aitas, kazas un cūkas. Iepazīšanās diena, kuras laikā Latvijas galvaspilsētas – Rīgas (UNESCO mantojums) apskate. Nākamas dienas pirmajā pusē dodamies uz Kurzemi. Zemnieku saimniecības apmeklējums, kuras specializācija ir gaļas liellopu ganāmpulks. Otras saimniecības specializācija ir dažādas jomas - tīršķirnes un krustojumu liellopu audzēšana vaislai, nobarošana un gaļas ražošana, piena sivēnu pārdošana un cūkgaļas ražošana, graudaugu un pārtikas kartupeļu audzēšana, kā arī biškopība. Vakarpusē – Kuldīgas vecpilsētas un Eiropas platākā ūdenskrituma – Ventas rumbas apmeklējums. Nākamajā dienā dodamies uz Vidzemi. Pirmā saimniecība ir specializējusies liellopu audzēšanā un intensīvajā lauksaimniecībā, bet otrās specializācija ir piena lopkopība, graudaugu un zālāju audzēšana. Kokneses pilsdrupu, kas atrodas latviešu tautas likteņupes – Daugavas krastos, apskate. Vakarpusē - viena no lielākajām kazkopības saimniecībām Latvijā. Te audzē ap 160 tīršķirnes kazas (Alpu, Anglo, Vācu baltā dižciltīgā) un mājas cūkas kuiļus (vaislai). Ekskursija un vairāku sieru šķirņu degustācija. Nākamās dienas rītā apmeklējam vienu no lielākajām Latvijas aitkopības saimniecībām, kas vienlaikus ir arī bioloģiskā saimniecība. Te audzē ap 250 Latvijas tumšgalves šķirņu aitu. Otra saimniecība darbojas divos virzienos – audzē graudus un zālāju sēklas un nodarbojas ar piena lopkopību un jaunlopu audzēšanu. Cēsu viduslaiku pils apskate. Cēsu pils bija Livonijas ordeņa mestru rezidence un viens no stiprākajiem ordeņa cietokšņiem tagadējās Baltijas teritorijā. Dienu noslēdzam Ungurmuižā, kas ir viens no izcilākajiem Latvijas 18. gs. koka barokālās celtniecības paraugiem.

Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības COSME programma