Nr 50155
Ceļojums ar auto
Ceļojums ar auto Ceļo pats Lietuva

Muižu dārzi un parki

Klaipėda – Kretinga – Palanga – Mažučiai – Rucava – Nīca (104 km) vai Liepāja (125 km)



  • Klaipėda ir pilsēta Lietuvā, Baltijas jūras krastā. Tā ir trešā lielākā pilsēta Lietuvā un Klaipēdas apgabala galvaspilsēta. Ir vērts apmeklēt Klaipēdas vecpilsētu un apskatīt skulptūras, kas izkaisītas pa veco pilsētas daļu. Apmeklējiet Pulksteņu muzeju, Klaipēdas pili un pils muzeju, kā arī Lietuvas jūras muzeju un delfināriju.




  • Klaipēdas Universitātes Botāniskais Dārzs tika dibināts 1993. gadā gleznainā Danes upes ielejā. Tā platība ir aptuveni 9,3 hektāri. Dārzā dabiski aug vairāk nekā 250 augu sugas. Lai apmeklētājiem sniegtu izpratni par reģionālajām tradīcijām, botāniskajā dārzā ir šajā reģionā raksturīgs piekrastes etnogrāfiskais dārzs ar ziedu rotājumiem. Šajā dārzā ir 14 sugas, galvenokārt medicīniskie un kulinārijas augi. Dārzs piedāvā dažādas izglītības programmas un aicina apmeklētājus rīkot pikniku tam speciāli atvēlētajā teritorijā.




  • Kretingas muižas parks ir viens no vecākajiem 16.-18. gadsimta muižas parkiem Lietuvā. Tas ir jaukta tipa parks, kura platība ir 23 hektāri. Tas tika aizsākts kā augļu dārzs, kuru uzsāka Viļņas bīskaps Ignotas Jokūbas Masalskis. Zubovs, kas vēlāk pārvaldīja muižu, blakus pievienoja parku, kuram tika piešķirts vispārīgs nosaukums  - "Vasaras dārzs". Tas bija kā līdzsvars Ziemas dārzam, kas bija izveidots muižas iekšējā konservatorijā.



    Kara un pēckara gados, parks ievērojami cieta - tikai daļa no liepu un kastaņu koku alejā ir saglabājušies, kā arī vēsturiskie, gadsimtiem vecie ozoli, no kuriem biezākajam ir stumbrs 1,9 metru diametrā. Kretingas muižas parka dienvidu daļā, kur kādreiz bija kāds dārzs, tagad stāv Astronomijas kalendārs un saules pulkstenis.  Ir izveidoti dzīvžogi un celiņi, pievienotas puķu dobes un akmensdārzi, tiek audzētas dālijas, peonijas un tulpes, rožu dārza fragmenti, pastaigu takas, kā arī atjaunotas atpūtas vietas. "Atmiņu ceļš" atzīmē svarīgākos datumus Kretingas un muzeja vēsturē, kā arī atjaunotā muižas strūklaka ir kļuvusi par īpaši populāru vietu pilsētas viesu atpūtai.




  • Palanga ir lielākais un skaistākais piejūras kūrorts Lietuvā. Brauciet pa Basanavicius ielu, piestājiet uz mirkli muzikālajā strūklaku laukumā, pavadiet pēcpusdienu Birutas parkā un dzintara muzejā, atpūtieties Palangas pludmalē, baudiet saulrietu uz Palangas tilta.




  • Tiszkiewicz rezidence - Palangas muiža, ar savu lielisko pili (kurā tagad ir arī Dzintara muzejs) un Birute parks, ir viens no vislabāk saglabātajiem, labi uzturētajiem un visvairāk apmeklētajiem muižas kompleksiem Lietuvā. Birutes parks tika uzcelts tajā vietā, kur reiz bija svētais Birutas mežs un Birutes kalns. Ainavu dārzu 19.gadsimta beigās izveidoja slavenais franču ainavu arhitekts Édouard François André, kuru pasūtīja Tyszkiewicz grāfi. Parka izvēlēta vieta ir unikāla gan dabas, gan kultūras ziņā: pils tika iekļauta kā galvenais akcents starp parka dīķi un leģendāro Birutas kalnu - seno lietuviešu svētnīcu ar skatu uz jūru. Meistarīgi veidotais parks piedāvā daudzveidīgus skatus un noskaņas, ar prasmīgi veidotām takām, puķu dārzu rotātiem pagalmiem, diviem dīķiem un maziem arhitektūras elementiem.




  • Palangas Dzintara muzejs ir viens no lielākajiem dzintara muzejiem Eiropā. Atrodoties Tiškeviča pilī, šo muzeju ir ieskauj Palangas botāniskais dārzs, tādēļ to arī ir iespējams apmeklēt. Muzejā izstādīti simtiem interesantu un unikālu dzintara gabalu, kā arī tiek stāstīta un ilustrēta dzintara amatniecības attīstība. Pati pils patiešām ir arī ļoti skaists orientieris, kas celta Itālijas neo-renesanses stilā ar iespaidīgu Jēzus statuju tās priekšā.




  • Lielākais japāņu dārzs Eiropā (16 ha) sāka veidot 2007. gadā. Ir iekārtoti dārzi un tradicionālo aromātisko augu kolekcija, kurā kultivētas mantotas kultūraugu šķirnes. Kultūras mantojuma augi iekļauj arī burkānus, bietes un kāpostus. Šeit ir savākta ļoti liela mantoto tomātu šķirņu kolekcija. Jāatzīmē, sīpoli - it īpaši sīpolu un ķiploku kolekcijas, tiek raksturotas ar dažādām šķirnēm. Aromātisko un ārstniecisko augu kolekcija ietver dievkociņu, piparmētru, vībotni, oregano, lupstāju, timiānu un citus tradicionālos tautas medicīnas augus.



    Vasara ir labākais laiks, lai apmeklētu dārzu, bet šī ir jauka vieta pastaigām visu gadu.





Iesakām ēdināšanas vietas:



- Kafejnīca „Pas grafą“, Kretinga rajons



- Kafejnīca „Vienkiemis“, Kretinga rajons



 



Latvijas / Lietuvas robeža.



 




  • Rucavas Arborētuma izveides projekts aizsācies 1996. gadā, kad Salaspils botāniskā dārza dendralogi Raimonds Cinovskis, Ināra Bondare un Rucavas pašvaldības pārstāvji vienojās par izmēģinājuma stādījumu izveidi Rucavas Muižas kalnā. Stādījumu veidošana aizsākās 1998. gadā. Turpmāk apstādījumi veidoti arī Rucavas centrā un pie Rucavas pamatskolas. Ik gadu stādījumi tiek papildināti ar jauniem un eksotiskiem augu eksemplāriem no visas pasaules.

    Tradicionālie "Dārza svētki" norisinās maijā, rododendru un magnoliju ziedēšanas laikā.

  • Nīcas dārzi - Apskatāmi septiņi daiļdārzi. Dārzu kopšanas tradīcijām Nīcas pusē ir ap 50 gadus sena pagātne.



Naktsmītnes Liepājā un tās apkārtnē:



- Viesu māja „Poriņš”



- Brīvdienu māja „Šķiperi”



- Viesu māja „Chill in”



- Lauku māja „Brakši”



 

Attālumi ar automašīnu 125 km