Nr 50212
Ceļojums ar auto Autobusu braucieni Ceļojums ar sabiedrisko transportu
Ceļojums ar auto Ceļo pats Latvija

Gaismas ceļš

Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs “Jaundilmaņi”

Pusceļā starp Madonu un Cesvaini, Sarkaņu pagasta Biksēres “Jaundilmaņos” šūpulis kārts Latvijas Bērnu ķirurģijas pamatlicējam, traumatalogam un ortopēdam, izcilam bērnu ārstam Aleksandram Bieziņam (1897.-1975.).

Pusceļā starp Madonu un Cesvaini, Sarkaņu pagasta Biksēres “Jaundilmaņos” šūpulis kārts Latvijas Bērnu ķirurģijas pamatlicējam, traumatalogam un ortopēdam, izcilam bērnu ārstam Aleksandram Bieziņam (1897.-1975.). Bieziņu dzimta ienāk “Jaundilmaņos” ap 1860.gadu, kad tiek uzcelta māja un iekārtota saimniecība. Aleksandrs pasaulē nāk strādīgā, dzīvesgudrā, bet ne visai bagātā zemnieku ģimenē. Viņa vecāmāte Maija Bieziņa (1848.-1902.) bija liela tautasdziesmu zinātāja, no kurām 111 ir atrodamas Krišjāņa Barona sakārtotajā Dainu skapī. Tēvu, kā darbīgu zemnieku, ievēlēja uz kādu laiku par pagasta vecāko. Paugurainie lauki un pļavas meža ielokā, straujā Libes upīte gar māju, pavasara putnu čalas, vasaras rasotie rīti ar ganiņa rīksti rokā, rudens miglu vāli – tie visi romantiskie bērnu dienu iespaidi, kurus Aleksandrs atmiņās saglabāja visu mūžu. Lai gan tuva bija zeme un lauku darbi, dzīves ceļi aizveda tālu no tēva mājām. Tas bija zināšanu, pasaules sasniegumu medicīnā apgūšanas un pašaizliedzīga, godprātīga ārsta darba ceļš mūža garumā bērnu veselības saglabāšanā. 
Skolas gaitas Aleksandram sākas 1905.gadā Turaidā, tad 1910.gadā turpina Alūksnes proģimnāzijā un 1913.gadā iestājas Rīgas Nikolaja ģimnāzijā, kuru beidz ar Zelta medaļu 1917.gadā. Medicīnas studijas sāk Tērbatas universitātē, ir 1.Pasaules karš un Aleksandrs tiek iesaukts Latvijas armijā kā feldšers 2.Ventspils kājnieku pulkā. Tikai 1920.gadā atsāk studijas Latvijas universitātes Medicīnas fakultātē, kuru beidz ar izcilību 1923.gadā un uzsāk darba gaitas Džeimsa Armitsteda bērnu slimnīcā, kurai paliek uzticīgs visu mūžu, ārstējot mazos pacientus un mācot jaunos ārstus. Bieziņa darbības lauks ir ļoti plašs – Sporta medicīnas institūta dibināšana 1937.gadā, Raiskuma speciālās internātskolas dibināšana 1957.gadā, zinātniskais un praktiskais darbs Traumataloģijas un ortopēdijas institūtā. Daudzu zinātnisku darbu autors, disertāciju vadītājs.
Profesors Aleksandrs Bieziņš par izciliem nopelniem bērnu ķirurģijas, traumataloģijas un ortopēdijas attīstībā Latvijā 1973.gadā tiek apbalvots ar balvu “Zelta skalpelis”- augstāko apbalvojumu ķirurgam.
“Laime – tas ir strādāt bērnu labā, viņu nākotnei”: teica Aleksandrs Bieziņš.
Tagad viņa dzimtajās mājās ierīkots muzejs, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja filiāle. 

Stāstā iesaistītie tūrisma objekti
N/A
5 dienas

Senie tirdzniecības ceļi izplatīja ne tikai preces, bet arī zināšanas un kultūru, visu tobrīd jauno un nezināmo. 
Tā mācītājs Ernsts Gliks, iespējams, jau uzsācis Bībeles tulkošanu latviešu valodā, dodas no Daugavgrīvas cietokšņa pie Rīgas uz Alūksni. Te viņš pabeidz lielo un nozīmīgo darbu un, atzīmējot to, iestāda pie mācītājmuižas 2 ozolus, kas zaļo vēl tagad. Gliks Alūksnē nodibina arī pirmo skolu Vidzemē, kas domāta latviešu bērniem. Mācītājs, tulkotājs, literāts un izglītības darbinieks – tāds ir Gliks. Pateicoties arī viņa devumam, Vidzemē pēc Ziemeļu kara uzplaukst Brāļu draudzes jeb hernhūtiešī, kas virza tā laika garīgo un politisko attīstību, tuvinot pirmo tautisko atmodu. 
Ļoti īpaša Gaismas ceļa kontekstā ir Piebalga, kurā laikam ejot, veidojas nozīmīga mūsu kultūrtelpa. Tajā kultūra, zinātne un pat politika gūst jaunu nozīmi un skanējumu. Te ir K. Skalbes, brāļu Kaudzīšu, J. Poruka, A. Austriņa un vēl citu nozīmīgu tautas atmodas un sabiedrisko darbinieku dzīves un darba vietas. Īpaša garīgā aura šajā vietā nav zudusi arī tagad.
Ir atjaunota fantastiskā Cesvaines pils, joprojām ripo mazais Gulbenes – Alūksnes bānītis, bet Alūksnes Marienburgas pils mūri rosina iztēli ar apslēptām Templiešu ordeņa bagātībām un leģendu par pils mūros iemūrēto jaunavu Mariju. Ne mazāk intriģējošs ir stāsts par Martu Skavronsku, vēlāko Katrīnu I, Krievijas valdnieci.
Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs sniedz ieskatu pagātnē un tagadnē, bet Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā apskatāmi vairāk nekā 4000 unikāli eksponāti no mūsu lauku vēstures un ēkas, kurām jau ir vairāk nekā 100 gadu.

N/A

Pusceļā starp Madonu un Cesvaini, Sarkaņu pagasta Biksēres “Jaundilmaņos”  dzimis Latvijas Bērnu ķirurģijas pamatlicējs, traumatalogs un ortopēds, izcils bērnu ārsts Aleksandrs Bieziņš (1897.-1975.). Tagad viņa dzimtajās mājās ierīkots muzejs, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja filiāle.