EU

Jāņu siers

Traditional Speciality Guaranteed

Siers ar nosaukumu “Jāņu siers” ir iekļauts Eiropas Savienības Garantēto tradicionālo īpatnību (GTĪ) reģistrā.

Eiropas Savienībā šobrīd ir reģistrētas 52 garantētas tradicionālas īpatnības, tostarp trīs Latvijas produkti – sklandrausis, salinātā rudzu rupjmaize, Jāņu siers. Garantētām tradicionālajām īpatnībām (GTĪ) paredzētā shēma ir izveidota, lai aizsargātu tradicionālās ražošanas metodes un receptes, palīdzot tradicionālo produktu ražotājiem piedāvāt tirgū un nodot patērētājiem informāciju par viņu tradicionālo recepšu un produktu pievienoto vērtību paaugstinošām pazīmēm. Nosaukums atbilst reģistrēšanai, ja tas apraksta pārtikas produktu, kurš radies, izmantojot minētajam pārtikas produktam paredzētajai tradicionālajai praksei atbilstošu ražošanas veidu, vai ražots no tradicionāli izmantotām izejvielām. Lai nosaukumu reģistrētu kā garantētu tradicionālo īpatnību, tam jābūt tradicionāli lietotam vismaz 30 gadus.

 

Šobrīd (2017. gada jūnijs) „Jāņu sieru” ar Eiropas Savienības marķējumu „Garantētā tradicionālā īpatnība” Latvijā ražo seši piena pārstrādes uzņēmumi, kuri apņēmušies to gatavot pēc senās receptūras. Tie ir: „Valmieras piens”, „Rankas piens”, „Lazdonas piensaimnieks”, „Straupe” , „Dundaga”, "Jaunpils pienotava".

Jāņu siers

Buklets "Jāņu siers "

PDF versija (4.81 MB)

“Jāņu siera” pagatavošanas veids, receptūra, izskats, krāsa un garša nosaka tā tradicionālo raksturu, kurš ir nemainīgi saglabājies daudzu gadu desmitu, pat simtu laikā. Zīmīga un simboliska ir Jāņu siera apaļā forma. Apaļas formas ēdieni parasti izmantoti vasaras saulgriežu ēdienu klāstā kā simbolisks saules atveids. Arī Jāņu siera forma un krāsa ir saistīta ar saules simboliku. Mīkstā, saistītā, nedaudz elastīgā, visā masā viendabīgā Jāņu siera konsistence un maigā garša ir daudzu gadu laikā izkopts ražotāju prasmju rezultāts.Klasisko Jāņu sieru var pirkt lielveikalā, taču vari to pagatavot arī mājās. Recepte ir pavisam vienkārša:

„Jāņu siera” recepte

„Jāņu siers” ir nenogatavināts skābpiena siers, ko gatavo pēc šādas metodes: piens tiek sarecināts, izmantojot tikai pienskābes baktēriju ieraugu vai biezpienu. Jāņu sieru gatavo no piena un biezpiena, tos karsējot, sūkalu atdalīšanai pievieno sviestu vai saldo krējumu, olas, vārāmo sāli un ķimenes. Sūkalas nolej, iegūto masu karsē, intensīvi maisot, līdz iegūst viendabīgu konsistenci. Vienam nelielam ritulim vajadzēs 1 kg biezpiena, 5 l trekna piena, 0,5 l ūdens, 3 olas, 100 g sviesta, sauju ķimeņu un rupjo sāli. Pats galvenais - Jāņu siers nevar nesanākt!

Kā gatavo Jāņu sieru

Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības COSME programma