Parks & Benefits


Projekta mērķis
ir veicināt ilgtspējīgu aizsargājamo dabas teritoriju izmantošanu sociāli ekonomiskā labuma radīšanai, kā instrumentu izmantojot Eiropas Hartu dabas parkiem, saistot aizsargājamās dabas teritorijas ar reģionu infrastruktūru (pieejamība, pakalpojumi, ekonomiskā sadarbība), veidojot publisko-privāto partnerību starp aizsargājamo dabas teritoriju administrācijām, vietējiem MVU un reģionālās plānošanas iestādēm jaunu tūrisma produktu izstrādē, paaugstinot ekotūrisma kvalitāti, izveidojot vienotus Baltijas Jūras reģiona kvalitātes standartus.
Projektā iesaistīti nacionālie parki, NVO, valsts institūcijas, biznesa pārstāvji, zinātnes institūti – kopā 19 partneri, pārstāvot valstis ap Baltijas jūru. LLTA “Lauku Ceļotājs” ir viens no partneriem un šī projekta ietvaros veic pilotprojektu sadarbībā ar Ķemeru nacionālo parku.
Pilotprojekta mērķis ir veicināt vietējo iedzīvotāju, uzņēmēju, tūrisma pakalpojumu sniedzēju, pašvaldību un Ķemeru nacionālā parka sadarbību tūrisma piedāvājuma veidošanā uz parka dabas resursu bāzes. Popularizēt tūrisma piedāvājumu nacionālajos parkos.


 
Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības (Eiropas reģionālā attīstības fonda un Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta) atbalstu

Projekta rezultāti


Aktualitātes


Projekta preses rakstu apkopojums šeit.

Projekta "Nacionālie Parki & Ieguvumi" informatīvā avīze Nr. 6
Ir iznākusi pēdējā, sestā projekta avīze, kurā atradīsiest informāciju par jaunumiem un pasākumiem, kas saistīti ar projekta aktivitātēm pēdējo mēnešu laikā. Projekta ziņas lasiet šeit (EN).

"Latvijas Nacionālo parku ceļveža" prezentācijas.

2011. gada 8. decembrī  Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijā notika "Latvijas Nacionālo parku ceļveža" prezentācija un publiskā diskusija. Tika prezentēta ceļveža latviešu un angļu valodas versija. Ceļvedis elektroniskajā versijas atrodams -  LV šeit un EN šeit. Pasākuma fotogaleriju skatieties šeit.
Ziņojumu presei par "Latvijas Nacionālo parku ceļvedi" lasiet šeit.



„Zaļā sertifikāta” novērtējuma komisijas sēde

2011. gada 29.septembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) notika Latvijas tūrisma mītņu nacionālā eko - sertifikāta „Zaļais sertifikāts” novērtējuma komisijas sēde, kuru vadīja ministrs Raimonds Vējonis. Sēdē tika izskatīta 11 pretendentu atbilstība „Zaļā sertifikāta” (ZS) kritērijiem.
Turpmākajiem trim gadiem ZS tika pagarināts brīvdienu mājām „Pakrasti”, „Zariņi”, „Azarkrosti”, "Kalmes", viesu mājām „Zaļā sala”, „Akmeņi”, „Eglaine”, „Pie Pūces”, „Laikas”, "Brūveri", "Zaķi" un lauku mājai „Upenīte”. No jauna nacionālo ekosertifikātu saņēma viesu māja „Ezera māja” Liepājā, brīvdienu māja "Ziedkalni" Dundagas novadā un lauku māja „Ceļinieki” Viesītes novadā.


„Zaļo sertifikātu” VARAM ministrs un Latvijas tūrisma mītņu nacionālā ekosertifikāta „Zaļais sertifikāts” novērtējuma komisijas priekšsēdētājs, mītnēm plāno pasniegt pats personīgi, apmeklējot tūrisma mītnes un iepazīstoties ar saimniekiem.
Vienlaikus komisija nolēma ieviest izmaiņas ZS atbilstības kritērijos, nosakot, ka Videsplānaun rīcības programmas sagatavošana, kas nodrošina vides politikas īstenošanu mītnēm turpmākajiem 3 gadiem ir izvēles kritērijs, nevis obligātais, kā tas bija līdz šim.   
„Zaļais sertifikāts” ir vides kvalitātes zīme tūrisma mītnēm, kurās tiek saudzēta vide un ainava, racionāli izmantoti ūdens un enerģijas resursi, organizēta videi draudzīga atkritumu savākšana un apsaimniekošana. Vairāk informācijas par „Zaļo sertifikātu” var atrast  http://www.eko.celotajs.lv/  


Iznācis Latvijas nacionālo parku ceļvedis

Latvijas nacionālo parku ceļvedis ir veidots kā praktisks padomdevējs un uzziņu avots cilvēkiem, kuriem interesē savvaļas dabas vērošana, dažādu kultūras un vēstures pieminekļu izziņa, kā arī aktīvajiem tūristiem, kas uz nacionālo parku dosies ar kājām, velosipēdu, laivu vai slēpēm. Arī autobraucēji nav aizmirsti. Ceļvedī ir sniegta nepieciešamā informācija par četru Latvijas nacionālo parku – Slīteres, Ķemeru, Gaujas un Rāznas nozīmīgākajām dabas un kultūrvēstures vērtībām un to interesantākajiem apskates un tūrisma objektiem. Katram parkam ir pievienots kartogrāfiskais materiāls, bet interesantākajiem objektiem – koordinātas, kas atvieglos orientēšanos. Vairāk par ceļvedi un ceļveža elektorniskā versija šeit.

Ceļojumu maršruti pa Latvijas nacionālajiem parkiem.

Projekta ietvaros esam izstrādājuši ceļojumu maršrutus dabā pa Latvijas nacionālajiem parkiem - Slīteres, Ķemeru, Gaujas un Rāznas. Maršruti ir domāti gan kājāmgājējiem, gan velobraucējiem, zvēru un putnu vērotājiem, kā arī laivotājiem un slēpotājiem. Maršrutus skatieties šeit.

28.06. - 01.07.2011. Ilgstspējīgs tūrisms aizsargājamās teritorijās, Serbija

No 28.06. - 01.07. Serbijā, Donij Milanovac, Djerdap Nacionālajā parkā notika 7 -tais "European Charter Network meeting". Sanāksmē piedalījās ap 200 Eiropas dabas aizsardzības un tūrisma nozares praktiķi no 21 valsts. Tika apspriesti jautājumi par to, ko darīt un ko nedarīt, ja ilgtspējīga tūrisma mārketingā ir bažas, par ilgtspējīgu tūrismu, tā priekšrocībām un struktūru, dalībnieki dalījās pieredzē, lai cilvēki no dažādām nozarēm strādātu ar to pašu mērķi. Sanāksmes apkopojumu lasiet šeit (EN).

Praktisks seminārs par dabas produktu veidošanu

23. maijā Ķemeru nacionālā parka informācijas centrā "Meža māja" rīkojam praktiskas apmācības semināru - nodarbības dabā par dabas produktu veidošanu. Seminārs dos ieskatu par to, kā rādīt tūristiem mežu, augus, putnus, dabu - kā izvēlēties interesantāko savā apkārtnē un veidot interesantu, aizraujošu stāstu. Semināra fotogalerija šeit.


Mēdiju programma Ķemeru ceļotāju dienā

Žurnālistiem tika piedāvāta īpaša programma, iepazīstinot ar ĶNP īpašajām vietām: Melnalkšņu dumbrāja laipa - Eiropas mērogā izcila putnu vērošanas vieta, kur sastopamas lielākā daļa Latvijā esošo dzeņveidīgo putu sugu. Dumbrājus mēdz dēvēt arī par Latvijas „mangrovju audzēm”.  Vecslocenes upe - vieta, kur Hercogs Jēkabs gribēja rakt kanālu no Lielupes, lai nebūtu jāmaksā Rīgai muita par savu kuģu vestajām precēm. Sanatorija „Jantarnij Bereg” kas pirmos atpūtniekus uzņēma 1973. gadā. Tolaik uzturēšanās šeit tika uzskatīta par augstākā līmeņa atpūtu Baltijā. Līdzās galvenajam korpusam tika uzbūvēta kotedža "Baltijas Brīze", kurā atpūtās PSRS augstākā ranga vadītāji. Kaņiera ezera putnu vērošanas tornis - te novērotas gandrīz 200 putnu sugu. Mēdiju brauciena fotogaleriju skatieties šeit. kcd_aiva


Ķemeru ceļotāju diena

7. maijā notika Ķemeru nacionālā parka 1. Ceļotāju diena. Apmeklētāji piedalījās 18 pasākumos dažādās ĶNP vietās: radošās darbnīcas un ūdens nodarbības bērniem, izziņas maršruts ar kontrolpunktiem, gidu vadītas ekskursijas Ķemeru centrā un muzejos, ekspertu vadīti pārgājieni dabā ārpus ierastajiem tūristu maršrutiem, velobraucieni, nūjošanas pasākumi un laivošana speciālistu pavadībā. Ķemeru ceļotāju dienā īpaša programma bija sarīkota žurnālistiem.
Ceļotāju dienas fotogaleriju skatieties šeit. Ceļotāju dienas apkopojumu lasiet šeit.
KCD


11.04.2011 - Testa brauciens pa Vecslocenes upi.

Šī gada 11. aprīlī Lauku ceļotāja vides speciālists Juris Smaļinskis devās testa braucienā pa Vecslocenes upi, lai novērtētu tās iespējas iekļaut tūrisma piedāvājumā. Brauciena fotogaleriju skatieties šeit.


24.-25.03.2011. Partneru tikšanās Latvijā, Apšuciemā

Pēc Dabas tūrisma konferences no 24. - 25. martam Apšuciemā notika 6 - tais projekta partneru mītiņš. Tikšanās laikā tika pārrunāta projekta attīstība, finanšu aspekti un plānotas turpmākās aktivitātes. Mītiņa ietvaros notika ekskursija pa Ķemeru Nacionālo parku. Projekta mītiņa programmu skatieties šeit,  rezultātus un apkopojumu skatieties šeit (EN).

23.03.2011 - Dabas tūrisma konference

22. un 23. martā Rīgā norisinājās Baltijas dabas tūrisma konference ilustrējot, kādi aizsargājamo dabas teritoriju apsaimniekošanas modeļi darbojas Eiropā un Baltijas Jūras valstīs, līdzsvarojot saimniecisko darbību, tai skaitā tūrismu, ar dabas vērtību saglabāšanu. Kopā pasākumam reģistrējušies 260 dalībnieki, tai skaitā 100 ārvalstu viesi.
Dabas tūrisms šobrīd ir tūrisma nozares aktualitāte, un tam ir liels konkurētspējas potenciāls. Ir pienācis laiks profesionāli veidotam dabas tūrisma piedāvājumam, kas ļauj pilsētas cilvēkam izbaudīt dabu, izklaidējošā veidā iepazīstinot ar tās vērtībām. Aizsargājot dabu, vienlīdz svarīgi ir respektēt arī cilvēku vajadzības.
Nacionālie parki & Ieguvumi projekta ietvaros konferences otrajā dienā norisinājās īpašs darba seminārs „Aizsargājamo dabas teritoriju priekšrocības” vietējos un starptautiskos viesus iepazīstinot ar projekta progresu un rezultātiem. Darba semināra apkopojumu skatieties šeit.
Noslēdzot konferenci darba semināra dalībnieki tika aicināti doties praktiskā ekskursijā uz Ķemeru nacionālo parku. Ekskurijas fotogalerija šeit.

Vairāk par konferenci skatiet šeit.
23. martā notika projekta "Parks & Benefits" darba grupas atvērtais seminārs par  aizsargājamo dabas teritoriju priekšrocībām. Semināra apkopojumu lasiet šeit (EN).

14.02.2011 - Slēpošana Ķemeru nacionālajā parkā

14.februārī Lauku ceļotāja speciālisti, izmantojot gadalaika priekšrocības, turpināja jaunu potenciālo tūrisma maršrutu izmēģinājuma braucienus un devās pārgājienā ar slēpēm pa Ķemeru nacionālo parku. Maršruta izmēģinājums veikts Latvijas nacionālo parku tūrisma ceļveža sagatavošanas ietvaros. Vairāk par pasākumu – foto.

11.-13.02.2011 - Tūrisma gadatirgus Balttour 2011

"Lauku ceļotājs" piedalījās tūrisma izstādē Balttour 2011, kas notika no 11.-13.februārim. Arī šogad prezentējām izstrādātos kultūras mantojuma un dabas maršrutus gan latviešu, gan krievu valodās. Foto no izstādes šeit.
Starptautisko tūrisma gadatirgu apmeklēja 22 500 interesenti, no kuriem 4500 bija tūrisma profesionāļi un aicinātie klienti. "Balttour 2011" varēja apskatīt 230 stendus, kuros savus piedāvājumu prezentēja vairāk nekā 600 izstādes-gadatirgus dalībnieki no 34 valstīm. Vairāk par izstādi - www.balttour.org

28.01.2011 - Lauku tūrisma uzņēmēju aptauja par NATURA 2000 teritorijām

Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs” kopš 2007. gada aptaujā lauku tūrisma uzņēmējus, lai noskaidrotu viņu pamatzināšanas un attieksmi pret teritorijām ar NATURA 2000 statusu. Bez lauku tūrisma uzņēmējiem uz anketu jautājumiem atbildējuši valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu darbinieki. Šajā dokumentā apkopota un salīdzināta aptaujāto attieksme par NATURA 2000 teritorijām laika periodā starp 2007. – 2010. gadu.
Aptauju rezultātu analīzi un salīdzinājumu skatīt šeit.

15.12.2010. Seminārs - Dabas tūrisma produktu veidošana

15.decembrī viesu namā "Valguma pasaule" norisinājās seminārs "Dabas tūrisma produktu veidošana". Seminārā piedalījās 75 dalībnieki - tūrisma uzņēmumu vadītāji un to darbinieki, tūrisma speciālisti, dabas aizsargājamo teritoriju administrāciju pārstāvji u.c. Par semināru - programma, dalībnieku saraksts, foto, kopsavilkums, semināra novērtējums.
Pasākuma prezentācijas:

11.-15.10.2010. Partneru tikšanās Igaunijā

Turpinot projekta progresu parneri tikās Haapsalu pilsētā pie Matsalu nacionālā parka teritorijas Igaunijā. Tikšanās laikā tika pārrunāta projekta attīstība, finanšu aspekti un plānotas turpmākās aktivitātes. Tika prezentēta Lauku celotaja pieredze dabas tūrisma produktu veidošanā un sadarbības veicināšanā ar dabas aizsargājamo teritoriju administrācijām un vietējiem iedzīvotājiem. Papildus semināriem un diskusijām dalībnieki tika iepazīstināti ar dabas, kultūras un vēstures vērtībām Matsalu nacionālajā parkā. Vairāk par pasākumu - programma, bildes.

12.-14.10.2010. Izbraukuma apmācības par ilgtspējīgu dabas tūrisma produktu veidošanu

Šī gada oktobra mēnesī projekta speciālisti piedalījās izbraukuma apmācībās par ilgtspējīgu dabas tūrisma produktu veidošanu NATURA 2000 un Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās - Gaujas Nacionālā parka un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, lai sadarbībā ar vides speciālistiem iegūtu zināšanas un praktisku pieredzi ilgtspējīgu dabas tūrisma produktu veidošanā, apspriestu šo produktu izveides un ieviešanas finansiālos aspektus, kā arī dabas tūrisma mārketinga principus.

27.09.2010 Animācijas filma aicina atpūsties zaļi

Popularizējot Baltijas jūras reģiona dabas tūrisma piedāvājumu un projektā iesaistītās 8 dabas aizsargājamās teritorijas tapusi animācijas filma "Daba jūs ielūdz Baltijas Jūras reģionā". Animācijas filma aicina atpūtai izvēlēties dabai draudzīgas aktivitātes un pārvietošanās līdzekļus. Filmu skatīties šeit.

Projekta ziņu arhīvs

Vadošais projekta partneris:   

Maklenburgas-Priekšpomerānijas Lauksaimniecības,
vides un patērētāju aizsardzības ministrija

Mecklenburg-Vorpommern
Schwerin, Kreisfreie Stadt
Germany
Olaf Ostermann
Tel: +49 385 588 6641
E-pasts: o.ostermann@lu.mv-regierung.de


Pilotprojektu Latvijā veic:

LLTA „Lauku Ceļotājs”
Kalnciema iela 40,
Rīga, LV-1046;
Tel: + 371 67617600,
Fakss: + 371 67830041